Sýrie

Devětasedmdesátiletá seniorka uvěřila doktorovi ze Sýrie. A přišla o peníze

Ilustrační foto pixabay.com

Přes vánoční svátky oslovil prostřednictvím sociální sítě 79letou ženu z Olomoucka muž, vydávající se za doktora, pracujícího v Sýrii. Po asi měsíc trvající konverzaci si seniorka, podle svých slov, vytvořila k muži citový vztah. Ten jí slíbil, že za ní přiletí, ale je potřeba, aby o jeho uvolnění zažádala u nadřízeného. Důvěřivá žena urychleně napsala email na uvedenou adresu, ve kterém poprosila o dovolenou pro svého virtuálního přítele. Její žádosti bylo záhy vyhověno, avšak s podmínkou úhrady 1 500 euro v bitcoinech.

Žena navštívila jednu z bank v olomouckém nákupním centru, kde platbu zadala. Přibližně hodinu nato jí kontaktovala bankovní úřednice, že transakci neprovedli, protože jméno příjemce evidují jako podvodné. Důchodkyně se proto vydala zpět do banky, kde jí peníze vrátili. O této skutečnosti informovala svého přítele, který jí napsal, že zřejmě udělala chybu ve jméně. Současně jí sdělil, že z OSN poslali novou adresu, na kterou mají být peníze zaslány. Žena zřejmě s vidinou libé společné budoucnosti, uskutečnila druhý pokus platby, tentokrát přímo u bitcoinmatu.

Údajný lékař ze Sýrie připravil ženu o půl milionu korun

Ilustrační foto pixabay.com

Ke konci října oslovil 55letou ženu z Prostějovska prostřednictvím sociální sítě muž, vydávající se za lékaře aktuálně působícího v Sýrii. Původně kamarádsky laděné zprávy postupně přešly do módu důvěrnějších, až zamilovaných vět.

Údajný doktor se svěřil s tím, že jej opustila manželka a jeho dcera studuje v Americe. Dále napsal, že se snaží neúspěšně dostat domů, aby si mohl vyřešit osobní záležitosti. Ženě také uvedl, že ke svému účtu, na kterém má dost peněz, nemá v Sýrii přístup. To mělo být hlavní překážkou odjezdu z mise. Důvěřivá žena se pod představou domluvené společné budoucnosti ihned nabídla s finanční výpomocí. Souběžně jí kontaktoval muž, který se představil jako nadřízený jejího virtuálního přítele. Ten po ní požadoval uhradit přes 130 000 korun, jakožto platbu za to, aby za ní mohl lékař odcestovat.

Diplomatická bitva se v Prostějově naštěstí nekonala

Foto ber

Poněkud utajená byla pondělní návštěva Ibrahima Ibrahima, chargé d´affaires Syrské arabské republiky. Vyslanec diskutoval se studenty SOŠ podnikání a obchodu, byl přijat na magistrátu a odpoledne se účastní diskuze v Národním domě. Po dobu návštěvy Prostějova byla Ibrahimu Ibrahimovi průvodkyní senátorka Božena Sekaninová.

Situace v Sýrii je již několik let velmi složitá. "Pana vyslance jsme pozvali do našeho diskuzního fóra právě proto, aby zprostředkoval studentům pohled na celou situaci z jiné strany, než ho prezentují světová média," řekl PvNovinkám zástupce ředitele školy Marek Moudrý. Studenti tak mohli nejen vyslechnout celkové zhodnocení z pohledu oficiálních syrských míst, ale rovněž dostat odpovědi na vlastní otázky. V druhé části fóra pak vystoupil s přednáškou o současné situaci v Syrské arabské republice vysokoškolský učitel a politolog Petr Sokol.