dárci krve

Nemocnice Prostějov zve dárce krve na tradiční oslavu jejich svátku

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. Je totiž Světový den dárců krve. A k jeho oslavám se opět připojuje i Nemocnice  Prostějov, která nabídne dárcům krve a krevních složek tematicky zaměřený odběrový den s odměnou. Všichni dobrovolní dárci krve si tak budou moci v úterý 14. června z odběrové místnosti odnést kromě dobrého pocitu z ušlechtilého činu také dobroty k snědku a chybět nebude ani soutěž o hodnotnou výhru.

„Oslava Světového dne dárců krve je neodmyslitelnou součástí našeho každoročního programu a moc se těšíme na každého dárce, který s námi tento den stráví. Zejména bychom byli rádi za všechny nové prvodárce, ale samozřejmě jsme neskutečně vděční i za všechny pravidelné dárce, kteří jsou k dispozici vždy, když je jejich krev potřeba,“ říká Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Krvavý rekordman. Krev daroval už víc než pětsetkrát!

Foto MM Ol

Ocenění za nezištnou a bezplatnou obětavost udělil minulých dnech  primátor Olomouce Mirek Žbánek rekordmanovi v počtu darování krve, zaměstnanci Magistrátu Ondřeji Chotěnovskému.

„Jeho příběh dokládá to, že životy mohou zachraňovat i zcela obyčejní lidé, které na první pohled nerozeznáte od ostatních. Tedy pokud právě na klopě svého saka nenosí malou červenou kapku s křížkem,“ vysvětlil primátor. „Mluvím o dárcích krve, bez kterých bychom se jen těžko obešli. U nás na magistrátu máme mezi zaměstnanci celou řadu dárců, ale Ondřej Chotěnovský se zcela vymyká. Doposud totiž daroval krev už více než v 522 případech a to si ocenění rozhodně zaslouží,“ dodal. (ber)

Prostějovští strážníci pravidelně darují krev

Foto MPP

Daruj krev a zachráníš život, tímto heslem se pravděpodobně řídí mnoho dárců. V řadách městské policie Prostějov chodí pravidelně na transfúzní oddělení darovat krev jednadvacet strážníků.

Nutno podotknout, že darování vzácné tekutiny si vzali opravdu za své, o čemž svědčí počet odběrů a mnoho let pravidelného docházení na darování krve. Strážníci sami říkají, že odběrové místo navštěvují velmi rádi, také díky nadmíru vstřícnému a ochotnému chování zdravotnického personálu. Za kladný přístup patří strážníkům velké poděkování, že jsou doopravdy ochotni pomoct tímto způsobem k záchraně zdraví a života.

Darujte krev, prosí Nemocnice Prostějov

ilustrační foto

Transfúzní oddělení prostějovské nemocnice zoufale potřebuje krev všech krevních skupin. Nejvíce chybí A-, B-, AB- a 0-.

„Prosíme dárce krve, aby se objednávali k odběru telefonicky nebo e-mailem. Na oddělení bude možný vstup pouze s respirátorem třídy FFP2,“ vzkazují zdravotníci s tím, že dárce plazmy odebírají po předchozím objednání dle zavedených pravidel. (red)

Nemocnice Prostějov zve dobrovolníky na valentýnské darování krve

ilustrační foto nemocnice Prostějov

V rámci oslav sv. Valentýna začít den dobrým skutkem mají možnost všichni, kteří se rozhodnou darovat krev nebo krevní plazmu v hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice  Prostějov. Navíc na ně 15. února čeká drobný dárek. Prvodárci i pravidelní dárci krve si s sebou odnesou sladkou pozornost a pokud přijde darovat pár, dostane ještě jeden dárek navíc.

Darovat krev či krevní plazmu mohou dobrovolníci v pondělí 15. února na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Prostějov, od šesti do osmi hodin ráno.

Počty pravidelných dárců v celé České republice dlouhodobě klesají. Dárci stárnou a nejpozději v 65 letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, spíše klesá. V celém Česku podle odhadů chybí až 100 tisíc dobrovolníků.

