Hvězdárna Prostějov

Hvězdárna dostane nový kabát. Ušili ho na Slovensku!

Foto olkraj.cz, návrhy

Hvězdárnu v Prostějově čekají velké změny. Hejtmanství místo původní staré budovy postaví úplně novou. Vítězný návrh vzešel z architektonické soutěže, kterou vypsal Olomoucký kraj. Nabídne moderní a neotřelé řešení celé stavby.

„Jedná se o první architektonickou soutěž podle regulí České komory architektů, kterou Olomoucký kraj za dobu své existence vypsal. Mám radost, že jsem se jako porotce mohl aktivně podílet na volbě vítěze. Vybírali jsme z celkem jedenácti návrhů a nebylo to vůbec jednoduché. Výsledek ale bude stát za to a já už se moc těším na realizaci stavby,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

V úterý 25. října nastane částečné zatmění Slunce, zve hvězdárna

ilustrační foto plakát

Kolem poledne v úterý 25. října 2022 se nad územím České republiky odehraje částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje necelou polovinu průměru slunečního disku. Celý úkaz potrvá více jak dvě hodiny a pozorovat jej bude možné přes bezpečný filtr pouhýma očima. Sledovat ho budete moci i na prostějovské hvězdárně.

Zatmění Slunce vzniká v momentě, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Měsíc se 25. října ve 12:48 SELČ (tedy aktuálně platného času) ocitá v novu. Protože tentokrát stín Měsíce, který sluneční zatmění způsobuje, Zemi mine, bude toto zatmění pouze částečné. To bude viditelné z části Evropy, severovýchodní Afriky a Asie.

Prostějovskou hvězdárnu čeká velký třesk!

ilustrační foto hvězdárna

Na velký stavební boom se připravuje hvězdárna v Prostějově. Rozsáhlé úpravy interiéru a exteriéru budovy jsou naplánovány na další roky, teď se hledá nejlepší architektonický návrh, podle kterého budou projektanti postupovat. Cílem je, aby se návštěvníci cítili uvnitř pohodlně, vnímali nekonečnost vesmíru a hvězdy měli takřka nadosah.

„Hvězdárna je netypická stavba, proto věřím, že také návrhy přihlášené do architektonické soutěže budou představovat originální díla, která dají hvězdárně moderní a neotřelou podobu,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Architekti mohou popustit uzdu fantazii – zpracovaný návrh by měl obsahovat například novou podobu planetária, přednáškového sálu, astronomické pozorovatelny nebo propojení hvězdárny s exteriérem.

Muzeum a galerie Prostějov hledá vedoucího hvězdárny

ilustrační foto MG PV

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o., hledá pracovníka na pozici vedoucí hvězdárny. Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou na jeden rok, s možností prodloužení.

Požadavkem je, mimo jiné, vysokoškolské vzdělání přírodovědného nebo matematickofyzikálního zaměření, manažerské a organizační schopnosti, vysoká úroveň vyjadřovacích schopností v mluveném i písemném projevu. Výhodou je znalost cizího jazyka (Aj, Nj) a řidičský průkaz sk. B. Termín podání přihlášek je do 4. října 2021. Bližší informace k pracovní pozici podá Marie Řehulková - personalistka, tel. 778 958 645, e-mail: mrehulkova@muzeumpv.cz.

Jubilejní rok pro prostějovskou hvězdárnu. Zdobí ji obří mural

Foto MGP

Do pestrobarevného kabátku složeného z astronomických výjevů, se postupně celý týden převléká jedna ze stěn budovy hvězdárny v prostějovských Kolářových sadech. Děje se tak u příležitosti šedesátého výročí od jejího otevření veřejnosti. Autorem velkoplošné malby je italský výtvarník Patrizio Anastasi. Ten tvoří mural za hranicemi své vlasti vůbec poprvé, akce je součástí Street Art Festivalu Olomouc.

Rok 2021 je pro prostějovskou hvězdárnu výjimečný. Připomíná si totiž šedesát let od svého otevření, které připadalo na 12. dubna 1961. „Během uplynulých šedesáti let se hvězdárna stala běžnou součástí života Prostějovanů, je přirozeným centrem Kolářových sadů. Denně okolo ní projdou stovky lidí. I proto jsem ráda, že se nám podařila navázat spolupráce se Street Art Festivalem, díky kterému hvězdárnu ozdobí neotřelé, moderní umělecké dílo. Je složené z jednotlivých obrazových fragmentů, díky kterým je na stěně stále co objevovat. Celek ale působí velmi kompaktně a příjemně.

