pohádka

Tip na výlet. Pohádková ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Přijďte zjistit, jak ZOO Olomouc sluší vánočně pohádkový kabát, v areálu na vás čeká čtveřice českých pohádek.

„V areálu návštěvníky, věříme, potěší instalace, které se letos rozrostly o scény z předních českých vánočních pohádek. Inspirovali jsme se zájmem návštěvníků u Večera duchů a snažili se vytvořit pohádky tak, aby se návštěvníci cítili jako jejich součást a vznikly pro ně fotokoutky. Kupříkladu s čertem v houpacím křesle s demižonem v ruce bych měnil hned," uvádí s úsměvem pracovník marketingového oddělení Milan Kořínek.

Dnes slaví Arabela

Foto ČT

Arabela, Xenie, Rumburak, rodina Majerových. Je to neuvěřitelné, ale hrdiny československého televizního seriálu jsme poprvé viděli na obrazovkách v roce 1980.

Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980. (ber)

Dnes má narozeniny princezna Arabela

ilustrační foto ČT

Dne 25. prosince 1980 měl v televizi premiéru první díl seriálu Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Arabela.

Kdo by neznal jemnou a něžnou princeznu Arabelu, její temperamentní sestru Xenii, Honzíka a Marušku, rodinu Majerovu či čaroděje Rumbura?! Jejich příběhy kouzlí úsměv, nejen na dětských tvářích, už sedmatřicet let. (ber)

 

Pohádka S čerty nejsou žerty se točila v Pekelných dolech

Foto pekelnedoly.cz, ber

Také jste včera či dnes dopoledne sledovali jednu z nejhezčích českých filmových pohádek S čerty nejsou žerty? Pak vězte, že peklo z ní opravdu existuje. Jmenuje se Pekelné doly a nachází se v nádherné přírodě Lužických hor blízko rekreační oblasti Máchova jezera. Jde o unikát, největší pískovcové podzemí v Evropě. Celková plocha jeskyní je  přibližně 3500 m2, a panuje v nich stálá teplota 12° C. 

Pekelné doly se nachází se mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor. Unikátní jeskyně vznikly v 18. století hloubením písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova sloužila kdysi jako brusírna a k ní byl skrz jeskyně přiveden potůček tekoucí na druhé straně skal.

Jeskyně se proslavily například natáčením pohádky "S čerty nejsou žerty", po které zde dokonce zůstaly váhy, používající se nyní na Mikuláše k vážení zlobivých dětí.