strážníci

Zásahy každého strážníka bude hlídat osobní kamera!

ilustrační foto ber

Zásahy každého strážníka bude hlídat osobní kamera. Městská policie se tak vyvaruje možného obvinění ze strany potencionálních pachatelů, navíc jejich práce bude procházet ještě důkladnější kontrolou. Vedení města chce touto cestou nejen ještě více zkvalitnit jejich práci, ale také zjednodušit proces případného vyšetřování trestné činnosti. 

„Jedná se o nákup pětadvaceti osobních kamer, včetně softwaru na správu, ukládání a zabezpečení záznamů a dva kusy dokovacích stanic pro stahování záznamů a nabíjení kamer. Vše v předpokládaném finančním objemu 340 tisíc korun (včetně DPH),“ uvedla primátorka Alena Rašková s tím, že budou osloveni tři možní dodavatelé. Předmětem zakázky je nejen výše zmíněný nákup, ale také instalace, zprovoznění systému a zaškolení obsluhy zařízení.

Hustý dým za hlavním nádražím přivolal hlídku

Foto MMP

V pátek 14. července v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o hustě stoupajícím dýmu, který se linul z domku za hlavním nádražím.  

"Vyslaná hlídka zjistila, že dým má na svědomí muž, který na otevřeném ohništi v opuštěné budově opaloval izolaci z měděných kabelů. Na místo se v průběhu řešení dostavila i jednotka Hasičského záchranného sboru, která měla událost rovněž nahlášenou. Hasiči provedli uhašení ohniště a zkontrolovali, zda nemůže dojít k požáru," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že  muž strážníkům sdělil, že kabely dostal v práci od elektrikářů, aby je mohl zpeněžit ve sběrných surovinách. Měděné dráty o celkové hmotnosti cca dva kilogramy hlídce dobrovolně vydal.

Neuposlechl výzvy, nadýchal 3,77 ‰ a skončil na záchytce

ilustrační foto MP

V úterý 11. července před sedmou hodinou večer prováděla pěší hlídka prostějovských strážníků kontrolu v centru města. Muž pil tam, kde je to zakázáno. Skončil na záchytce.

Hlídka si povšimla jí známého muže, jak popíjí z plastové láhve víno. Strážníci ho vyzvali, aby zanechal konzumace alkoholu, vzhledem k tomu, že je na tomto místě požívání alkoholických nápojů zakázáno vyhláškou města. Dále mu bylo sděleno, čeho se dopustil a jaký bude způsob řešení. "Muž na výzvu reagoval slovy „já si budu pít, kde chci a vy s tím stejně nic nenaděláte“. Vůči hlídce se choval velmi arogantně, používal vulgární slova.

Dobýval se do Azylového centra. Marně

ilustrační foto ber

V pondělí 10. července před pátou hodinou odpoledne vyjížděla hlídka prostějovských strážníků k Azylovému centru Prostějov, kde se dle oznámení dožadoval neznámý muž vstupu dovnitř. Strážníci na místě zjistili, že se jedná o 43letého muže a do azylového centra se dobývá, protože je tam ubytovaná jeho manželka.

"Rukou tloukl do oken bytu, vyhrožoval fyzickým napadením správci centra, pokud mu nebude umožněna návštěva manželky. Správce ho upozornil, aby svého jednání zanechal, neboť podle platných předpisů nemá na vstup nárok, jelikož tam není ubytován," uvedl strážník Petr Zapletal. Za přítomnosti hlídky na místě se situace uklidnila a dotyčný dále již v protiprávním jednání nepokračoval. Svým jednáním je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Celá událost bude oznámena správnímu orgánu. (red)

 

Vloupali se do několika aut! Chytili je strážníci

ilustrační foto ber

Desátého července v brzkých ranních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o dvou mladících, kteří rozbili okno u zaparkovaného vozidla. Vyslaná hlídka po příjezdu na místo viděla dva utíkající muže. 

"Strážnici se je vydali pronásledovat a při tom vyrozuměli další hlídky o trase útěku. O dvě ulice dále se podařilo pachatele vypátrat, schovávali se mezi zaparkovanými vozidly. Druhou hlídkou bylo zjištěno, že tři vozidla mají rozbité okno a za vozidly ve křoví se nachází jízdní kolo, batoh, sada nářadí v kufříku. Po cestě, kudy mladíci utíkali, se našly doklady od vozidel," uvedl strážník Petr Zapletal. Hlídka oba pachatele vyzvala, aby setrvali na místě, protože celá událost bude oznámena Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Koupali se v kašně. Polonazí

ilustrační foto

10. července o půl osmé ráno přijali prostějovští strážníci oznámení na tísňovou linku 156, které se týkalo skupinky mladíků. Ti měli hlasitě pokřikovat a koupat se v kašně v jednom ze supermarketů. 

