strážníci

V průběhu osmi hodin skončili tři lidé na záchytce

ilustrační foto MP Zlín

Hned tři opilce v průběhu pouhých osmi hodin odvážela 27. prosince sanita do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci. Byla mezi nimi i sedmašedesátiletá žena.

Prvního opilce nahlásila pracovnice odboru sociálních věcí. Podnapilý klient se nacházel na chodbě úřadu. Nebyl schopen chůze a padal na zem. Na místo byl přivolán lékař, který shledal osmadvacetiletého muže schopného převozu na záchytku. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj bylo změřeno 2,10 promile alkoholu v dechu. Další dvě opilé osoby byly ohlášeny na linku 156 ve večerních hodinách a to na ulici Říční. "Tentokrát se jednalo o osmatřicetiletého muže a sedmašedesátiletou ženu bez domova. Oba byli ve stavu, kdy nekontrolovali své chování.

Plival na vozidlo strážníků, kopal do výlohy i dopravní značky

ilustrační foto

V pondělí před vánočními svátky ve večerních hodinách při dohledu na veřejný pořádek v centru Prostějova uslyšeli strážníci křik muže. Ihned se vydali tímto směrem. Na Žižkově náměstí spatřili mladý pár, podnapilý muž pokřikoval na všechny kolem sebe. 

"Muž byl vyzván k uklidnění se, zanechání hlučných projevů a prokázání totožnosti. Na výzvy dotyčný nereagoval. Agresivita jednadvacetiletého muže se vůči strážníkům začala stupňovat. Plivl na služební vozidlo, kopl do dopravní značky a do skleněné výlohy. Poškození nevzniklo. Slečna se pokoušela přítele uklidnit, ale marně," uvedla strážník Tereza Greplová. Provedena orientační dechová zkouška naměřila 1,96 promile a 1,55 promile alkoholu v dechu. Při rozhodování strážníků o převozu muže na záchytku se dotyčný značně uklidnil.

Máte popito a hlučíte na ulici? Ať neskončíte na záchytce!

ilustrační foto

20. prosince půl hodiny před půlnocí přijali prostějovští policisté telefonické sdělení o dvojici hlučných mužů na ulici. Hlídkou byli před vchodem domu zjištěni dva podnapilí pánové ve věku jednadvaceti let. Muži se vzájemně slovně napadali a neustále do sebe strkali a shazovali se na zem.

"Oba byli hlídkou vyzváni k zanechání hrubého jednání a hlasitého pokřikování. Byla provedena orientační dechová zkouška, ta ukázala u jednoho 1,79 promile, u druhého 1,99 promile. Výzvy ke zklidnění se uposlechl pouze jeden z nich. Druhý i nadále pokračoval v protiprávním jednání," dodala strážník Tereza Greplová s tím, že muž nebyl schopen kontrolovat své chování. Proto bylo rozhodnuto o jeho převozu do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci. Před odvozem byl na místo přivolán lékař, který shledal muže schopného převozu do zdravotního zařízení.

Krátili si nedělní odpoledne. Jízdou v košíku

ilustrační foto MP

V pondělí 18. prosince hodinu a půl po poledni přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení o dvojici mužů, jezdících s nákupním vozíkem na parkovišti za Penny marketem.  

Hlídkou byla dvojice zkontaktována a upozorněna na jejich nevhodné chování. "Oba pánové (37 a 38 let) se za své neobvyklé jednání omluvili, vozík umístili do stojanu, kam patří a poté z místa odešli," dodala strážník Tereza Greplová. (red)  

 

Opilá žena ležící u přechodu pro chodce putovala na záchytku

ilustrační foto MP

Pátého prosince ve večerních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o opilé ženě ležící na zemi u přechodu pro chodce v okrajové části města. 

Na místo byla vyslána hlídka a našla třiapadesátiletou spící ženu. "Strážníci dotyčnou probudili, postavit na nohy se jim ji ovšem nepodařilo. Uvedla, že byla na večírku a přehnala to s konzumací alkoholu. Žena, vlivem velkého množství požitého alkoholu, nekontrolovala své chování a nebyla schopna se o sebe sama postarat. Dechovou zkoušku odmítla," uvedla strážník Tereza Greplová. Na místo byl přivolán lékař k posouzení zdravotního stavu. Ten rozhodl o jejím umístění do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci.

Kontejner sloužil bezdomovcům k přepravě papíru

ilustrační foto

V úterý 12. prosince v dopoledních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o dvou bezdomovcích tlačících sběrnou nádobu na tříděný odpad po ulici. 

