Špalíček

Starý Prostějov: Špalíček

Foto SOkA, ber

Dnes vám představujeme jednu z fotografií, zachycující původní "Špalíček" v Uprkově ulici.

Bohužel se nám nepodařilo zjistit, z kterého roku fotka pochází. Tohle místo se změnilo hodně, co říkáte? (ber)

Muzeum a Špalíček se opět otevřou veřejnosti

ilustrační foto

Dne 12. května 2020 se výstavní prostory muzea a galerie Špalíček opět otevřou veřejnosti.

„Je to přesně dva měsíce, co jsme museli na základě usnesení vlády uzavřít prostory pro veřejnost. Byla to velká škoda, protože jsme právě otevřeli tři úžasné výstavy. V muzeu je to výstava pánů Karáska a Bárty a podvodní svět skláře Jaroslava Proška. V galerii Špalíček vystavuje svá díla Markéta Zlesáková. Všechny výstavy byly otevřeny jen krátce, proto jsem velmi ráda, že se nám s jejich autory podařilo vyjednat jejich prodloužení a návštěvníci tak mají možnost je vidět až do 12. 7. 2020“, řekla ředitelka muzea Soňa Provazová.

Zajděte na Petra Bezruče!

ilustrační foto pozvánka

Výstava Petr Bezruč, Básníkovy stopy a zastavení, byla zahájena vernisáží ve čtvrtek 29. března 2018 v sedmnáct hodin ve výstavních sálech Špalíčku, Uprkova 18, Prostějov.

Výstava potrvá do 27. května 2018. (red)

OBRAZEM: České vánoce? Ve Špalíčku

Foto ber

Výstavu nazvanou České vánoce nabízí ke zhlédnutí prostějovský Špalíček v Uprkově ulici. 

Výstava je připravena z muzejních sbírkových předmětů i soukromých zápůjček. Ke zhlédnutí bude ojedinělý soubor dřevěných perníkářských forem z 18. a 19. století, doplněný vůní vánoc. Slavnostní atmosféru navodí interiér venkovské i měšťanské domácnosti a můžete si také připomenout dobu nedávno minulou. 

Výstava je přístupná do 14. 1. 2018. (ber) 

 

Zajděte se podívat na autíčka. Do Špalíčku

ilustrační foto plakát

Autíčka pro malé i velké. Tak se jmenuje výstava, která je do 12. 11. 2017 k vidění v Galerii Špalícek v Uprkově ulici v Prostějově. 

Přijďte zavzpomínat na autíčka, která se vyráběla v Československu v 70. - 90. letech dvacátého století. Do kouzelného světa hraček vás vtáhne sbírka manželů Tiefenbachových. (red)

 

Kavárna ve Špalíčku otevřela. Dnes!

ilustrační foto

Slavnostní premiéru měla dnes kavárna v prostějovském Špalíčku. Muzeum a Galerie města Prostějova ji otevřelo, ve vlastní režii, právě dnes.

"Nabízíme prostory, které jsou unikátní svou historií, ale i současnou podobou. Dýchne na vás pohoda, kterou jinak v centru Prostějova nenajdete," uvedl ředitel Daniel Zádrapa. Kavárna podle jeho slov hostům nabídne alko i nealkoholické nápoje, rozlévané i lahvové víno, vynikající kávu či domácí limonádu. Dát si můžete zákusek, v nejbližší době bude sortiment rozšířen o slané pochutiny. 

Kavárna ve Špalíčku by měla otevřít v červnu

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Od konce června 2015 nefunguje Kavárna ve Špalíčku. Útočiště milovníků dobré kávy i zábavy mělo od září 2015 provozovat Muzeum a galerie Prostějovska. Do dnešního dne se tak ale nestalo. Podle nejnovějších informací by kavárna měla začít fungovat od června letošního roku. 

Zřizovatelem Muzea a galerie Prostějovska je Olomoucký kraj. Podle zřizovací listiny muzeum nemělo povolení provozovat hostinskou činnost, což krajští zastupitelé napravili až 18. prosince 2015. „Zastupitelstvo  schválilo dodatek zřizovací listiny Muzea a galerie v Prostějově v části doplňková činnost. Zastupitelé odsouhlasili, že MGP může provozovat hostinskou činnost a další, pro kavárnu potřebné, navazující činnosti. Tento souhlas byl základním předpokladem pro zřízení muzejní kavárny,“ sdělila v únoru 2016 PvNovinkám Kamila Navrátilová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.

Kavárna Ve Špalíčku jen tak nebude. Muzeum přichází o peníze už více než rok

ilustrační foto ber

Od konce června minulého roku nefunguje Kavárna ve Špalíčku. Útočiště milovníků dobré kávy i zábavy mělo od září 2015 provozovat Muzeum a galerie Prostějovska. Do dnešního dne se tak ale nestalo. A nestane se tak zřejmě ani do konce roku 2016.

Zřizovatelem Muzea a galerie Prostějovska je Olomoucký kraj. Podle zřizovací listiny muzeum nemělo povolení provozovat hostinskou činnost, což krajští zastupitelé napravili až 18. prosince 2015. „Zastupitelstvo schválilo dodatek zřizovací listiny Muzea a galerie v Prostějově v části doplňková činnost. Zastupitelé odsouhlasili, že MGP může provozovat hostinskou činnost a další, pro kavárnu potřebné, navazující činnosti. Tento souhlas byl základním předpokladem pro zřízení muzejní kavárny,“ sdělila v únoru 2016 PvNovinkám Kamila Navrátilová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.

Oko potěší malíř šerosvitu

ilustrační foto

Mladý prostějovský malíř a restaurátor Milan Benda, (*1976), je členem Czech Deco Teamu. Mistr barokního šerosvitu, hry světla a stínu, známější daleko za hranicemi Prostějova, kdy jeho díla najdete v soukromých sbírkách v Itálii, Rakousku a Francii, zůstával prostějovským milovníkům umění tak trochu skryt. Od 11. srpna budou jeho díla k vidění ve Špalíčku.

Bendovy olejomalby představují širokou škálu motivů, nejčastěji portréty, ale i lesní zákoutí a městskou krajinu – místa, kde se zastavil čas. Zhlédnout je budete moci na vernisáži, která se uskuteční ve čtvrtek v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 18. září. (red)

Jak je to s kavárnou ve Špalíčku?!

ilustrační foto archiv ber

Od konce června minulého roku nefunguje Kavárna ve Špalíčku. Útočiště milovníků dobré kávy i zábavy mělo od září 2015 provozovat Muzeum a galerie Prostějovska. Do dnešního dne se tak ale nestalo.

Zřizovatelem Muzea a galerie Prostějovska je Olomoucký kraj. Podle zřizovací listiny muzeum nemělo povolení provozovat hostinskou činnost, což krajští zastupitelé napravili až 18. prosince 2015. „Zastupitelstvo schválilo dodatek zřizovací listiny Muzea a galerie v Prostějově v části doplňková činnost. Zastupitelé odsouhlasili, že MGP může provozovat hostinskou činnost a další, pro kavárnu potřebné, navazující činnosti. Tento souhlas byl základním předpokladem pro zřízení muzejní kavárny,“ sdělila dnes PvNovinkám Kamila Navrátilová, tisková mluvčí Olomouckého kraje.