mince

V dnešní den jsme se rozloučili s desetníky

Foto Česká mincovní

Dnes si připomínáme zajímavé výročí, spojené s penězi.

31. října 2003, tedy přesně před 17 lety přestaly v České republice platit desetihaléře a dvacetihaléře. Kdopak ještě máte tyto mince doma? (ber)

Za zlaté dukáty zaplatil před podezření předem

Ilustrační foto numismatika.cz

zareagoval čtyřiapadesátiletý muž z Konicka. Předmětem aukce měla být nabídka zlatých dukátů z pozůstalosti za velice výhodnou cenu. 

Přestože byla nabídka až podezřele výhodná, přistoupil kupující na to, že dohodnutou cenu uhradí předem. Po zaplacení více než 7 tisíc korun však žádné zboží nedostal a prodejce se stal nekontaktním. "Policisté věc šetří pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

K dnešnímu dni skončily desetníky a dvacetníky. V roce 2003

Foto ber, ČNB

Jejich platnost byla ukončena Vyhláškou ČNB č. 79/2003 Sb. ke dni 31. října 2003.

Důvodů pro zrušení jejich platnosti bylo mnoho, mimo jiné fakt, že výrobní cena drobných mincí byla vyšší, než jejich nominální hodnota.

Padesátihaléře čekal stejný osud 31. srpna 2008, stejně, jako papírové dvacetikoruny. (ber)

 

Ukradl starožitné mince a šperky, byl usvědčen

ilustrační foto internet

 

Koncem srpna se neznámý pachatel vloupal do rodinného domu na Prostějovsku, odkud ukradl starožitné mince a šperky za více než 70 tisíc. Policisté z krádeže usvědčili 18letého mládence. Za mřížemi si může pobýt až tři roky.

 

 

"Muž se k činu doznal. Některé z odcizených věcí stačil zastavit v jednom zlatnictví na Prostějovsku a takto získané peníze použil pro vlastní potřebu. Část odcizených věcí byla nalezena v okolí vykradené nemovitosti, kde je muž odhodil," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že mládenec byl pro majetkovou trestnou činnost nedávno odsouzen a potrestán. Za  krádež mu hrozí až tříleté vězení. (red)