WC

Veřejná WC budou uzavřena

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Z technických důvodů budou od 30.prosince 2021 do 4. ledna 2022 uzavřena veřejná WC.

Týká se to toalet v ulicích Knihařská, Školní, na Floriánském náměstí a na autobusovém nádraží v ulici Janáčkova. (red)

Nádražní WC dostane turnikety. Platit se bude kartou

ilustrační foto ber

Správa železnic chystá velkou kultivační akci zaměřenou na nádražní záchody. Ta bude spočívat kromě opravy veřejných toalet i v instalaci turniketů nebo automatického zámku, na většině opravených WC pak bude možnost platit kartou. Letos a příští rok se má akce týkat více než šedesáti nádraží, oznámil generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

„Zvýšení úrovně a kvality provozu se bude týkat nejen zlepšení jejich stavebně technického stavu, ale také postupného vybavování toalet turnikety a elektronickými automaty dveřního zámku, aby nebylo nutné čekat na vydání klíče pokladními,“ napsala Správa železnic.

Prostějovské hlavní nádraží se opravy často kritizovaných toalet dočká v roce 2021. (ber)

Udržovat WC na nádraží není med, říká provozovatelka

Foto ber

Na stav toalet na hlavním prostějovském nádraží se stále snáší kritika. Špína, voda, která neteče. PvNovinky proto oslovily provozovatelku, paní Jiřinu. A také se několikrát na toalety vypravily.

Tři dny po sobě, vždy různou hodinu, byly toalety v naprostém pořádku. Čisto, voňavo. Jen čtvrtý den byl na jedné z toalet na zemi papír. 

"Chodíme uklízet třikrát denně, já zaběhnu i mimo tuto dobu, kdykoli mám chvilku, abych to zkontrolovala," říká paní Jiřina. Podle jejích slov byly toalety před rokem zrekonstruovány a vypadají mnohem lépe. Na tom, že jsou v čistotě, má zásluhu i uzavření nádražní restaurace. "Ubyli tzv. problémoví hosté, to jsme poznali vzápětí. Nemají důvod se na nádraží zdržovat a tomu odpovídá i stav toalet," vysvětluje.

Fotopostřeh: Nemáte drobné? Smůla

Foto ber

Stavba nových veřejných toalet ve Školní ulici v Prostějově zvedla mezi obyvateli vlnu nespokojenosti zejména kvůli finanční náročnosti. Za objekt zvící trafiky město zaplatilo přes 3 miliony korun. Investice je to vratná víc než dlouhodobě, měsíčně totiž toalet využijí zhruba čtyři stovky lidí. Kvůli automatu na mince ale řada potřebychtivých míří jinam.

"Když potřebujete toaletu použít, musíte u sebe mít korunu, dvoukorunu nebo pětikorunu, jinak se dovnitř nedostanete," posteskla si Petra S. Protože měla v neděli odpoledne v peněžence jen padesátikorunu, musela vyhledat nedalekou cukrárnu. "Nechápu, proč automat nerozměňuje a nevrací peníze. Určitě spousta lidí zamíří jinam právě proto, že nemá patřičné drobné," dodala. Proč to nevzal při stavbě v potaz magistrát, se dotážeme. (red)

Chcete provozovat veřejná WC? Přihlaste se magistrátu

ilustrační foto MMP

Rada města na svém posledním jednání řešila další provozování veřejných toalet. Doposud o ně pečuje společnost .A.S.A. TS Prostějov, které 31.12.2016 bude končit smlouva. Rada proto rozhodla vyhlásit na provozování WC samostatnou veřejnou podlimitní zakázku na služby.

V souvislosti s realizací nadlimitních veřejných zakázek na „Komunální služby pro město Prostějov“ nebylo možné tuto oblast začlenit do těchto zakázek, jelikož se jedná o zcela odlišné plnění, takzvané úklidové služby.

V současné době existují veřejné záchody v ulicích Knihařská, Školní a u autobusového nádraží a roční náklady na jejich provozování jsou cca 1,6 milionu korun včetně DPH.

