Jano Köhler

Vydejme se po stopách Jano Köhlera, zve náměstkyně Sokolová

ilustrační foto MMP

Město Prostějov připravilo další turistický okruh vhodný nejen pro komentované prohlídky, ale zejména pro individuální procházku městem. Okruh nese název Po stopách Jano Köhlera a je zaměřen jak na sgrafita v exteriéru, tak i výzdobu interiérů prostějovských kostelů.

„Jsem nesmírně ráda, že se nám podařilo připravit další zajímavý okruh nejen pro turisty, ale i pro místní, protože často chodíme kolem domů na náměstí, aniž bychom si všimli, jak zajímavá je jejich výzdoba a jakou vlastně mají historii. Sgrafit si většinou všimneme jen na fasádě zámku na Pernštýnském náměstí, ale domů se sgrafity je v Prostějově více. Třeba úžasný dům známý jako Hanačka. Stejně jako je i více stop tohoto výrazného umělce v našem městě. A vlastně nejen v exteriéru; stopy Jano Köhlera nalezneme v kostele Povýšení sv. Kříže nebo v kostele Sv.

Arcibiskup Graubner požehná knihu o umělci Jano Köhlerovi

ilustrační foto pozvánka

Setkání u příležitosti vydání knihy „Jano Köhler“ se uskuteční v pondělí 28. ledna 2019 od 16.00 v olomouckém Arcibiskupském paláci. Novou knihu za přítomnosti zástupců podporujících institucí, autorů, rodinných příslušníků umělce, hostů a všech, kdo se na přípravě knihy podíleli, požehná arcibiskup Jan Graubner.

S pozdravem vystoupí mimo jiné zástupci Olomouckého kraje a měst Olomouce a Prostějova, hudební doprovod zajistí studenti Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Pro zájemce budou k zakoupení připraveny výtisky nové knihy, které podepíší spoluautoři v malé autogramiádě po skončení programu (k účasti na setkání je třeba se přihlásit do 25. ledna na tel. 587 405 403 nebo na e-mailu kupkaj@arcibol.cz).

Úžasná publikace o Jano Köhlerovi je na světě!

Foto MMP

Primátor města Prostějova František Jura společně s náměstkyněmi Miladou Sokolovou a Alenou Raškovou za přítomnosti bývalého primátora Miroslava Pišťáka, bývalé náměstkyně Ivany Hemerkové, ředitele Městské knihovny Prostějov Aleše Procházky a galeristy Miroslava Macíka převzali od Karla Kavičky novou výpravnou více než tří set stránkovou knihu s názvem Jano Kӧhler, vydanou u příležitosti 145. výročí umělcova narození. Kniha je věnována životu a dílu tohoto malíře a grafika. Jano Kӧhler během svého života vytvořil více než 2500 děl na území Čech a Moravy.

„Publikace se zaměřuje na tři významné lokality Kӧhlerovy tvorby, konkrétně Prostějov, Olomouc a Svatý Hostýn. Právě v Prostějově začala umělcova kariéra, zde našel své celoživotní přátele a vytvořil mnoho svých děl,“ zdůraznil Karel Kavička, jeden ze spoluautorů knihy.

Cine4net zve na film Jano Köhler

ilustrační foto

Slavnostní premiéru dokumentárního filmu film Jano Köhler o známém akademickém malíři z dílny prostějovských tvůrců Cine4net uvede v úterý 26. dubna v 19 hodin kino Metro70 Prostějov.

„Dokumentární film zachycuje dílo malíře Jano Köhlera (1873-1941) a restaurátorské práce na 1. zastavení křížové cesty na svatém Hostýně,“ zvou na premiéru tvůrci.

Film vznikl ve spolupráci prostějovské společnosti cine4net, tvůrčí skupiny PamátkyDnes a Katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví. (red)