vzpírání

Vzpěračským nadějím z Hané se daří, libuje si trenérka Švecová

Foto Julie Švecová

V sobotu 2. dubna se v Havířově konalo první kolo ligy žáků ve vzpírání. Liga žáků je rozdělena na tři skupiny – A v Čechách, B severní Morava a C jižní Morava. Zúčastnili se jí i členové spolku Vzpírání Haná.

„V naší B skupině závodilo tolik žáků, že soutěž trvala téměř 12 hodin, což je ve vzpírání poměrně neobvyklé. Ještě nedávno si na valné hromadě vzpírání vedení svazu stěžovalo na úbytek dětí a mládeže ze sportu. Zdá se však, že chuť dětí sportovat tu stále byla, jen by možnosti byly omezené,“ říká trenérka Julie Švecová. 

„V soutěži jsme měli celkem 11 dětí. Dvě závodily (hostovaly) za družstvo Kopřivnice, ostatní za Vzpírání Haná z Náměšti na Hané. Téměř všechny děti si daly osobní rekordy. Pro některé to byly první závody vůbec, a vedli si velmi dobře.

Vzpěrači potěšili seniory v Soběsukách. Na Zelený čtvrtek

Foto Lenka Paulinová

Na zelený čtvrtek se nejmladší vzpěrači z oddílu Vzpírání Haná z.s. vypravili do Domova pro seniory v Soběsukách. Pro tamější obyvatele uspořádali malou exhibici.

„Venku za domovem jsme připravili odhazovací gumy, činky a kotouče. Místním seniorům i zaměstnancům jsme předvedli, jak se s dětmi rozcvičujeme před tréninkem. Pak následoval trojskok, ve kterém závodí mladší žáci, a už se šlo na činky.

Vychází již sedmý ročník kalendáře vzpěraček! Podívejte se!

Foto viz článek

Protože letošní rok nebyl obyčejný, není ani kalendář takový, jak si již lidé zvykli. Vzpěračky jsou sice stále půvabné ženy, ale jsou i bojovnice, které vyhrávají ty nejdůležitější soutěže. Aktuální situace se dá nazvat malou apokalypsou, proto rok 2021 bude „Postapo“ a kalendář je nafocen v tomto duchu.

Realizace se domlouvala v době, kdy nebylo povoleno setkávání. "Museli jsme věřit, že v době domluveného termínu už budou nařízení mírnější, a malá skupina osob bez roušek nebude problém. Několik vzpěraček dokonce pracuje ve zdravotnictví a byly tedy velmi pracovně vytížené," říká autorka kalendáře Julie Švecová.

Vzpíráme dál, láká nejen děti Julie Švecová

Foto Julie Švecová

Dnes je zakázáno sportování uvnitř, a omezeno venku. „My vzpíráme dál“, vzkazuje Julie Švecová ze Vzpírání Haná.

"Děti to berou jako zpestření. Zatrénovali jsme si třeba u kapličky, nebo na zámku v Náměšti na Hané,“ dodává vzpěračka a trenérka v jedné osobě. Na tréninky se můžete podívat na: 

https://www.youtube.com/watch?v=CVYcbYVldN0

https://www.youtube.com/watch?v=MV5qYW4w3rw

Arny a Julie přivezli z MČR ve vzpírání dvě stříbra

Foto FB Vzpírání Haná

Z prostějovského klubu Vzpírání Haná se na MČR ve vzpírání, které se konalo první víkend v říjnu v Praze, kvůli limitům dostali jen dva vzpěrači. Oba si ale z mistrovství odvezli stříbrné medaile.

Julie Švecová, která skončila v dvojboji v kategorii do 76 kilogramů druhá, dokonce musela absolvovat antidopingový test. „Tak asi jsem dobrá,“ směje se. „Závody super, konečně zase po přípravě, s pomocí trenéra Luďka Bečváře, což udělá hodně. Silově jsem se cítila i na víc. Ale občas to prostě nejde, zároveň jít na umístění a zároveň na osobáky. Posledním nadhozem jsem to zkusila, ale bohužel netrefila přemístění. Tak snad ještě bude příležitost. Už bych ráda dala nad hlavu ten metrák,“ dodává žena, která se věnuje i tréninku mladých talentů.

Honza Všetička přivezl stříbrnou medaili z mistrovství světa!

ilustrační foto

V pátek 19. 10. 2018 získal na Mistrovství světa v silovém trojboji v Trnavě prostějovský závodník Jan Všetička za výkon 200 kg stříbrnou medaili v disciplíně mrtvý tah. Ve třetím pokusu se pokusil o nový světový rekord, avšak 213 kg bylo prozatím nad jeho síly.