Strážníci dvojici zastihli u kovošrotu, kde z kontejneru vytahovali papír do dvou nákupních vozíků. "Ty pánové používali k přepravě osobních věcí. Svého protiprávního jednání si byli oba vědomi. Všechny odcizené věci jim hlídka odebrala", uvedla strážník Tereza Greplová. Přivolaným popelářským vozem byl kontejner i s obsahem vrácen na původní místo. Nákupní vozíky byly odevzdány obchodním domům, kterým byly odcizeny. "Přestupkové jednání sedmačtyřicetiletého a osmadvacetiletého bezdomovce projedná příslušný správní orgán," dodala Greplová. (red)

 

Zdemoloval byt, napadl strážníky, skončil v poutech a na záchytce

ilustrační foto MP

V sobotu 9. prosince odpoledne se na linku 156 obrátila oznamovatelka a sdělila, že její bratr demoluje zařízení bytu. Opilý skončil na záchytce.

Na uvedené místo byla vyslána hlídka. " V bytě matky se nacházel i dvaatřicetiletý bratr ženy. Po výzvě k prokázání totožnosti se dotyčný muž pokusil hlídku napadnout. Strážníci agresora zpacifikovali a přiložili mu na ruce pouta. Byla provedena orientační dechová zkouška, naměřené hodnoty byly 1,74 promile a 1,77 promile alkoholu v dechu," uvedla strážník Tereza Greplová s tím že bylo rozhodnuto o jeho umístění k vystřízlivění do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci. Před převozem byl na místo přivolán lékař k posouzení zdravotního stavu opilého muže.

Opilá matka se neudržela na nohou, otec byl též opilý. Čtyřletý chlapec skončil u babičky

ilustrační foto MP Plzeň

Ve čtvrtek 14. prosince v podvečer přijali prostějovští strážníci od kolemjdoucí ženy oznámení o podnapilé dvojici s malým dítětem. Na mol opilí rodiče s sebou měli čtyřletého synka. Toho si převzala babička. 

Na místo byla vyslána hlídka, která dvojici s dítětem zkontaktovala. Šestatřicetiletá žena vlivem opilosti nemohla stát na nohou. Strážníci zjistili kontakt na její matku, kterou telefonicky vyrozuměli o stavu dcery. Matka přislíbila, že si přijede pro vnuka. "Na to se devětatřicetiletý muž k hlídce začal chovat agresivně a tak byla na místo přivolána další hlídka, která ho předvedla na Policii ČR. U ženy byla provedena orientační dechová zkouška, která naměřila 3,27 promile a 3,21 promile alkoholu v dechu.

Vozidlo rok bez technické našli strážníci v centru. Řidička již neodjela

ilustrační foto skodovky.cz

V pondělí 27. listopadu dopoledne si prostějovští strážníci při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování veřejného pořádku v centru města povšimli stojícího auta. To bylo od pohledu ve velmi špatném technickém stavu.

"Známka technické kontroly byla skoro rok propadlá (1/2017). Automobil již od pohledu jevil známky silného opotřebení, měl sjeté pneumatiky a značnou korozi. Za chvíli se k vozidlu dostavila sedmatřicetiletá řidička, která byla strážníky upozorněna na nevyhovující stav vozidla," uvedla strážník Tereza Greplová. Pro podezření z přestupku dle § 125c odst. 1 písm. a) bod 3. zákona o provozu na pozemních komunikacích byla na místo přivolána hlídka dopravní policie. Ta má v takovém případě možnost zakázat řidiči další jízdu. Věc si policisté na místě převzali k řešení. (red)

 

Strážníci mají novou videostěnu

Foto MPP

V roce 2017 byl Městskou policií Prostějov realizován projekt prevence kriminality “Modernizace a rozšíření zobrazovací stěny pro kamerový systém“. Projekt zahrnoval kompletní výměnu analogové technologie operačního střediska pro zobrazování videosignálů z kamerových bodů. Byly pořízeny čtyři kusy velkoplošných monitorů 55" LED a dva kusy videokonzolí pro řízení monitorů. Analogové přehledové monitory byly nahrazeny moderními zobrazovacími jednotkami.

"Toto řešení bylo nutné realizovat pro zajištění zobrazování HD kamer s vysokým rozlišením. Celkově se realizací projektu zefektivní práce operátorů operačního střediska s městským kamerovým dohlížecím systémem, vydávání a export záznamů Policii ČR a správním orgánům," uvedl Libor Šebestík, zástupce ředitele MP Prostějov.

Celková částka vynaložená na realizaci projektu byla 608.000 Kč, z toho státní účelová dotace poskytnutá ministerstvem vnitra byla 354.000 Kč. "V dalších letech bude projekt pokračovat modernizací kamer a digitálních přenosů," dodal Šebestík. (red)