vybavení

K diagnostice a léčbě plicních onemocnění slouží v Nemocnici Prostějov nové videobronchoskopy i ultrazvuk

Foto Nemocnice Prostějov

Diagnostiku, ale i léčbu onemocnění plic nově provádějí v Nemocnici Prostějov za pomoci nejmodernějšího vybavení. Nemocnice investovala do nákupu nových videobronchoskopů i ultrazvukového přístroje. Videobronchoskop využijí pacienti s podezřením na nádorové onemocnění plic a průdušek, s komplikovaným zápalem plic, s podezřením na vdechnutí cizího tělesa nebo s chronickým nevysvětlitelným kašlem. Ultrazvuk pak poslouží hlavně pacientům s onemocněním pohrudnice.

 „Bronchoskopie je invazivní vyšetření dýchacích cest za pomoci endoskopického přístroje, bronchoskopu. To je přístroj, který se podobá tenké hadičce o průměru půl centimetru. Lékař jej pacientovi zavádí v lokální nebo celkové anestézii ústy do průdušnice a průdušek.

Národní dům bude mít novou kuchyň a zdroj tepla

Ilustrační foto ber

Nedávno PvNovinky informovaly o další obnově Národního domu. Dnes přinášíme konkrétní informace o jednotlivých krocích.

„Letos budeme dál pokračovat v obnově této úžasné budovy. Tentokrát se činnosti budou týkat rekonstrukce kuchyně a zdroje tepla. Celkové náklady, které budou ještě schvalovat zastupitelé, budou činit zhruba 11.44 milionu korun (s DPH),“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal, který má rozvoj a investice ve své gesci a dále doplnil: „Půjde o kompletní rekonstrukci rozvodů elektro, vody a odpadů, vzduchotechniky, rekonstrukci a výměnu výtahu pro převážení surovin, budou pořízeny nové keramické obklady, podhled, nové podlahy a kompletní gastro vybavení.

Správné vybavení kola a cyklisty je věda!

ilustrační foto

Letní období stále víc láká k projížďkám a cestám na kole. Lidé vyrážejí nejen do zaměstnání, ale také na cyklotoulky do přírody. Na silnici na ně číhá nejedno nebezpečí. Pokud nebudou správně vybaveni, půjde jak o zdraví, tak také o obsah peněženky. Jak na to, poradí mluvčí krajské policie Irena Urbánková.

„Nejčastějším problémem jsou nedostatky v osvětlení jízdních kol za snížené viditelnosti. Jen za první pololetí letošního roku řešili prostějovští policisté porušení zákona, ze strany cyklistů, v padesáti případech. V tomto počtu jsou zahrnuty i jiné přestupky, kterých se cyklisté dopouštějí,“ nastínila Urbánková.

Co má být ve správném vybavení jak kola, tak cyklisty?