oslavy

Dětský domov oslavil 70. výročí od svého založení

Foto Magistrát města Prostějova

V sobotu proběhlo setkání s bývalými dětmi a pracovníky u příležitosti 70. výročí založení dětského domova, který nyní sídlí v areálu staré nemocnice.

Dětský domov, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, byl založen v roce 1953 v Čechách pod Kosířem a od roku 2005 na něj navázal dětský domov v Prostějově, který má kapacitu 48 dětí. U příležitosti 70. výročí založení domova bylo uspořádáno setkání, které bylo mimo jiné organizováno pro děti, které v domově vyrůstaly, a jejich vychovatele.

Za město Prostějov se zúčastnila první náměstkyně primátora Milada Sokolová, náměstkyně pro sociální oblast Marcela Župková a vedoucí odboru sociálních věcí Marcela Vejmělková. (red)

Charita oslaví narozeniny na hlavním náměstí

ilustrační foto ber

Ve středu 20. září v době od 16 do 19 hodin bude prostějovské hlavní náměstí patřit oslavám 25. výročí založení Charity Prostějov. Zábavné odpoledne nabídne, mimo jiné, i vystoupení břišních tanečnic a výstavu fotografií.

Diváky čeká vystoupení Baby Orionek, mažoretek z Němčic nad Hanou, kapely CMG Prostějov, orientální tanečnice Aishy a kejklíře Michala Třísky. „Perličkou bude módní přehlídka jedinečných modelů z Charitního šatníku. Role manekýn a manekýnů se ujmou studenti SOŠPO,“ přidal pozvání ředitel prostějovské Charity František Hynek. Po celé odpoledne návštěvníky čeká bohatý doprovodný program. (red)

Charita bude slavit narozeniny na hlavním náměstí

Foto Charita Prostějov

Ve středu 20. září v době od 16 do 19 hodin bude prostějovské hlavní náměstí patřit oslavám 25. výročí založení Charity Prostějov. Zábavné odpoledne nabídne, mimo jiné, i vystoupení břišních tanečnic a výstavu fotografií.

Úvodní slovo bude patřit řediteli prostějovské Charity Františku Hynkovi, který rovněž představí a zahájí putovní výstavu fotografií. Diváky pak čeká vystoupení BabyOrionek, mažoretek z Němcic nad Hanou, kapely CMG Prostějov, orientální tanečnice Aishy a kejklíře Michala Třísky. „Perličkou bude módní přehlídka jedinečných modelů z Charitního šatníku. Role manekýn a manekýnů se ujmou studenti SOŠPO,“ přidal pozvání Hynek s tím, že po celé odpoledne bude rovněž bohatý doprovodný program. (red)

Olomoucká univerzita slaví 450 let. Rokem plným akcí

Foto plakát

Startuje rok oslav, v němž olomoucká vysoká škola, založená 22. prosince 1573, oslaví 450 let své existence. A proto spouští speciální web a odkrývá první body bohatého programu. Web najdete na adrese 450.upol.cz.

Univerzita Palackého v Olomouci je mezinárodně respektovanou a vědecky vysoce výkonnou středoevropskou univerzitou. Na jejích osmi fakultách nyní studuje 23 tisíc studujících, její vědecko-výzkumná centra zaměstnávají uznávané mezinárodní týmy.

Už 449 let přispívá k rozvoji intelektuálního bohatství společnosti, k vědeckému, kulturnímu i sociálnímu rozvoji. Vývoj olomoucké univerzity v průběhu čtyř staletí reflektoval významné mezníky historie: třicetiletou válku, revoluční rok 1848, vznik Československa, německou okupaci či studentské demonstrace v letech 1939 a 1989.

20. výročí založení oslaví Hospic na Svatém Kopečku s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem

ilustrační foto plakát

Jedinečná cimbálová muzika zazní na oslavu 20. výročí založení Hospice na Svatém Kopečku. K jubileu tohoto unikátního zařízení v Olomouckém kraji přijede zahrát a zazpívat Jiří Pavlica & Hradišťan. Benefiční koncert věhlasného moravského umělce s jeho kapelou na podporu místa pro kvalitní a důstojné prožití posledního období života se bude konat 8. listopadu 2022 ve slavné bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

“Je to místo, které je výjimečné. Promlouvá k nám nejen historií, ale i onou duchovní silou. A možná jsme my hudebníci obdarováni tím, že umíme genius loci takového místa vnímat intenzivněji. A to se pak promítne do repertoáru a samotného prožitku. Těšíme se,” váží si výběru místa koncertu hudebník a primáš Hradišťanu Jiří Pavlica.

