invalidní vozík

S podporou NADACE AGEL si Otík užívá v novém vozíku aktivní život

Foto Nadace Agel

Školák Oto z Prostějovska je velkým milovníkem sledge-hokeje, který je stále jeho motorem. Jako správný sportovec se snaží, s pomocí své rodiny, zdolávat nelehké překážky, které mu život klade do cesty. Od narození bojuje s obtížemi dětské mozkové obrny, epilepsií či autismem. Ani jedno mu však nebrání v tom, aby se věnoval svým zálibám, a od letošního jara mu v tom pomáhá i aktivní mechanický vozík Quickie Xenon2 FF. Nezisková organizace NADACE AGEL přispěla rodině Oty na jeho pořízení částkou 20 tisíc korun.

Patnáctiletý Oto osmým rokem chodí do 15 kilometrů vzdálené základní školy v Hněvotíně, kam ho denně vozí rodiče. Vzhledem ke svému postižení se pohybuje převážně na vozíku, ve velice omezené míře, když je v dobré fyzické kondici, ujde s chodítkem pár metrů. „Není jednoduché Otíka vytáhnout z domova ven, za sportem, za lidmi, do školy a podobně. I přes Otíkovu tendenci k uzavřenosti a pasivitě se snažíme o vyvážený život, aby se mu dostávalo přátel, pohybu, čerstvého vzduchu a zábavy. To všechno zlepšuje jeho psychiku a sebevědomí,“ říká jeho maminka Milada.

Značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA se bude konat u Metra 70. V září

Foto Městská policie

V rámci projektů prevence kriminality ve městě Prostějově, které byly v roce 2020 podpořeny státní účelovou dotací Ministerstva vnitra ČR a částečně i z rozpočtu statutárního města Prostějově, se uskutečnila již 4. etapa značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Značení probíhalo na služebně Městské policie Prostějov v měsících červnu a červenci. V průběhu těchto dvou měsíců strážníci označili 150 kusů předmětů.

 

Poslední šancí v letošním roce, kdy si budou moci zájemci o značení nechat své jízdní kolo nebo invalidní vozík označit, bude mobilní značení, které proběhne ve dnech 3. a 7. září, na zpevněné ploše před kinem Metro 70. V čase od 15:00 do 19:00 hodin zde bude postaven stan městské policie, kde bude samotné značení a registrace jízdních kol probíhat.

Strážníci pomáhali. Při pádu, s kolem i kvůli vyhozené kabelce

Ilustrační foto ber

Minulou sobotu před polednem se na linku 156 prostějovských strážníků obrátila oznamovatelka s prosbou o pomoc při zvedání jedné z obyvatelek domu, která upadla v kolárně a nemůže se ani za její pomoci postavit na nohy.

Na místo vyslaní strážníci ženě pomohli vstát. Lékařské pomoci nebylo zapotřebí. Pád osmasedmdesátileté seniorky se obešel bez zranění. Na žádnou bolest si žena nestěžovala.

O tři dny později strážníci pomáhali další nemohoucí osobě. Tentokrát si jejich pomoc vyžádala žena pohybující se za pomocí invalidního vozíku. Ta uvedla, že píchla kolo a potřebovala by se dostat domů. Na místo byla vyslána hlídka, která jednašedesátileté ženě pomohla vyměnit kolo. Poté mohla žena v klidu odjet do místa bydliště.