revitalizace

Nová Šárka. Podívejte se

Foto MMP

V současností probíhá první etapa obnovy nejstaršího sídliště v Prostějově. K dispozici je nová vizualizace sídliště Šárka. První etapa regenerace by měla být ukončena do 25. srpna letošního roku.

Předmětem první etapy jsou stavební úpravy v západní části sídliště přiléhající k ulici Jezdecká.

„Tato část řeší komunikace včetně parkování a odvodnění, dešťovou kanalizaci, nové dlážděné a mlatové chodníky, pojížděné a rekonstruované chodníky včetně zálivů pro lavičky, přeložky vedení nízkého napětí, kácení dřevin a nové výsadby zeleně, zástěny pro kontejnery a prvky mobiliáře,“ vyjmenoval první náměstek Zdeněk Fišer. (red)

Při výkopových pracích na Šárce došlo k znečištění fasády

Foto MP

Při výkopových pracích v sídlišti Šárka naházeli 14. července zaměstnanci firmy zeminu těsně k fasádě domů. Při dešti došlo k jejímu znečištění.

Hlídka městských strážníků zkontaktovala odpovědného pracovníka, který přislíbil očištění po ukončení práce, zhruba do pěti dnů. „V případě neuvedení fasády do původního stavu mají poškození možnost se obrátit na soud. Jedná se o občansko-právní spor,“ upozornila strážník Jana Adámková. (red)

OBRAZEM: Šárka mění tvář

Foto ber
Práce na první etapě revitalizace sídliště Šárka pokračují. Vypukly 2. května, ukončeny by měly být 25. srpna.

Stavební úpravy v západní části sídliště řeší komunikace včetně parkování a odvodnění, dešťovou kanalizaci, nové dlážděné a mlatové chodníky, pojížděné a rekonstruované chodníky včetně zálivů pro lavičky, přeložky vedení nízkého napětí, kácení dřevin a nové výsadby zeleně, zástěny pro kontejnery a prvky mobiliáře. Práce vyjdou na 19 milionů korun. (ber)

Vnímám akci organizačně značně nezvládnutou, píše k revitalizaci Šárky Ivo Pinkava

Foto ber

Práce na první etapě revitalizace sídliště Šárka byly zahájeny 2. května, ukončeny by měly být 25. srpna. Lidé si na postup firmy stěžují, Odbor rozvoje a investic prostějovského magistrátu je jiného názoru.

„Osobně hodnotím tuto akci, a nejen já, ale i většina obyvatel na Šárce, jako organizačně značně nezvládnutou ze strany města. Dle našeho názoru mohly být práce rozděleny do etap. Do našeho domu kolikrát nebylo kudy přijít, na jedné straně jezdily bagry, na druhé halda suti. Velice lituji staré občany, kterým jste znemožnili chodit ven a museli prosit ostatní, aby jim nakoupili. Zdá se, že se vám nepovedl ani výběr firmy provádějící práce, více jak 3/4 pracovní doby postávají, kouří a popíjejí kafe, ale to jak je vidno nikomu nevadí.

OBRAZEM: Na Šárce to tepe stavebním ruchem

Foto ber

Práce na první etapě revitalizace sídliště Šárka jsou v plném proudu. Vypukly 2. května, ukončeny by měly být 25. srpna. 

Stavební úpravy v západní části sídliště přiléhající k ulici Jezdecká řeší komunikace včetně parkování a odvodnění, dešťovou kanalizaci, nové dlážděné a mlatové chodníky, pojížděné a rekonstruované chodníky včetně zálivů pro lavičky, přeložky vedení nízkého napětí, kácení dřevin a nové výsadby zeleně, zástěny pro kontejnery a prvky mobiliáře. Práce vyjdou na 19 milionů korun. (ber)

OBRAZEM: Kácení v Šárce

Foto ber

Před časem se na sociálních sítích objevila debata zabývající se kácením stromů v části sídliště Šárka. Kácení 45 stromů, převážně jehličnanů, je řádně povoleno a souvisí s první etapou revitalizace sídliště.

„Vše bylo řádně projednáno, mimo jiné i na veřejném setkání s občany. Stromy musí v této chvíli ustoupit revitalizaci, díky níž vzniknou třeba nová parkovací místa,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer. 

Náměstí za 22 milionů. Ale dobře se k němu nechováme

foto ber

Na chování trhovců, kteří se při stavbě vlastních stánků nechovají zrovna dobře, upozornil na středeční tiskové konferenci radní Jaroslav Šlambor. Pvnovinky se vzápětí přesvědčily, že argumenty má i druhá strana.

„Zrovna dnes jsem viděl, jak stavebníci tahají po dlažbě kovové části. Řada lidí nemá vztah k tomu, že se náměstí renovovalo,“ posteskl si radní. Náměstkyně Ivana Hemerková okamžitě slíbila nápravu. “Jsou tam pracovníci, kteří mají na stavby dohlížet. Rovněž nechceme, aby na kuželnu najížděla auta,“ podotkla náměstkyně.

Fotopostřeh: Lavičky na náměstí příliš využívány nejsou

Foto ber

 

V zimě budou studit, v létě se promění v rozehřáté plotny. Kdo tohle mohl vymyslet, ten v životě na lavičce neseděl. Tak reagovala na instalaci laviček na náměstí TGM v Prostějově řada obyvatel. 

Zatímco na lavičky v centru náměstí, které aspoň částečně kryjí stromy, se občas někdo posadí, ty u radnice zejí prázdnotou. Špatné umístění v otevřeném prostranství? Podle vedení města ale jejich výměna nehrozí. „Vzhled laviček odpovídá schválenému návrhu architekta a s ohledem na plnění podmínek dotace nelze udělat změnu v návrhu,“ konstatoval už před časem magistrát. (ber)

"Husák“ se stále revitalizuje

Foto ber

 

Rada města Prostějova schválila na červnovém zasedání rozpočtové opatření, kterým se zvyšuje rozpočet výdajů na akci Revitalizace zeleně – Husovo náměstí. Problémem jsou nerovné plochy.

„Navýšení o 150 tisíc si vyžádaly nerovnosti, které se v parku projevily až po úpravách. Finanční prostředky budou využity k dovozu hlíny, kterou bude terén srovnán,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Současné práce v parku se tedy netýkají výstavby Rákosníčkova hřiště, jak se domnívají někteří obyvatelé Prostějova. Hřiště totiž bude umístěno v prostoru před starou poliklinikou. (ber)

OBRAZEM: Slavnostní otevření náměstí TGM

Foto Jakub Bureš

 

Úderem dnešní deváté hodiny bylo slavnostně otevřeno nově zrekonstruované náměstí TGM.

„Stavební úpravy obnášely mimo jiné realizaci nové žulové dlažby, závlahy, podzemních elektrorozvaděčů, svítidel, dále výsadbu stromů a záhonů, založení trávníků, instalaci laviček, stojanů na kola, odpadkových košů a podobně. Na revitalizaci hlavního prostějovského náměstí, která přijde na zhruba 27 miliónů korun, se nám podařilo získat dotaci přes 18 miliónů korun z ROP Střední Morava,“ shrnuje náměstek primátora Zdeněk Fišer.