102. průzkumný prapor generála Karla Palečka

U střelnice ve Vrahovicích zasadili střelci stromy i keře

Foto Magistrát města Prostějova

V sobotu dopoledne přibylo v areálu střelnice ve Vrahovicích 10 habrů obecných, 62 keřů ptačího zobu vejčitolistého, 50 keřů cesmíny ostrolisté a 32 keřů kaliny tušalaje. V rámci prvního letošního komunitního sázení se o jejich nový start do života postarali městští a státní policisté, amatérští střelci z klubu a příslušníci 102. průzkumného praporu Prostějov.

Smyslem bylo zejména odhlučnění areálu střelnice. „Bohužel, můžeme sázet pouze na našich pozemcích, takže jsme zvolili tuto variantu. Musím říct, že práce šla všem velmi od ruky," sdělila PvNovinkám 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Další komunitní sázení se bude konat 25. května v Kolářových sadech na místě psí loučky. „Přibude tam devět stromů, sedm višní chloupkatých „Accolade“, jeden javor mléč a jeden javor klen. Všechny stromy jsou již obsazeny," doplnila náměstkyně. (ber)

102. průzkumný prapor generála Karla Palečka slaví 20 let

FB 102. pzpr

102. průzkumný prapor má bohatou historii, která se začala psát již v minulém století s cílem poskytnout armádě vysoce kvalitní průzkumnou jednotku. Prapor se těší pozici jediného přímého pokračovatele, nesoucího na svých bedrech nejen odkaz, ale i bohaté zkušenosti mnoha průzkumných praporů, které vznikaly od padesátých let v Československé armádě. Zrodil se pod současným názvem 1. prosince 2003, což z něj činí relativně mladou jednotku.

Nesmíme však opomenout úsilí a dovednost průzkumníků z posádek v Chebu, Kroměříži, Podbořanech, Týně nad Vltavou a Vimperku. Ti prošli složitými reorganizačními procesy v devadesátých letech a stali se klíčovými kameny 4. průzkumného praporu v Bechyni a 11. průzkumného praporu v Prostějově. Spolu s členy 2. průzkumného praporu Strašice a 7. průzkumného praporu Kroměříž, stáli u zrodu plně profesionální jednotky - 102. průzkumného praporu.

Stodvojkaři truchlí. Odešel kamarád, srdcař a bojovník

Foto FB 102.pzpr

102. průzkumný prapor generála Karla Palečka Prostějov 16. února navždy opustil kolega a kamarád Ivo Šír.

Ivoš nastoupil ke 102. průzkumnému praporu v roce 2011. Po dvou letech na lehké průzkumné rotě přestoupil na rotu hloubkového průzkumu, kde už zůstal po zbytek své vojenské kariéry. V roce 2020 bohužel do jeho života zasáhl vážný úraz.  Ivoš byl srdcař a bojovník. Pravdomluvný, čestný, a hlavně nikdy nikoho nenechal ve štychu, vždy byl ochoten pomoct a obětovat se pro druhé. Od svého úrazu dlouho bojoval, svůj boj ale prohrál.

Clear Sign 2022. Výsadek z Black Hawku, 45 kg zátěže a prostějovští stodvojkaři

Foto army.cz

Už počtvrté se příslušníci českých a slovenských průzkumných jednotek sešli na společném cvičení Clear Sign. Úkoly hloubkového a bojového průzkumu bok po boku i proti sobě jako „protivníci“ plnili ve vojenském prostoru Kamenica nad Cirochou na východním Slovensku.

Výzvou pro příslušníky 102. průzkumného praporu z Prostějova byl už samotný velmi kopcovitý – až 1000 m. n. m. – a z velké části zalesněný terén za městem Humenné. „S náročným terénem se museli vypořádat už během zasazení z vrtulníku, vysoké kopce s vegetací, kterou u nás nemáme, jim pak značně komplikovaly spojení,“ říká major Pavel Kraina ze 102. průzkumného praporu.

Prostějovští stodvojkaři mají nového velitele. A rozloučili se se starým

Foto FB 102.pzpr

Slavnostní předání bojového praporu a rozloučení s odcházejícím velitelem 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka, podplukovníkem Pavlem Hriníkem se konalo 24. června v posádce Prostějov.

Po šesti letech odchází na své nové působiště jako hlavní styčný důstojník skupiny styčných důstojníků NATO zahraničního pracoviště Brusel současný velitel praporu pplk. gšt. Ing. Pavel Hriník a současně bude povýšen do hodnosti plukovníka.