Ač se jednalo o jeho osobní rekord, po loňské zlaté medaili dosáhl "pouze" na stříbro. Bohužel, příští MS se koná na konci října v Chicagu, USA. Je pravděpodobné, že ve městě hokeje a tenisu se bude obtížně hledat sponzor na cestu do Spojených států amerických. Zatím si přípravu a cestu platí skromný Prostějovák Honza ze svého výdělku. Honza trénuje na Újezdě, v posilovně InFitness. Závodí v kategorii do 67,5 kg.

Mistrovství světa pořádá WUAP, světová federace amatérů v power liftingu. (red)

Na Hané máme další mistry ve vzpírání!

Foto JŠ

V sobotu byli vzpěrači z Hané na MČR do 23 let v Holešově. Výkonnostní limit, nutný pro účast, který byl letos poměrně vysoký a nutil závodníky začínat blízko vlastních osobních rekordů, splňovala Kristýna Macháčková a Arnošt Vogel.

Kristýně se povedlo vyhrát v kategorii do 69 kg, kde jedna z jejích soupeřek základ nezvládla a bronzová příčka tak zůstala prázdná. Totéž hrozilo i jí, když základ v nadhozu dala až na třetí pokus, kvůli pokrčeným loktům při výrazu. Arnošt vybojoval ve velké konkurenci kategorie do 85 kg bronzovou medaili. Třetím pokusem v nadhozu se snažil útočit na stříbro, ale zamotala se mu hlava, a činku hned po vyražení zahodil. Bronzová medaile je v této věkové a váhové kategorii také velký úspěch (Arnošt má teprve 18 let), takže všichni odjížděli spokojení.

Vzpěrači z Hané sklízí úspěchy

Foto archiv Vzpírání Haná

V prvním pololetí roku 2018 se vzpěrači z Hané účastnili téměř všech ligových a mistrovských soutěží. Za tuto možnost vděčí finanční podpoře obce Náměšť na Hané a Olomouckému kraji. O úspěchu klubu Vzpírání Haná z.s. svědčí nejen to, že se pět členů nominovalo svými výkony na MČR žáků, juniorů a masters, ale i to, že si všichni nominovaní z MČR odváželi medaile.

"Z MČR staršíchá žáků si donesl zlato Jan Dobrý. MČR masters žen vyhrála absolutně Julie Švecová. Z MČR juniorů a juniorek do dvaceti let měla stříbro Anna Poláková a bronz Arnošt Vogel. Poslední v tomto pololetí bylo MČR juniorů a juniorek do sedmnácti let, odkud si Barbora Vanská odnesla bronz. V dalším pololetí nás čeká ještě MČR mladších žáků, MČR juniorů a juniorek do třiadvaceti let a MČR mužů a žen," popsala úspěchy Julie Švecová.

Robert Šemnický skončil na MČR veteránů ve vzpírání druhý!

Foto archiv Robert Šemnický

Ve dnech 14. a 15. června 2018 se konalo mistrovství ČR veteránů ve vzpírání v Plzni. Tohoto mistrovství se účastnil i Robert Šemnický z Prostějova, který soutěžil ve váhové kategorii nad 105 kg. A byl velmi úspěšný!

"Ve své věkové kategorii nad 45 roků jsem skončil po vyrovnaném boji na druhém místě, kdy na prvního jsem ztrácel v součtu ve dvojboji 2 kg a třetí za mnou zaostal o 3 kg, trhl jsem 65 kg a nadhodil 95kg. Dále jsem dopomohl k druhému místu TJ Holešov ve kterém hostuji v lize masters," pochlubil se redakci veterán, který se věnuje i trénování mladých vzpěračských nadějí. "Děkuji realizačnímu týmu a také firmám 2MAX-dřevovýroba Mostkovice a GREWIS Plumlov za podporu," dodal Robert.

Ligy masters se zúčastnilo jedenáct týmů. (ber)

 

Vzpěračky fotily další kalendář. Na zámku Plumlov

Foto archiv JŠ

Fotily se opět vzpěračky z celé České republiky. Opět je jich dvanáct, z toho jen tři, které jsou reprezentantkami, už v kalendáři byly dřív, ostatní se fotily poprvé. Nejmladší bylo 16 let. 

Kalendář bude výjimečný tím, že fotky jsou jen z interiéru zámku Plumlov. "Celé focení jsme letos ozvláštnily několika fotkami s klaunským nosem Konta Bariéry. Chceme vytvořit pár plakátů a ty pak vždy spolu s kalendářem vydražit. Já za vzperacky.cz daruji kalendáře a plakáty, včetně poštovného. Částka, za kterou se plakáty vydraží, tak může jít rovnou na účet Konta Bariéry, bez nějakých odvodů, pro vybraného člověka.