revitalizace

OBRAZEM: Spitznerovy sady

Foto ber

 

Revitalizace Spitznerových sadů s sebou přinesla řadu problémů. PvNovinky informovaly mimo jiné o povalujících se lidských kostech, o stromech, pokácených v době, kdy na nich začali hnízdit ptáci, o liknavosti firmy, která má práce na starosti. Přes veškeré komplikace se stavba blíží do finále. 

Regenerace včetně 120 měsíční záruky přijde na 4,74 milionů korun, na pořízení zeleně město získalo dotaci 953 tisíc korun z Operačního programu Životní prostředí. (ber)

OBRAZEM: Husák už má nové stromy!

Foto ber

 

Od 24. listopadu je realizována revitalizace parků na Husově náměstí. Potěšující zprávou je, že v parcích už přibývají nové stromy. 

„Došlo ke kácení vzrostlých stromů, některé nově vysazené stromy byly přesazeny. Vysazeno bude 80 nových stromů a cca 500 kusů keřů," upozornil už před časem Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu. Práce realizuje firma Beatrice Mádrová z Lipníku dle projektové dokumentace zpracované Lenkou Janošíkovou.

Jednu vadu na kráse ovšem současné práce mají. Hromady hnijících štěpků zřejměj hned tak nezmizí. (ber)

Duby na kuželně jsou z Německa

Foto Vecernikpv.cz

 

Prostějovské hlavní náměstí prochází velkou rekonstrukcí. Její součástí je i rekonstrukce zeleně, která zahrnuje i novou alej.Bude z osmi dubů, které do Prostějova připutují z Německa. 

„Jde o osm dubů s průměrem kmene 25 centimetrů. Podle fotografií mají krásně tvarované koruny,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Hemerková s tím, že alej bude vysazena po levé straně kuželny. Německý dodavatel zvítězil mezi odborníky proto, že stromy z Německa mají mnohem lepší potenciál k zakořenění, než třeba stromy z Holandska.

Stav zeleně ve městě si můžete ověřit na webu města v aplikaci Stromy pod kontrolou. (ber)

Revitalizace lokality Brněnská-Tetín-Tylova-Libušinka. Souhlasili všichni

ilustrační foto ber

 

V současné době probíhá revitalizace lokality Tylova-Libušinka-Tetín-Brněnská.  Mezi obyvateli města se zejména na sociálních sítích vedou bouřlivé debaty o tom, kdo revitalizaci, spojenou s masivním kácením, schválil. Odpověď magistrátu je jednoznačná. Nikdo nic nenamítal.

„Občané Tylovy ulice a prakticky celého sídliště byli s dostatečným předstihem informováni o záměru revitalizace a s tím souvisejícím kácením dřevin. Žádné nesouhlasné stanovisko jsme neobdrželi. Chápeme, že fáze kácení vzrostlých stromů je věc pro občany velmi nepříjemná, ale svým způsobem nevyhnutelná. Stromy budou pochopitelně nahrazeny novou výsadbou,“ uvedl Antonín Zajíček, vedoucí odboru rozvoje a investic  prostějovského magistrátu. (ber) 

OBRAZEM: Dlažba z náměstí zmizela

Foto Jakub Bureš, webová kamera

 

V těchto dnech probíhal odvoz střední části kuželny – dlažby a podkladní vrstvy (dlažební kostky se deponují na skládku stavebního materiálu, budou znovu použity). Probíhají výkopové práce, kladou se nové obruby, dělají se rozvody sítí veřejného osvětlení a následně bude upraven povrch terénu a bude kladen závlahový systém.

Náměstí je takto bez starých dlažebních kostek začištěno, uhlazeno. Vy, kdož tudy nechodíte, zhlédněte fotografie Jakuba Bureše. (red)

Tylovku zavře rekonstrukce. Už 1. dubna

Foto MMP

 

Od 1. 4. 2015 budou zahájeny stavební práce na ulici Tylova v úseku mezi ulicemi Libušinka a Tetín. Jedná se o realizaci I. etapy v rámci investiční akce „Regenerace panelového sídliště Brněnská, Prostějov“. Stavební práce budou probíhat od 1. 4. 2015 do 31. 5. 2015 a bude je provádět firma brněnská firma FIRESTA- Fišer, rekonstrukce.

