třídění odpadu

Město nakoupí další tašky na tříděný odpad!

ilustrační foto

O tašky na tříděný odpad byl velký zájem. Tašky v minulém týdnu daroval Prostějovu v počtu jedno sto devadesáti kusů Olomoucký kraj. Vedení města proto pořídí dva tisíce dalších. O termínu jejich vydávání bude město informovat.

„Po taškách se takzvaně zaprášilo, a proto pro občany pořídíme další. Půjde o tisícovku velkých tašek a tisícovku menších. Lidé si budou moci vybrat ten typ, který se jim pro jejich třídění odpadu bude více hodit,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil s tím, že jedna sada bude obsahovat tašku na papír, sklo a plasty. Menší budou spíše určeny především do bytových zástaveb a na sídliště, větší pak do rodinných domů. Uvidíme, jaký bude o tašky zájem,“ doplnil náměstek Pospíšil.

Tašky na tříděný odpad jsou k dispozici

ilustrační foto Olomoucký kraj

Tašky na tříděný odpad daroval Prostějovu v počtu 190 kusů Olomoucký kraj. Lidé si je mohou - od středy 17.1.2018 - vyzvednout na oddělení informační služby na radnici. Tašky na tříděný odpad budou bezplatně vydávány občanům města, kteří mají trvalý pobyt v Prostějově, dle jejich zájmu, a to až do vyčerpání zásob.

Vše probíhá v rámci projektu „Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky na území Olomouckého kraje“, který realizuje dárce ve spolupráci s právnickou osobou EKO-KOM, a.s. v Olomouckém kraji na základě Dohody o spolupráci při řešení projektu „Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky na území Olomouckého kraje“. (red)

 

Vedení města chystá další kroky v separaci bioodpadů

ilustrační foto MMP

Radní schválili projektový námět Systém pro separaci bioodpadů a přípravu a podání žádosti o dotaci na jeho realizaci. Důvodem je ukončení skládkování v roce 2024.

„Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí finanční podpory a tak ji logicky chceme využít. Skládkování nám v roce 2024 zakáže zákon a tak musíme řešit, jak dál postupovat a kam s odpadem,“ uvádí náměstek primátorky Jiří Pospíšil s tím, že žádosti o dotační finance jsou přijímány do 1. 12. 2017. Vyhlášená dotace je poskytována s maximální hranicí 85 procent celkových způsobilých výdajů, minimální výdaje projektu pak mají hranici na 500 tisících korun (bez DPH).

Fotopostřeh: Recyklují i zastupitelé

ilustrační foto

Dlohotrvající jednání prostějovského zastupitelstva se neobejdou bez občerstvení. Na posledním zasedání přibyly v obřadní síni kontejnery na třídění odpad.

A byly řádně využity. Jak mohou PvNovinky potvrdit, zastupitelé poctivě třídili plast, papír i ostatní odpad. (ber)

Nápojové obaly patří do plastů!

ilustrační foto

Třídíte odpad a nevíte, kam s nápojovými obaly od džusu, mléka a podobně? Odpověď je na žlutých kontejnerech na plast.

„V Prostějově pro ukládání obalů od mléka, džusů apod. slouží žluté kontejnery společně s plastem, tak, jak je uvedeno na kontejneru. Na třídících linkách jsou potom jednotlivé složky separovány,“ vysvětlila mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

V některých městech jsou ke sběru tzv. tetrapacků určeny oranžové barvy. (ber)

 

Děkujeme, že třídíte odpady, zní z radnice

ilustrační foto MMP

Tento týden byli v Olomouci oceněni zástupci nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje v třídění odpadů za rok 2015. V jedenáctém ročníku tradiční soutěže s názvem O KERAMICKOU POPELNICI byly vyhodnoceny celkem čtyři kategorie podle velikosti obcí a měst. Prostějov získal v rámci soutěže o Keramickou popelnici třetí místo v Olomouckém kraji.

