Romové

Školy měly spočítat Romy. V Prostějově žádné nemáme

ilustrační foto internet

 

Česká školní inspekce zadala ředitelům škol, aby spočítali romské žáky s lehkým mentálním postižením. Data inspekce předá ministerstvu školství, které jimi prokáže Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, že u nás těchto žáků ubývá. V Prostějově podle oslovených ředitelů základních škol zřejmě žádné takové děti nemáme.

Podle inspekce je Romem ten, kdo se za něj považuje, nebo koho za něj považuje významná část jeho okolí.

„Žádné takové žáky u nás nemáme,“ odpověděli na dotaz PvNovinek shodně ředitelé ZŠ Kollárova a Valenty. Radim Janáček, ředitel SŠ,  ZŠ a MŠ Prostějov konstatoval, že problematika je natolik závažná a rozsáhlá, že ji komentovat nechce.

Bojím se chodit domů, čeká mě střet s cikánskými výrostky

ilustrační foto internet

 

I když večerní cesta slečny Šárky ze zaměstnání domů nevede tmavými uličkami, přesto se bojí. I na hlavní ulici ji totiž obvykle čeká střet s tlupou cikánských výrostků. Od sprostých narážek není daleko k fyzickému napadení a tak se často stává, že dívka si raději zajde několik stovek metrů, aby se střetu vyhnula. PvNovinkám popsala problém, se kterým se stále častěji setkávají lidé pohybující se v Dolní ulici.

Dvacetiletá Šárka pracuje v obchodě v Okružní ulici. Často na ni vyjdou odpolední směny, kdy se na cestu domů vydává až po dvaadvacáté hodině. "Bydlím v Trávnické ulici a tak jsem si cestu krátila přes Dolní a následně přes Předinu, prošla Husákem a byla jsem doma. Zhruba od května jsem stále častěji potkávala skupinu cikánských výrostků, kteří sedávají na lavičkách v Dolní u Hepyny (restaurace Happy. pozn.red.).

Romové opět v hlavní roli! Pod autem na parkovišti!

ilustrační foto internet

 

S dalším neuvěřitelným příběhem týkajícím se romských spoluobčanů se na redakci obrátila majitelka jednoho penzionu. Svůj majetek uchránila jen díky vlastní pozornosti.

 

 

"Byla jsem jako každý týden v jednom marketu v Prostějově pro zboží. Mám něco jako dodávku, tak jsem auto odemkla, kabelku dala na přední sedadlo a začala vyskládávat věci do kufru," říká paní S. Varována známými, kterým někdo odemčený vůz vykradl, co chvíli kontrolovala, zda se k autu někdo neblíží. "Najednou se přední dveře začaĺy otevírat. Oběhla jsem auto a koukám, pod ním mladá cikánka a hrabe mi po kabelce. Přibouchla jsem jí dveřmi ruku a začala křičet," popisuje těžko uvěřitelný příběh. Lidé se začali ohlížet a někteří utíkali paní S. na pomoc.

Romské sestry tančily v kostele

Fotografie z jiného vystoupení souboru Cikne Čhave

Nejednalo se ale o protest, jako když v pravoslavném chrámu v Rusku protestovala punková kapela, ale o přiblížení romské kultury prostějovské veřejnosti.

Do prostějovského modlitebny Českobratrské církve evangelické na Kollárově ulici přijel vystoupit s ukázkou romské kultury soubor sester Kačových z Nového Jičína, který nese název Cikne Čhave.

Sestry nejprve zpívaly písně v romštině při bohoslužbách, po čemž následovala přednáška o romské kultuře a zejména pěvecká a taneční dílna. Ta začala tanečním vystoupením čtyřčlenného souboru, ale pokračovala tím, že sestry učily diváky základům romského tance.