revitalizace

Na náměstí našli pranýř. Adepti na využití by se našli i dnes, usmívá se náměstek Fišer

ilustrační foto ber

 

Při rekonstrukci náměstí TGM v Prostějově narazila stavební firma na torzo pranýře. Památkáři zatím neví, z kterého je století, jeho část bude ale k vidění v Muzeu a galerii Prostějovska. Podle náměstka primátora Zdenka Fišera by se ale adeptů i dnes našlo dost.

„Stavbaři na pranýř narazili při výkopových pracech pro základ vánočního stromu. Ukotvení totiž musí splňovat řadu bezpečnostních předpisů,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov je škoda, že dnešní zákony neumožňují jeho využití i v současné době. "Museli jsme ho nechat zabetonovat, což je opravdu škoda. Adeptů by bylo dost," dodal s úsměvem.  

Kácení v Prostějově? Každý to vidí jinak!

ilustrační foto ber

 

Na městském webu se v sekci dotazy, podněty a připomínky občanů objevilo v posledních dnech hned několik dotazů, týkajících se kácení. Všechny se ptají proč. Jenže každý jinak.

Dva z nich se vztahují ke kácení, které je dle obyvatel špatné. „Vykácení sakurové aleje na Tylově ulici. Komu tím prospějete? S parkováním nikdy problém nebyl. Ty stromy tam rostly desítky let a tvořily jedno z nejkrásnějších sídlišť v PV, navíc zadržovaly prach a hluk. Doufám, že za vykácené stromy a keře bude vysazena adekvátní náhrada,“ požaduje jeden z tazatelů. Náměstkyně primátora Ivana Hemerková, pod kterou revitalizace zeleně spadá, už před časem ovšem argumentovala, že plody zplanělých sakur vadily právě motoristům.

I komunikace a chodníky v Žešově se dočkají opravy

ilustrační foto

 

Rada města Prostějova na své poslední schůzi rozhodla zadat vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení Komunikace a chodník v Žešově – U Palírny formou výzvy jednomu zájemci – Dopravní projektování spol. s r.o., Olomouc.

Společnost byla zpracovatelem dokumentace pro územní rozhodnutí. „Zvítězila ve výběrovém řízení v režimu malé zakázky prostřednictvím elektronické aukce. Odbor rozvoje a investic oslovil stejného projektanta o předložení cenové nabídky na projektovou dokumentaci pro stavební povolení včetně rozpočtu a inženýrské činnosti.

OBRAZEM: Proměna náměstí TGM

ilustrační foto

 

Prostějovské hlavní náměstí se mění. Radnice se halí do lešení, na kuželně se činí bagry. 

 

Zmizely stromy, keře a mobiliář, zůstala kašna. Jak to vypadalo v pátek dopoledne, se můžete podívat v galerii. (ber)

 

OBRAZEM: Kácení v Tylově ulici pokračuje

Foto ber

 

Jak PvNovinky včera informovaly, kácení sakur a dalších dřevin a stromů v Tylově ulici pokračuje. Včera se pily zakously i do stromů v křižovatce s Libušinkou.

Ty budou muset ustoupit kruhové křižovatce, kterou zde město vybuduje. (ber)

OBRAZEM: Proti kácení v Tylově se zvedla vlna odporu. Jenže pozdě

Foto ber

 

Čtyřiadvacet sakur padá v těchto dnech k zemi v Tylově ulici v Prostějově. Kácení vzbudilo v řadě obyvatel velké emoce a dotazují se, proč se ke kácení přistoupilo. Argumentují i tím, že o ničem nevěděli. Není to ale pravda.

Sakury musí dolů

Podle náměstkyně Ivany Hemerkové je kácení sakur nevyhnutelné. „Mají omezenou životnost a tendenci se rozlamovat a planět. Budou nahrazeny růžovými kaštany a magnoliemi. Magnolie byly na místě sakur vysazeny na druhé straně ulice a krásně kvetou,“ sdělila Hemerková. Podotkla, že již před časem bylo ve vnitrobloku vysazeno třicet nových stromů. „V této lokalitě bude v rámci regenerace vysazena další tisícovka keřů, stromů a květin,“ dodala.

Nikdo neprotestoval

Obrazem: Na náměstí se pilně pracuje

Foto ber

 

Na prostějovském hlavním náměstí se pilně pracuje. Mimo fasádníků, šplhajících po radniční věži, se činí i stavební čety, které likvidují starou dlažbu.  

Jak se finálová podoba "nového" náměstí povede, posoudíme v nejbližších měsících. Prozatím z reakcí Prostějovanů je zřejmé, že revitalizací a rekonstrukcí nadšeni nejsou. (red)

OBRAZEM: Studna už se vrtá!

Foto ber

 

Vrtná souprava se zabořila do zeleného prostranství Přikrylova náměstí. Nová studna, kterou město nechává vyhloubit, má zajistit závlahu Smetanových sadů. Původně bylo plánováno využití studny, vybudované za druhé světové války. Ta je ale podle průzkumu částečně zborcená, navíc pramen není k závlaze parku postačující. 

„Bylo nutné získat souhlasná stanoviska majitele komunikace, kterým je Olomoucký kraj, vodohospodářského orgánu, ale zejména památkářů, protože se jedná o stavbu v památkové zóně města. Projektová dokumentace je dokončena, po provedení hydrogeologického průzkumu jsme nalezli optimální řešení,“ poznamenal tehdy náměstek primátora Zdeněk Fišer. Podle jeho slov čerpací zkoušky prokázaly, že průtok 4 metrů krychlových vody za den je pro závlahu sadů málo. „Je potřeba minimálně 10x více vody, což město dosud řeší zálivkou. Za vodu tak v tomto případě ročně zaplatíme kolem 360 tisíc korun.

Mizí a mizí

ilustrační foto

 

Revitalizace parku na Husově náměstí v Prostějově pokračuje. Pokračuje i kácení.

"Vykáceno bude padesát vzrostlých stromů," uvedla v listopadu náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Podle vedoucího odboru rozvoje a investic Antonína Zajíčka dojde k výsadbě nových 80 ks stromů a cca 500 kusů nových keřů. "Kácení bude dokončeno nejpozději do konce prosince 2014," upozornil ve stejnou dobu.  Jenže stromy mizí i v těchto dnech. "Pokáceli další stromy a v průběhu dne vyfrézovali i pařezy, takže to vypadá, že tady žádné nebyly," poslal fotografie do redakce čtenář Mirek.

OBRAZEM: Na hlavním náměstí se pilně pracuje

Foto ber

 

Po stromech, které jako první ustoupily rekonstrukci prostějovského hlavního náměstí, zmizely i lavičky a betonové květináče. Náměstí tak začíná zcela měnit svůj ráz.

Na rekonstrukci kuželny získalo město dotaci 18 milionů korun, celkově přijde na 22 milionů. Předpokládaná hodnota zakázky činila 25 milionů korun, Skanska, která zvítězila ve výběrovém řízení, nabídla cenu 19,5 milionů korun. Rekonstrukce je rozdělena do tří etap. (ber)