Alojzov

S námrazou si neporadil ani sypač. V Určicích trefil auta a dům

foto Policie ČR

V neděli po osmé hodině ošetřoval pracovník správy silnic s nákladním automobilem Iveco komunikaci mezi obcemi Alojzov a Určice. Při vjezdu do Určic dostal s vozidlem smyk a vyjel vpravo mimo komunikaci.

„Pak se mu podařilo se vrátit zpět, neovladatelné vozidlo však přejelo tentokrát za levou krajnici, kde poškodilo dva zaparkované osobní automobily. Poté opět přejelo komunikaci a vyjelo vpravo, kde poškodilo obrubník chodníku, sloup veřejného osvětlení a rodinný dům," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 345 tisíc korun.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo.  Alkohol u řidiče policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou. Jeho přestupek vyřešili policisté uložením pokuty. (red)

Ad. Staré Prostějovsko. Hospoda U Cásků Alojzov

ilustrační foto

Před několika dny jsme uveřejnili vzpomínkovou fotografii z Alojzova, kde jsme se věnovali hostinci U Cásků. S podrobnou informací se na PvNovinky obrátila kronikářka obce, paní Hana Grulichová.

„Pěkné připomenutí starých časů v Alojzově. Také jsem si myslela, že hostinec vybudovala rodina Cáskova. Zřejmě to tak není. Před pár lety požádala obec jedna paní o pomoc při pátrání po svých příbuzných. Objevila pohled hostince, který máme bohužel jen ofotografovaný. Určitě je starší než pohlednice v PvNovinkách. Text je na přední straně, jak se hodně dávno psávalo. Škoda, že není jasnější. Jméno Lošťák se v minulosti v obci objevuje, bohužel je to doba dřívější. Ani rodina po panu Cáskovi nemá jasné informace.

SLOVEM A OBRAZEM: Tvořivá knihovna v Alojzově

Foto knihovna Alojzov

První jarní den nebyl slunečný, ale rozzářil se při tvoření pěkných obrázků. Tuto akci pořádala místní knihovna ve spolupráci s obecním úřadem. 

Výrobky nebyly s jarní tématikou, nahrazovala se dílna, která pro nemocnost odpadla. Velikonoční výzdobu už ale v obci máme . "Těší nás, že zaujala třeba paní Evu, které tímto děkujeme za zveřejnění v PvNovinkách."  Obrázky z pytloviny, zbytků kůží a různých dalších doplňků se účastnicím povedly. Některé určitě budou v tvoření pokračovat i doma, třeba s dětmi nebo vnoučaty. Malá Anička chodí pravidelně a je moc šikovná, tak jako její maminka, která dokáže vystřihnout úplně miniaturní prvky. 

Knihovnice z Alojzova   

OBRAZEM: Velikonoce v Alojzově

Foto čtenář

Velikonoce jsou ještě daleko, přesto se lidé na svátky jara očividně těší. Fotografie nám do redakce zaslala paní Eva.

"Dnes jsem při procházce Alojzovem narazila na velikonoční vrbu, doprovázenou další dekorací. Vzhledem k tomu, že se opět schylovalo k dešti, veselé barvy kraslic mě potěšily. Jaro je na dosah," připsala k nim. (red)

OBRAZEM: Alojzov má mistryni v požárním sportu za rok 2016!

Foto knihovna Alojzov

Mladá žena Martina Pekrová, která tento titul získala, je členkou alojzovského SDH. V neděli proběhlo ve společenském sále obecní budovy setkání místních s "naší" šampionkou. Martinu, členy její rodiny, přátele, zastupitele obce, pana Burdu z "okrsku", Libora Mrozowského - trenéra české reprezentace žen, hasiče, zkrátka všechny, kteří se přišli podívat, přivítal starosta SDH v Alojzově Josef Navrátil. 

Následovala gratulace od starosty obce Miroslava Grulicha, který Martince poblahopřál k dosaženému titulu a poděkoval za vynikající reprezentaci Alojzova. Spolu s místostarostou obce Zdeňkem Procházkou pak předali naší vítězce na památku dárek, který jí bude její úspěch den co den připomínat. Nikdo z přítomných si nenechal ujít příležitost potřást rukou mistryni české republiky. K překvapení všech přišla na řadu videoprezentace, mapující Martinčinu cestu k letošnímu úspěchu v Brně, kterou pro ni připravili její kolegové z místního sboru Katka a Jarda.

Setkání seniorů se náramně vydařilo!

