ulice

Zastupitelé budou schvalovat pojmenování nových ulic

Ilustrační foto okrouhlice.cz

V městě Prostějově vznikají nové lokality pro výstavbu rodinných domů. První mezi ulicemi Josefa Lady a Za velodromem, druhá v Domamyslicích mezi ulicemi Domamyslická a Ořechová a třetí v Krasicích mezi ulicemi Krasická a Gen.Kraváka, ve vnitrobloku bytových domů. Pro potřeby evidence obyvatel je nutné zvolit názvy těchto nově vznikajících ulic. A to udělají v úterý zastupitelé.

Pro pojmenování nových ulic v Prostějově doporučuje Rada města Prostějova zachovat stávající způsob pojmenování inspirovaný geograficky, vlastenecky, botanicky apod. V tomto případě jsou ulice v těchto lokalitách pojmenovány podle národopisných oblastí (Beskydská, Šumavská, Slovácká, Chodská), dřevin (Ořechová, Vrbová, Kaštanová, Olšová, Akátová, Lísková) a podle obcí (Vícovská, Brodecká, Dětkovická, Kelčická, Javoříčská).

První ulice by se měla podle návrhu jmenovat Krkonošská, druhá Modřínová a třetí Otaslavická.

Nové ulice ve Vrahovicích ponesou jména prostějovských rodáků

Foto MMP

Město Prostějov se rozrůstá a s výstavbou tak v jeho katastru vzniká řada nových ulic. Rada města Prostějova proto doporučuje zastupitelům schválit názvy dvou ulic ve Vrahovicích. Obě ponesou jména prostějovských rodáků.

Obě ulice, vzniklé výstavbou nových rodinných domů, jsou kolmé k Tovární ulici. „Pro jejich pojmenování doporučujeme zachovat stávající způsob pojmenování inspirovaný geograficky nebo třeba vlastenecky. Jedna bude Alfréda Jánského, druhá Jaroslava Stuky.

Alfréd Jánský (31. května 1914, Olomouc - 11. listopadu 2015, Prostějov)

Jasmínová ulice se dočká stavebních úprav

ilustrační foto mmp

Obyvatelé ulice Jasmínová v Prostějově se musí připravit na stavební lomoz, který bude doprovázet opravy v jejich ulici. Stavební práce se budou týkat nového povrchu komunikace, rekonstrukce chodníků a nového veřejného osvětlení.

Stavbaři se pustí do práce 30. září tohoto roku. „Vše bude probíhat na základě vydaného povolení tak, aby omezení dopravy bylo co nejmenší,“ slíbil vedoucí Odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček a doplnil, že je potřeba počítat s tím, že v průběhu prací bude omezen příjezd k jednotlivým nemovitostem.
„Předpokládáme, že práce budou hotové do 30. listopadu 2015. Prosíme tímto obyvatele o vstřícnost při řešení problémů s přístupem k jejich nemovitostem,“ doplnil Zajíček.
Rekonstrukci bude provádět firma STRABAG a.s. a městskou pokladnu přijde na téměř 1,5 milionu korun vč. DPH. (red)

Osud dvou uliček se naplňuje

Foto ber

 

Veleslavínská a Vítězslava Nezvala. Dvě ulice, o kterých toho Prostějované mnoho neví. Jejich obyvatelé ale ano. Obě leží v blízkostí Olomoucké ulice a obě mají problémy.

Veleslavínská ulice se pomalu stává velmi frekventovanou. Řada motoristů ji využívá při výjezdu do Olomoucké. Obyvatelé proto usilují o její zjednosměrnění. O odbočku dál, těsně u tokuHhloučely, je ulice Vítězslava Nezvala. Že nemají slušnou komunikaci, s tím se místní smířili. Vadí jim ale absence chodníků.

Případy obou ulic má v současné  době v rukou odbor rozvoje a investic prostějovského magistrátu, který vypracovává příslušné posudky. (ber)

Krasice budou mít čtvrť libozvučných názvů

ilustrační foto

 

Pojmenování dalších dvou ulic v Krasicích schválili na posledním jednání prostějovští zastupitelé. Ponesou libozvučné květinové názvy.