„Poskočili jsme o jedno místo oproti roku 2014, tedy na třetí místo a získali desetitisícovou prémii, plus pamětní strom, který v Prostějově zasadíme. Největší zásluhu na tomto ocenění mají sami občané, že tak kvalitně v současné době třídí. Za to jim patří dík,“ uvedl k ocenění náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Jeho slova doplnila Pavla Bendová ze společnosti EKO-KOM, a.s.: "Oceněná města a obce jsou tahouny Olomouckého kraje, který patří v třídění odpadů mezi nejlepší regiony v České republice.

Z Raisovy ulice zmizely kontejnery. Vrátí se, hlásí magistrát

ilustrační foto čtenářka

Na redakci PvNovinek se obrátila jedna z obyvatelek Raisovy ulice v Prostějově, paní Markéta. Stěžovala si na fakt, že z ulice zmizely kontejnery na tříděný odpad. Podle radnice by se měly kontejnery zase vrátit.

„Měli jsme tu jeden na čiré sklo, jeden na barevné sklo, dva na plasty a dva na papír. Všechny byly používané víc než hodně, takže jsme potřebovali nějaký kontejner navíc. Jenže ony naopak zmizely všechny, takže nejbližší místo je na Boženy Němcové, kde jsou kontejnery stále přeplněné a lidé dávají odpad v taškách k nim. Nerozumím tomu,“ napsala čtenářka.

Na dotaz reagoval vedoucí oddělení údržby majetku Odboru správy a údržby majetku města Prostějova Jaroslav Chromek.

Prostějov získal cenu za třídění odpadů

Foto ber

Podesáté v historii předali zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM ocenění v soutěži „O keramickou popelnici“ obcím a městům, jejichž občané nejlépe třídí využitelné odpady. Jedno z ocenění získalo i město Prostějov v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel. Skončilo čtvrté.

Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly letos obce nově rozděleny do čtyř namísto dosavadních tří velikostních kategorií. V rámci celé republiky se sjednotila i pravidla krajských soutěží. Mezi městy nad 15 tisíc obyvatel obsadila první pozici Olomouc následovaná Šumperkem a Hranicemi, Prostějov byl čtvrtý.
„Největší dík patří našim občanům, je jejich zásluha, že jsme získali toto ocenění,“uvedlo vedení města na tiskové konferencil. Město Prostějov doposud vybudovalo 175 míst na třídění odpadu s minimální docházkovou vzdáleností a další ještě vzniknou.

Děti se učily třídit odpad

Foto MMP

 

Školáci se v minulém týdnu seznámili, v rámci projektu „Recyklohraní“, s činností a významem sběrných dvorů. Téměř tři stovky dětí ze základních škol si mohly vyzkoušet, jak třídit odpad.

Eko-naučné akce „Zaskočte si pro radu“ se například zúčastnily děti ze Základní školy v ulici E. Valenty Prostějov. 

Odpad třídíme i na nádraží

Foto ber

 

Třídit odpad nejen v každé obci, ale  i na 508 vlakových nádražích po celé ČR, dát práci lidem se zdravotním postižením a přiblížit smysl a užitečnost evropských dotací veřejnosti. To je v kostce obsah projektu, který umístil na nádražích 1865 nádob na třídění papíru, plastu, skla, kovů a směsného komunálního odpadu. Najdeme je i na prostějovském hlavním nádraží.

Boxy na třídění odpadu mají ve správě České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Jenom na pražském hlavním nádraží se ročně sebere 85 tun nevytříděného směsného komunálního odpadu, z toho 58 tun činí odpad, který lidé vyprodukují přímo v budově nádraží. Když se to sečte na 508 nádražích, kde budou boxy postupně umístěny, tak se jedná o stovky tun odpadků, které nyní budou moci cestující třídit,“ vysvětlil už před časem místopředseda představenstva Českých drah Ludvík Urban s tím, že koše dostanou nádraží, kde se denně pohybuje více než 300 cestujících.