Foto Lubomír Kaprál

Šestnácté setkání seniorů ze Seloutek, Určic, Dětkovic, Alojzova, Myslejovic, Křenůvek a Kobylniček se uskutečnilo v sobotu 22. října od 16.00 hodin v kulturním domě v Křenůvkách. 

Všechny přítomné jménem pořadatelů na setkání přivítal starosta Alojzova Miroslav Grulich. V hudebně-zábavném programu s názvem "Květy paní operety" vystoupili umělci ze Slezského divadla z Opavy. K tanci a poslechu hrálo "Duo Lyris". Byla připravena bohatá tombola, do které věnovaly ceny pořádající obecní úřady. Všichni přítomní, kterých se sešlo kolem dvou set (z toho pětadvacet ze Seloutek), obdrželi na přípitek víno, k večeři řízek s bramborovým salátem a kávu se zákuskem.

Lubomír Kaprál

Další "tvoření" v Alojzově!

Foto obec Alojzov

 

Ve dvou tvořivých dílnách pořádaných od začátku nového roku 2015 knihovnou v Alojzově, za podpory obecního úřadu, si mohli místní vyrobit dekorační stromečky z polystyrénových kuželů.

„Práce na nich začíná nátěrem, již v této fázi je třeba mít představu o konečné podobě výrobku a zvolit pro něj nevhodnější barvu, pak se vytváří reliéfy, bordury a různě se zdobí. Hnědé převážně přírodninami, žluté hlavně velikonočními ozdobami. Po přidání kmínku se stromečky upevňují sádrováním do květináčů“ popisovala techniku výroby jedna z hlavních organizátorek Hana Grulichová. ,,Všichni mají moc šikovné ruce, díky tomu je vlastně každý výrobek originál.

I Alojzovem svištěli veteráni!

Foto obec Alojzov

 

Závod veteránů ,,Z lázní do lázní‘‘ vede i přes obec Alojzov. Letošní 10. ročník se opravdu vydařil, sešli se místní občané i chataři, někteří přihlíželi celému procesí před svými domky. Kdo zůstal až do konce, v žádném případě nelitoval.

Naleštění krasavci  na dvou či čtyřech  kolech, některé posádky i v dobových kostýmech. Fandilo se všem, řidiči i krásné řidičky na přihlížející troubili, fotoaparáty cvakaly, atmosféra byla báječná. „V minulých letech jsem dvakrát tento závod jela jako spolujezdkyně. Odjezd ze Skalky, zastávka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem, cíl ve Slatinicích, to je úžasný zážitek ‘‘, zavzpomínala  knihovnice H. Grulichová.

Poděkování patří nejen pořádajícím, ale  i těm, co tuto krásu uchovávají  pro další generace.

 

Stále se něco děje!?

Foto obec Alojzov

 

Poslední dubnové dopoledne strávili zástupci alojzovských hasičů, v čele se svým starostou Josefem Navrátilem, doprovázeni místními knihovnicemi, v Prostějově. Zde se mimo jiné světil prapor dobrovolných hasičů.

V podvečer téhož dne už stála na návsi „minimájka“, na kterou si každý mohl uvázat svoji mašličku, aby měl štěstí v lásce. Občané i návštěvníci Alojzova toho využili zejména v sobotu 3. května, ten den byla v obci upálena čarodějnice Baddyna První. Průvod účastníků s ní nejprve prošel vesnicí až k místnímu hřišti. Zde se připojili další hosté – chataři, hranice už byla připravena. Přesto se ještě konal poslední soud, Baddyna slibovala, že se polepší, ale milost ani po spravedlivém hlasování nedostala.

Další tvořivá knihovna na sebe nenechala dlouho čekat!

Foto obec Alojzov

 

Návštěvnice  v pořadí již čtvrté Tvořivé knihovny tohoto roku se naučily plést z pedigu. Na akci pořádané knihovnou, ve spolupráci s obecním úřadem, si zhotovily hnízda pro ptáčky, vytvořené v minulé dílně. 

"Následně přišla na řadu hnízdečka na vajíčka nebo zvonky, z pedigu se dá zhotovit téměř cokoliv, třeba i dekorační klobouk. Práce šla všem pěkně od ruky, i když byla náročná na prostor okolo", podotkla jedna z knihovnic Hana Grulichová.

Z fotografie je zřejmé že si při tvoření hrál i malý Radímek, který spolu s maminkou patřil k prvním  návštěvníkům „Tvořivek“ od jejich začátků v říjnu 2012. „Pokaždé se snažíme vyrábět něco nového, zajímavého pro příslušníky všech generací.“ dodala Marie Slezáková, další z místních knihovnic.