Hvězdárna slaví šedesátku. K výročí dostane graffiti

Foto Street art festival

V tomto týdnu začíná italský umělec Patrizio Anastasi zdobit jednu stěnu hvězdárny velkoplošnou malbou. Akce je součástí olomouckého Street art festivalu.

„V rámci letošního festivalu budeme tento rok poprvé malovat i mimo město Olomouc. Spojili jsme se s Hvězdárnou Prostějov, která letos slaví šedesát let od svého otevření a při té příležitosti nám byla poskytnuta plocha, pro kterou jsme hledali vhodného umělce formou otevřeného opencallu. Na ten se měli možnost přihlásit umělci z tuzemska i zahraničí,“ uvedla organizátorka festivalu Romana Junkerová. Porota vybírala z desítky návrhů, nakonec zvítězila skica od italského umělce Patrizia Anastasi.

Terralóna a Lunalón rozzáří Kolářovy sady. Již v sobotu!

ilustrační foto Hvězdárna a planetárium Brno

Prostějovská hvězdárna letos slaví 60. výročí svého vzniku. V druhé části oslav nabídne Prostějovanům jedinečnou podívanou. Jsou jí desetimetrové modely Měsíce a Země, zapůjčené z Hvězdárny a planetária v Brně. Rozsvítí se v sobotu 21. srpna v podvečer.

Od 17 do 19 hodin se těšte na Malou výstavu o historii a odborné činnosti hvězdárny spolu s prohlídkami. Mezi 18. a 22. hodinou si pak vychutnejte výjimečné setkání nafukovacích modelů pestrobarevné Terralóny (Slunce) a krátery posetého Lunalónu (Měsíc).

Terralóna a Lunalón rozzáří Kolářovy sady. Kvůli narozeninám hvězdárny

Foto Hvězdárna a planetárium Brno

Prostějovská hvězdárna letos slaví 60. výročí svého vzniku. V druhé části oslav nabídne Prostějovanům jedinečnou podívanou. Jsou jí desetimetrové modely Měsíce a Země, zapůjčené z   Hvězdárny a planetária v Brně. Rozsvítí se v sobotu 21. srpna v podvečer.

Planeta Země a její Měsíc k sobě neodmyslitelně patří již čtyři a půl miliardy roků. Mají to k sobě ale docela daleko. Bezmála čtyři sta tisíc kilometrů. I proto jim hvězdáři dopřávají výjimečné setkání v podobě desetimetrových nafukovacích modelů pestrobarevné Terralóny a krátery posetého Lunalónu.

Hvězdárna hledá odborného pracovníka astronomického oddělení!

ilustrační foto hvězdárna

Hvězdárna v Prostějově hledá kolegu, který by prezentoval astronomii návštěvníkům z řad veřejnosti, školním výpravám a podílel se na další činnosti hvězdárny. Jde o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Podmínkou je, mimo jiné, ukončené střední vzdělání s maturitou, znalost v oblasti fyziky, astronomie, meteorologie, přírodních věd, výhodou praxe v oboru.

Bližší informace k pracovní pozici podá personalistka M. Řehulková, tel.: 727 830 693, e-mail:mrehulkova@muzeumpv.cz. (red)

 

Na obloze je k vidění hvězdný vláček

ilustrační foto

Když v květnu 2019 vynesl Falcon 9 na oběžnou dráhu první šedesátku satelitů pro internetovou konstelaci Starlink, zjistilo se, že družice jsou na noční obloze dobře vidět i pouhým okem.

A jelikož nějakou dobu trvá, než se po odpojení od rakety rozprostřou v prostoru, jsou na obloze vidět jako jakýsi vláček světélek. Tisíce nadšenců, včetně Čechů, sleduje „vesmírný vlak,“ jak média satelity Starlink překřtila. Ty patří společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska. Firma chce pomocí nich poskytnout internet celému světu. Pro běžné smrtelníky to je zajímavý úkaz, který mohou sami snadno vidět.