Strážníci po příjezdu na místo viděli tři mladíky, kteří byli zjevně pod vlivem alkoholu. V momentě, kdy spatřili hlídku, se vydali na útěk. Byli vyzváni jménem zákona, aby setrvali na místě. Na výzvu vůbec nereagovali a pokračovali v útěku, během kterého slovně uráželi zasahující strážníky. Skupinka se rozprchla různým směrem. "Jednoho mladíka se podařilo hlídce o několik ulic dále zadržet. Jelikož nereagoval na zákonné výzvy, neustále utíkal, byly použity donucovací prostředky, hmaty, chvaty a pouta.

Volně pobíhající pes se nevyplácí

ilustrační foto MP

V sobotu 24. června dopoledne vyjížděla hlídka prostějovských strážníků na oznámení, že v blízkosti centra města pobíhá pes na volno. Strážníci po příjezdu na místo kontaktovali oznamovatele a psa odchytli. Jednalo se o křížence černo – bílé barvy středního vzrůstu.  

"Hlídka prověřila okolní ulice, ale majitele se nepodařilo zjistit. Pes byl převezen na služebnu městské policie a umístěn do odchytových kotců. Odpoledne se na služebnu dostavil majitel psa, který byl poučen, že se dopustil přestupku a celá událost byla vyřešena blokovou pokutou," konstatovala strážník Tereza Greplová. (red)

 

Chlap skončil na záchytce, pes v městském kotci

ilustrační foto

Za víkend od 23. 6 do 25.6 vyjížděla hlídka Městské policie Prostějov k šesti případům, které se týkaly osob pod vlivem alkoholu. Všichni dotyční leželi na zemi. 

"V jednom případě bylo na tísňovou linku přijato oznámení od zdravotnické záchranné služby, která požádala o odchyt psa, jehož majitel se zranil na hlavě a je nutné ho ošetřit. Vyslaná hlídka po příjezdu na místo zjistila, že muž je pod vlivem alkoholu a není schopen samostatné chůze, nekontroluje své chování," popsala případ strážník Tereza Greplová. Lékař muže prohlédl a ošetřil. Opilec byl hlídkou vyzván k provedení orientační dechové zkoušky, kterou nebyl schopen vzhledem ke svému stavu vykonat. Po ošetření byl převezen do protialkoholní záchytné stanice do Olomouce.

Strážníci navštívili sedm mateřských školek. S povídáním o nebezpečí

Foto MP

V měsíci červnu strážníci zavítali do sedmi prostějovských mateřských školek. Děti se v průběhu besedy seznámily se zásadami bezpečného chování. I přesto, že jde o malá dítka, je velmi důležité, aby věděla, jak se zachovat v nebezpečných situacích. 

Pro snadnější pochopení hrozícího nebezpečí sehráli strážníci s dětmi názorné scénky. Například, co dělat při kontaktu s neznámým člověkem, nálezu injekční stříkačky, ztracení se rodičům v obchodě, nebo při setkání s cizím psem. Druhá polovina besedy byla zaměřena na dopravní předpisy. "Strážníci se dětem snažili hravou formou vysvětlit pravidla pro chodce při přecházení přechodu a povinnou výbavu jízdního kola. V závěru si děti vyslechly pohádku O medvídkovi Brumlovi. Celý příběh s nimi následně rozebrán," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

Strážníky ochrání před infekcemi nanotechnologie

Foto MMP

Strážníci denně pracují s rizikovými skupinami lidí, mezi nimiž se nejrůznější nákazy šíří velmi rychle. Speciální nástřik zlikviduje bakterie, viry, plísně i nepříjemné pachy.

„Nanotitanový nástřik, který byl proveden ve služebních vozidlech, funguje na všechny mikroorganismy a dokáže dlouhodobě výrazně snížit bakteriální znečištění interiérů až o osmdesát procent. Dodavatel služby garantuje účinnost po dobu nejméně dvou let. Ihned po ošetření interiéru služebního vozu se spustí oxidační procesy, kdy jsou mikroorganismy při kontaktu s ošetřenými plochami ihned degradovány. Toto vše se děje neustále v interakci se světlem 24 hod denně, 24 měsíců.