Nemocnice Prostějov poděkuje dárcům krve

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

K oslavě Světového dne dárců krve se opět připojí i Nemocnice Prostějov. Světový den dárců krve se od roku 2003 slaví každoročně 14. června, ale datum letos připadá na neděli, proto prostějovská nemocnice poděkuje dárcům nejcennější tekutiny za jejich nezištnou pomoc hned následující den.

Vzhledem ke stále nutnosti dodržování bezpečnostních opatřeních letos zvolilo transfúzní oddělení komornější oslavu, která proběhne v pondělí 15. června. Všichni příchozí dostanou za své dobrovolnictví sladké poděkování v podobě čokolády a malé překvapení. Zváni jsou jak pravidelní dárci, tak i prvodárci.

Vyléčili se z koronaviru a jejich plazma teď pomáhá. První dárci byli z Prostějova!

Foto Zdeněk Hošák

Úspěšně překonali onemocnění COVID-19 a nyní pomáhají dalším pacientům, kteří se dosud s nebezpečným koronavirem potýkají. Na Transfuzním oddělení FN Olomouc totiž darovali plazmu, která obsahuje protilátky a zásadním způsobem se může podílet na zlepšení stavu příjemců.

Vůbec prvními dárci byli zdravotníci z Nemocnice Prostějov – primář infekčního oddělení Zdeněk Prokeš a jeho manželka Kateřina Prokešová, primářka oddělení patologie. Pro oba to navíc byl úplně první odběr v životě! 

"Děkujeme! Budeme doufat, že se najdou další, kteří budou následovat jejich příkladu," vzkazuje Dana Galuszková, primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc. (red)

 

Dárci krve budou v Prostějově od září cestovat MHD zdarma

ilustrační foto FTL

Bezplatné cestování městskou hromadnou dopravou čeká od září na dobrovolné dárce krve v Prostějově. Novinka se týká držitelů Zlaté plakety profesora Jana Janského, která se uděluje za 40 dobrovolných, bezpříspěvkových odběrů.

Nově zavedená bezplatná doprava je formou poděkování pravidelným a dlouhodobým dárcům krve, kteří svou činností pomáhají potřebným. „Zlatá Janského plaketa je formálním a společenským prestižním oceněním, které samozřejmě každý dárce oceňuje. Finanční úleva v podobě bezplatné městské hromadné dopravy je ale na druhou stranu daleko praktičtější,“ říká Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Policisté darovali krev na transfúzním oddělení v Olomouci

Foto PČR

Policisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje rozšířili seznam dárců krve o sedmnáct prvodárců. Připojili se tak k téměř pěti stům pravidelných dárců z řad mužů a žen v uniformě z celkového počtu 1 770 policistů. Mnozí z nich jsou také dárci krevní plazmy a kostní dřeně.

Podnětem k hromadné akci byla výzva Fakultní nemocnice v Olomouci, která požádala širokou veřejnost o spolupráci z důvodu akutního nedostatku zásob krve, určené především pro záchranu lidských životů při dopravních nehodách. Motivací pro mladé a začínající policisty jsou na většině útvarů jejich vedoucí, kteří jsou pravidelnými dárci krve nebo krevní plazmy a někteří z nich dokonce držiteli mnoha ocenění.

Šedesátka dárců krve obdržela Jánského stříbrné i zlaté plakety

foto Nemocnice Prostějov

Včera byli v obřadní síni prostějovské radnice oceněni ti, kteří patří mezi pravidelné dárce krve. Šedesátka oceněných obdržela stříbrné či zlaté Jánského plakety.

Slavnostnímu obřadu byla přítomna náměstkyně primátora Ivana Hemerková, Marie Marsová, ředitelka prostějovské nemocnice a současná předsedkyně představenstva Středomoravská nemocniční, ředitelka ČČK Lenka Černochová i vedoucí lékař transfuzní stanice Jiří Šlézar. "Děkuji vám za naše pacienty", poděkovala oceněným Marie Marsová.

O kulturní vložku se postaral pěvecký sbor Proměny a pěvkyně a klavíristka Dita Krausová. (red)