Paní Květoslava Přidalová oslavila 101. narozeniny

Foto MMP

Své 101. narozeniny oslavila před pár dny paní Květoslava Přidalová. S blahopřáním a dárkem za město Prostějov ji navštívil v domově seniorů v Nerudově ulici i primátor František Jura.

"Mám vždy velkou radost, když mohu poblahopřát člověku, který se dožívá takto úctyhodného věku. O to víc mě těší, když je jubilantka či jubilant v dobré pohodě a své narozeniny oslaví ve zdraví. Jako paní Květoslava Přidalová, které přeji za celé vedení města vše dobré, zdraví, pohodu a laskavé lidi kolem sebe," říká primátor.

Gratulujeme! (red)

Terralóna a Lunalón rozzáří Kolářovy sady. Kvůli narozeninám hvězdárny

Foto Hvězdárna a planetárium Brno

Prostějovská hvězdárna letos slaví 60. výročí svého vzniku. V druhé části oslav nabídne Prostějovanům jedinečnou podívanou. Jsou jí desetimetrové modely Měsíce a Země, zapůjčené z   Hvězdárny a planetária v Brně. Rozsvítí se v sobotu 21. srpna v podvečer.

Planeta Země a její Měsíc k sobě neodmyslitelně patří již čtyři a půl miliardy roků. Mají to k sobě ale docela daleko. Bezmála čtyři sta tisíc kilometrů. I proto jim hvězdáři dopřávají výjimečné setkání v podobě desetimetrových nafukovacích modelů pestrobarevné Terralóny a krátery posetého Lunalónu.

Tip na sobotu. Oslavy prostějovské hvězdárny

ilustrační foto Hvězdárna Prostějov

V sobotu 24. července se bude konat první ze dvou oslav 60. výročí prostějovské hvězdárny.

Od 13 do 17 hodin si budou moci účastníci soutěže Staň se hvězdářem přijít pro vyhodnocení pracovních listů a získat certifikát. Od 15 hodin bude v prostorech předzahrádky možnost shlédnutí menší výstavy z historie a odborné činnosti hvězdárny. V 18 hodin začne vystoupení skupiny ÚDIF, tedy Úžasného divadla fyziky, které předvede mnoho zajímavých fyzikálních pokusů. Vyvrcholením dne bude promítání vědeckofantastického filmu Interstellar, a to ve spolupráci s kinem Metro70. 

Prostějovská kultura je zpět a v plné síle, vzkazuje náměstkyně Sokolová

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Oslavy povýšení Prostějova na město a promítání v letním kinu zahájí šňůru kulturních akcí v Prostějově.

„Blýská se na lepší časy a já jsem nesmírně šťastná, že všechny mohu pozvat za kulturou! Čekají nás nejen velké oslavy povýšení Prostějova na město s kejklíři, šermíři a panstvem, ale i letní kino, které bude nejen hrát na osvědčeném nádvoří prostějovského zámku. Nejnovější premiéry filmů budeme čtyřikrát sledovat na Velodromu, a to v termínech 17. července, 31. července, 7. srpna a 14. srpna. Těšíme se na setkání," uvedla náměstkyně Milada Sokolová.

Programy obou akci najdete v příloze. (red)

630 let od povýšení Prostějova na město budeme slavit v říjnu!

Foto Město Prostějov

Nákaza COVID - 19 oslavy prostějovského výročí odsunula, ale nezastavila. Výročí okamžiku, kdy byl Prostějov povýšen na město, si proto nakonec připomeneme 3. října v centru města Prostějova.

„Původně se akce měla konat v květnu, bohužel situace s nákazou to nedovolila. Věříme, že pětiměsíční posun oslavám na atraktivnosti neubere a budou se těšit přízni návštěvníků,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Těšit se můžete, mimo jiné, na příjezd markraběte Jošta Moravského a předání městských práv purkmistrovi Prostějova. Po celý den budou na náměstí k vidění kejklíři, rytíři, urozené dámy i muzikanti, součástí celodenního programu je i dobový jarmark. (ber)