architektura

Nemocnice, biocentrum i povedená rekonstrukce. Stavba roku má různorodé vítěze

Foto Olomoucký kraj

Celkem v pěti kategoriích letos soutěžily projekty v Olomouckém kraji o titul Stavba roku. Tentokrát poprvé mohli do hlasování zasáhnout i lidé, kteří v anketě rozhodli o udělení Ceny veřejnosti. Získala ji rekonstrukce tvrze Kobylků v Podolí.

„Blahopřeji všem, kteří se do letošních cen probojovali a usilovali o titul. Mám velkou radost z různorodosti a pestrosti představených staveb. Dokládají, že v našem regionu žijí a pracují šikovní architekti i stavitelé, kteří do díla dávají nejen svůj um, ale často i kus svého srdce,“ uvedl během udílení cen Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hledá se stavba roku Olomouckého kraje

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků vyhlašuje desátý ročník soutěže Stavba roku Olomouckého kraje. Nominace mohou lidé posílat do 31. ledna 2023. Vítěze oznámí porota na jaře.

„Při svých cestách po Olomouckém kraji vidím často řadu hezkých nových staveb i rekonstrukcí, které jsou ozdobou našeho regionu. A určitě by si zasloužily dostat šanci na krajské ocenění. Právě Stavba roku takovou příležitost nabízí,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Den architektury zavítá do Prostějova. V září

ilustrační foto

Den Architektury zamíří mezi 28. zářím a 4. říjnem do více než osmdesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. V průběhu týdne představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby. Představí československou architekturu v běhu století. Pestrý program Dne Architektury nabídne i Olomoucký kraj.

Z Olomouce se bude, mimo jiné, vyjíždět vlakem do Prostějova, kde bude procházka po architektuře nejen z éry první republiky. Prozkoumají se jak vily od Emila Králíka, tak stavby veřejné od prostějovského rodáka Eduarda Žáčka. V Prostějově se dále budou věnovat tématu současných rodinných domů.

Města Olomouckého kraje s programem Dne architektury: Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Vidnava, Zábřeh

David Vávra z Šumných měst představí v Prostějově architekturu

ilustrační foto plakát

Druhá přednáška z podzimního cyklu, který s podporou Nadace Via - The Via Foundation v rámci programu Živá komunita pořádá spolek Prostor Prostějov v přednáškovém sále Kotěrova Národního domu. Uskuteční se 23. listopadu v 15 hodin.  

Jde o setkání s průkopníkem v popularizování české architektury, šumným tvůrcem Davidem Vávrou. David Vávra domy nejen obdivuje, ale i navrhuje, píše (nejen o nich) knihy, je spoluzakladatelem známého divadla Sklep a když je příležitost, rád si i zabásní. Bude se přednášet, bude se promítat, bude se diskutovat. "Všichni jste srdečně zváni," vzkazují pořadatelé. (red) 

Den architektury 2017 v Prostějově

ilustrační foto

Unikátní procházky po českých a moravských městech s architekty a teoretiky se 30. září 2017 v devět hodin zastaví také v Prostějově. Festival, konající se každoročně u příležitosti mezinárodního Dne architektury, zdarma nabízí široké veřejnosti sérii originálních procházek s předními českými architekty a historiky architektury.

Sedmý ročník Dne architektury se 30. září 2017 v 9 hodin zastaví také v Prostějově. Procházka s názvem PROSTĚJOV – Prostějovská architektura 20. století bude mapovat meziválečnou, známou i méně známou mezinárodně uznávanou architekturu.

Průvodcem bude historik umění Miroslav Chytil spolu se spolkem Prostor Prostějov.

Sraz: sobota 30. 9., 9.00 hodin, hlavní vstup Národního domu

Více informací : http://www.denarchitektury.cz/ (red)

V Galerii Prostějov má vzniknout 75 obchodů a supermarket

Schéma 1. podzemního podlaží, kde má být supermarket

Dnešní zveřejnění architektonické studie Galerie Prostějov doplňujeme dalšími informacemi. V novém obchodním centru uprostřed města se plánuje vznik 75 obchodních jednotek včetně kiosků, jednoho supermarketu a osmi provozoven určených jako občerstvení nebo restaurace. Další, blíže nespecifikovaná obchodní plocha vznikne nad parkovištěm.

Celková obchodní plocha Galerie Prostějov včetně zázemí prodejen a služeb má být bezmála 16.500 m2, dalších 680m2 je vyhrazeno pro restaurace, občerstvení a dětský koutek.

Informace vyplývají ze studie, kterou včera dalo k dispozici veřejnosti na svých stránkách město Prostějov. Záměr kalkuluje s tím, že na parkovišti v suterénu obchodního centra bude denně parkovat 1.100 osobních vozidel. 

 

Analýza počtu prodejen:

1. podzemní podlaží (celkem 7.130m2)

- 1 supermarket (1600m2)

Jak bude vypadat Galerie Prostějov na místě dnešního Společenského domu?

Pohled z Komenského ulice

Město Prostějov zveřejnilo architektonickou studii Galerie Prostějov, obchodního centra, které má vzniknout na místě dnešního Společenského domu. Architektonický návrh, který pro investora, společnost Manthellan, vytvořila renomovaná britská firma Benoy Ltd. v čele s hlavním architektem Robertem C. Bishopem, počítá s pětipodlažním řešením. 

Jedním z cílů výstavby Galerie Prostějov, na který investor, architekt i projektant kladou velký důraz, je projekt "v lidském měřítku." Navrhované objekty mají  ambici být moderními stavbami plně odpovídající funkci nákupní galerie s širokou škálou obchodů a služeb, ale přesto respektující měřítko města a citlivě navazující na okolní zástavbu.

Pod úrovní ulice budou dva suterény, nejníže bude parkoviště pro 350 vozidel, nad ním okružní obchodní pasáž a supermarket. 

Město zřídí novou komisi složenou výhradně z odborníků

Jedním z motivů pro zřízení nové komise byla zcela jistě kauza Dony.

Reakce vedení radnice na občanskou iniciativu Pro Prostějov, která vyzývá Prostějovany k zapojení do diskuze o budoucnosti města? 

Rada města na své předvčerejší schůzi rozhodla, že provede rekonstrukci některých komisí, které pracují podle zákona o obcích jako poradní orgány. K současné komisi výstavby architektury, která se vyjadřuje k investicím radnice, zřídí ještě samostatnou komisi architektury složenou výhradně z odborníků.