Při akci Prostějov – Regenerace panelového sídliště Brněnská, ulice Tylova, úsek Libušinka – Tetín bude položeno 1 200 m² živočné komunikace, bude vybudováno parkoviště pro 107 stání z toho 5 pro imobilní občany, chodníky s možností pojezdu požárních vozidel 350 m² a další chodníky 500 m². Vysazeno bude cca 24 stromů,  cca 1 328 ks keřů a vybudováno 12 ks nových stožárů veřejného osvětlení. Vznikne nový trávník o rozloze cca 1 200 m².

OBRAZEM: Sv. Jan Nepomucký se přesune zpět na hlavní náměstí

Foto archiv PvNovinky, MMP

 

Socha sv. Jana Nepomuckého, která nyní stojí před stejnojmenným kostelem ve Svatoplukově ulici, bude v rámci probíhající revitalizace nám. T. G. Masaryka přesunuta do prostor malé kuželny před budovu muzea. Sakrální památka z poloviny 18. století bude před svým přesunem restaurována.

Prostřednictvím elektronické aukce byl vybrán zhotovitel restauračních prací. „Do zadávacího řízení bylo předloženo celkem šest nabídek, ekonomicky nejvýhodnější podal restaurátor Daniel Bartoš ze Svitav,“ uvedl Zdeněk Fišer, náměstek primátora. Za restaurování a přemístění sochy sv. Jana Nepomuckého od bývalého kláštera Milosrdných bratří na náměstí T. G. Masaryka nabídl cenu ve výši 273.750 Kč bez DPH, tj. 314.812 Kč včetně DPH.

Obrazem: Revitalizace TGM

Foto PvNovinky.cz

 

V těchto dnech probíhá odvoz střední části kuželny – dlažby a podkladní vrstvy (dlažební kostky se deponují na skládku stavebního materiálu, budou znovu použity). Probíhají výkopové práce, kladou se nové obruby, dělají se rozvody sítí veřejného osvětlení a následně bude upraven povrch terénu a bude kladen závlahový systém.

V rámci revitalizace centrálního náměstí byla na lešení radnice umístěna tabule s vizualizací stavu po dokončení rekonstrukčních prací. Každý kolemjdoucí se tak může podívat, jak bude náměstí po opravě vypadat. Město v této souvislosti vyslovilo poděkování zhotoviteli stavby, společnosti Skanska, která na své náklady informační tabuli vyrobila. „Revitalizace náměstí probíhá podle stanovených termínů, s prací firmy Skanska jsme spokojeni,“ doplnil náměstek primátora Zdeněk Fišer. (ber)

OBRAZEM: Finálová podoba náměstí TGM!

ilustrační foto nákres

 

Stále sledujeme, jak pracovníci na náměstí pracují i nepracují a náměstí je celé rozkopané.

Přitom stále tápeme, jak bude po rekonstrukci vlastně vypadat hlavní prostějovské náměstí? Dnes vám přinášíme vizualizaci, kterou poskytl magistrát. Líbí či nikoli? (red)

 

Aktualizujeme: Spitznerovy sady - neúcta k mrtvým?

Foto Jiří Pospíšil

 

16. března zveřejnily PvNovinky fotografie Jiřího Pospíšila ze Spitznerových sadů v Prostějově. Byly na nich zachyceny kosterní pozůstatky, které se objevily v sadech při výkopových pracech. Autor fotografií situaci právem označil za neúctu k mrtvým. Na včerejší tiskové konferenci se k situaci vyjádřilo vedení radnice.

„Když se prováděly výkopové práce, nebylo možné poznat, zda jde o kosti nebo kořeny stromů. Že jde o první případ, odhalily až dešťové srážky,“ vysvětlil náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov pracovníci firmy kosti sbírají a ukládají na chráněné místo. „Posléze budou uloženy na pietní místo,“ dodal Fišer. (ber)