Hyacintová a Tulipánová jsou dvě komunikace, kolmé k ulici Foerstrově, kde probíhá výstavba rodinných domů. Zapadnou vedle sousední Duhové a Trnkové. Na další květinové kreace se můžeme těšit s pokračující výstavbou v této lokalitě. (ber)

Rekonstrukce Milíčovy ulice je v plném proudu

Foto ber

 

Konečně je to tady. Milíčovu ulici okupovali stavbaři a do prastarého povrchu silnice se zakousla těžká technika. I přes problémy s parkováním či odvozem odpadu se obyvatelé netají uspokojením.

"Dá se to vydržet, vždyť to bude jen na pár týdnů. Ale už se nebudu muset tisknout ke zdi, kdykoli pojede auto, aby mě neohodilo blátem nebo špinavou vodou z některé louže," sdělila PVNovinkám jedna z obyvatelek ulice Miluše Pospíšilová. Nadšena je i ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže, kteý má v Milíčově ulici své sídlo. "Je to jen dobře, rekonstrukci to opravdu potřebovalo jako sůl. Chyběla hlavně místa na parkování, vozy stály na něčem, co bych brala jako pokus o zelený pás," dodala Černochová.

Nová ulice ve Vrahovicích. Pod svahem.

ilustrační foto internet

 

Tak se bude jmenovat nová ulice ve Vrahovicích, jejíž název navrhla radě místopisná komise.

 

Jde o ulici kolmou k ulici Hrázky, rovnoběžnou s ulicí Čs. odboje, kde probíhá výstavba rodinných domů. "Kdysi tady byl sad a zahradnictví. Zůstal jen svah, pod kterým rostou nové domy," vysvětlila původ názvu náměstkyně primátora Alena Rašková.

V místopisné komisi zasedají zástupci pošty, katastrálního úřadu, okresního archivu, geodetické společnosti a magistrátu. (red)

Obrazem: Jde to! I nevzhledná ulice může kvést

ilustrační foto

Jedna z hodně vytížených ulic města, kde by nikdo nepředpokládal, že by mohlo dojít k oživení, rozkvetla. Magistrát zkusil změnu, a jak se ukazuje, povedlo se. Svatoplukova kvete!

„Sama mám velkou radost. Nápad s květinami se lidem líbí a mě pochopitelně také,“ usmívala se náměstkyně Ivana Hemerková, která stojí v pozadí vylepšené ulice. Ohlasy prý přišly i z okolních obcí.

„Měla jsem telefonáty od starostů, líbí se jim to a dokonce se chtějí dát stejnou cestou,“ uvedla Hemerková. Slova chvály měl, zcela netradičně, i primátor.

„Musím říci, že se to povedlo. Chválím, i když to moc nemám ve zvyku,“ přidal se Miroslav Pišťák. A co je vlastně důvodem pochvaly?  Podívejte se! (kaa)

Foto: (kaa)

Nové ulice v Prostějově dostanou své jméno

ilustrační foto
ilustrační foto

V souvislosti s novou výstavbou v místních částech Krasice a Čechovice vyvstala nutnost přidělit stavebníkům pevnou adresu a tudíž pojmenovat nově vznikající ulice. Na návrh místopisné komise odsouhlasila rada čtyři nové názvy: Trnková, Brodecká, Kelčická a Kravákova. 

Konečnou podobu názvosloví nově vzniklých ulic v Prostějově musí ještě odsouhlasit zastupitelé. Zatímco ulice Kelčická, Brodecká a Trnková mají zeměpisný nebo věcný charakter, ulice Kravákova je pojmenovaná po významné osobnosti vojenské historie. František Kravák – rodák z Mostkovic – byl československým legionářem a jako odbojář byl za 2. světové války popraven nacisty. In memoriam mu bylo uděleno vysoké státní vyznamenání za zásluhy o osvobození vlasti.