karanténa

Kolektiv kuchyně ZŠ Železného je v karanténě! Vše řešíme s hygienou, říká ředitel

ilustrační foto ZŠ

Celý kolektiv školní jídelny při ZŠ Železného v Prostějově je momentálně v karanténě. Jak PvNovinkám sdělil ředitel školy Dalibor Ovečka, stalo se tak na základě kontaktu s nakaženou kolegyní.

"Vše řešíme s Krajskou hygienickou stanicí a postupujeme podle pokynů," dodal ředitel s tím, že nyní čekají na výsledky testů.  Rodiče se nemusí obávat, škola ve čtvrtek zajistila stravu náhradní variantou, při výdeji vypomáhá kolektiv Denního centra.  Všichni jsou vlastníky zdravotního průkazu a dodržují přísná hygienická opatření ŠJ.  

"Od pátku nám bude vařit náhradní personál, samozřejmě opět za dodržování přísných hygienických opatření ŠJ," doplnil Dalibor Ovečka. (ber)

Lidé v karanténě budou ve volbách hlasovat z auta u koupaliště ve Vrahovicích

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. V každém okrese Olomouckého kraje bude zřízeno jedno takové volební místo pro voliče s trvalým pobytem v daném okrese. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov parkoviště u koupaliště ve Vrahovicích.

„Z vozidla budou moci voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin. V případě druhého kola senátních voleb pak ve středu 7. října 2020 ve stejné době,“ vysvětlil Peter Garláthy z krajského úřadu, oddělení správních činností.

Po návratu ze Španělska bude třeba test nebo karanténa!

ilustrační foto covid

Ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19 bude od 24. srpna vyřazeno Španělsko. Po návratu z něj bude potřeba negativní test, nebo nástup do karantény.

Od pondělí 24. 8. 2020 dojde ke změnám pro české občany a cizince, kteří do České republiky přicestují ze Španělska. To totiž bude vyřazeno ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19. Bezprostředně po návratu do ČR tak bude platit povinnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici (podle místa trvalého bydliště) a bezodkladně se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2. Výsledek je pak nutné oznámit dané hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu na území ČR.

Z dovolené v Černé Hoře a Srbsku rovnou do karantény

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Pokud se vracíte z Černé Hory nebo Srbska, musíte absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Ministerstvo zdravotnictví přesunulo oba státy do takzvané červené kategorie v pátek, kvůli zhoršené situaci kolem šíření koronaviru.

Občané obou balkánských zemí mohou do České republiky přicestovat jen z vyjmenovaných důvodů, například kvůli práci, studiu či rodině, ale musí se prokázat při vstupu negativním testem.

V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Ostatní evropské státy patří do skupiny zemí s nízkým stupněm rizika. (ber)

Radečci zahrají pro uzavřenou oblast

foto O5 a radeček

Kapela O5 a Radeček podpoří tuto neděli obyvatele v karanténě na Litovelsku a Uničovsku. 

Hudebníci ze Šumperka, kteří bydlí jen pár kilometrů od izolované zóny, odehrají ve svém studiu online koncert. Během něj mohou diváci posílat v přímém přenosu povzbudivé vzkazy lidem do uzavřené oblasti nebo prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz poukázat libovolnou finanční částku. Ta poputuje ve prospěch místních dobročinných organizací.