Cizinec odpočíval na záchůdcích na benzině. Vyhnaly ho uklízečky

ilustrační foto

 

7.7. krátce před třetí hodinou ranní přijali prostějovští strážníci telefonické oznámení od obsluhy čerpací stanice o neznámém muži, který se uzavřel na toaletách. Chtěl si tam pospat, vyrušily ho ale uklízečky, které s tím nesouhlasily.

"Hlídce se na místě podařilo zjistit, že se jedná o občana Polska. Ten byl znaven dlouhou cestou a v prostorách záchodků si chtěl odpočinout," konstatovala strážník Tereza Greplová. Jelikož se v tomto čase v uvedeném místě prováděl noční úklid, nebylo mu to umožněno. Po vysvětlení celé situace, dvaatřicetiletý muž odešel. (red)

Návratnost 3 milionů? Dlouhodobá

Foto archiv PvNovinky.cz

 

Výstavba veřejných toalet ve Školní ulici byla řadu měsíců věcí velmi diskutovanou. Zejména kvůli ceně, která se vyšplhala na bezmála tři miliony korun. A jak se vyplácí? Slouží veřejnosti, odpovídá magistrát.

„Průměrné měsíční tržby jsou cca 2 250 korun, což představuje průměrnou návštěvnost cca 450 osob za měsíc,“ sdělila dnes redakci mluvčí radnice Jana Gáborová. Nerentabilitu stavby popřela : „Je třeba si uvědomit, že nejde o investici, která by měla být prioritně výdělečná, ale o službu občanům.“ (ber)

Aktualizujeme: Veřejné WC na nádraží? Katastrofa!

ilustrační foto

 

O problému, který trápí cestující na hlavním vlakovém nádraží v Prostějově, PvNovinky informovaly včera. Odkaz na stížnost cestujících spolu s dokumentací nefunkčních toalet a nepořádku na zelených plochách kolem hlavní budovy redakce odeslala Českým drahám. Ty se ústy mluvčí Kateřiny Šubové vyjádřily dnes.

"Veřejné toalety na prostějovském nádraží jsou dlouhodobě v pronájmu. Stav, úklid a poškození těchto toalet bylo a je řešeno ze strany ČD opakovaně. Musíme však upozornit na skutečnost, že zde standardně dochází ze strany určité početné skupiny občanů k opakovaným vstupům a následně ke značnému znečištění těchto prostor, neustálému poškozování dveří a zařízení. Mnohokrát jsme s provozovatelem jednali i na místě, vždy nám byly doloženy doklady o úklidu (prověřeno), a to minimálně 2x denně, pokud došlo k výtkám, tak se vždy jednalo o drobnosti, které byly obratem vyřešeny. 

OBRAZEM: Veřejné WC na nádraží? Katastrofa!

Foto ber

 

O problému, který trápí cestující na hlavním vlakovém nádraží v Prostějově, redakci informovala invalidní žena. Ve hře jsou opět veřejné toalety. 

"Přijela jsem se snachou na hlavní nádraží vlakem z Brna. Potřebovala jsem na toaletu, a tak jsme zamířily na tu, která je ve vestibulu. Po vhození pětikoruny nás čekalo hned několik nemilých překvapení. Mimo jiné to, že toaleta pro tělesně postižené je mimo provoz. Vzhledem k tomu, že jsem upoutána na invalidní vozík, je pro mě nemožné dostat se do úzké koje normálního wc," sdělila rozzlobená žena. Nakonec se jí pomoci dostalo od vstřícné obsluhy jednoho z obchodů, která jí umožnila použití vlastního WC. "Nejde mi o těch pět korun, které jsem tam vhodila, ale o přístup.

Na střeše veřejných záchodků trénovali hoši parkúr

ilustrační foto

 

Veřejné WC ve Školní ulici slouží k různým věcem. Dvěma mládencům posloužily k tréninku parkúru. Měli štěstí, že je nepoškodili.

Mládence na střeše toalet ve Školní ulici odhalil městský kamerový systém. "Měli štěstí, že při jejich „trénování“ nedošlo k poškození budovy. Výzvy k opuštění prostor oba okamžitě uposlechli," uvedla strážník Jana Adámková s tím, že hlídka mládence důrazně upozornila na nevhodnost jejich počínání. Jednalo se o devatenáctiletého mladíka a patnáctiletého hocha. (red)