Olomoucký kraj

Policisté se zaměřili na drogy. V celém Olomouckém kraji

ilustrační foto Policie ČR

Od pátečního odpoledne 12. listopadu do pozdních nočních hodin proběhlo na teritoriu Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje bezpečnostní opatření zaměřené zejména na potírání zneužívání omamných a psychotropních látek, jejich výrobě a obchodování s nimi.

V Olomouckém kraji policisté za účasti příslušníků Celního úřadu Olomouckého kraje a referátu služební kynologie Pardubického kraje kontrolovali bary, restaurace, obchodní centra, vlaková a autobusová nádraží, hřiště a parky. „Při akci zjistili 4 přečiny přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, za které trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Dále zjistili 1 přestupek proti veřejnému pořádku a 38 přestupků neoprávněného přechovávání návykových látek v malém množství pro vlastní potřebu. Podle zákona o návykových látkách č.

Kraj udělil ocenění za společenskou odpovědnost. I Prostějovu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Vůbec poprvé se olomoucké hejtmanství rozhodlo ocenit ty, jež se chovají společensky odpovědně. Soutěž byla určená jak organizacím podnikatelského, tak i veřejného sektoru, včetně škol a obcí.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pondělí 15. listopadu v prostorách olomoucké Pevnosti poznání. Statutární město Prostějov obsadilo v kategorii obcí s rozšířenou působností třetí místo. Ocenění převzaly za město Prostějov náměstkyně Milada Sokolová a Alena Rašková. (red)

V neděli je světový den obětí dopravních nehod. V Olomouckém kraji jich letos bylo 38

ilustrační foto Policie ČR

V neděli 21. listopadu si svět připomene oběti dopravních nehod (#WDoR2021). Den vzpomínky na lidi, kteří zemřeli při dopravních nehodách, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) na třetí neděli v listopadu. WHO uvádí, že v důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionů lidí a dalších 50 milionů je zraněno. V České republice zemřelo na silnicích do konce října 384 lidí, v Olomouckém kraji pak 38.

 „Tento den nám připomíná, že nejde o abstraktní statistiku. Každé číslo představuje lidský život, ztrátu nejbližších lidí, mámy, táty, sourozence, dítěte… Málokdo vnímá, jak drastickým a dlouhodobým zásahem do života celé rodiny je úmrtí nebo těžké zranění způsobené dopravní nehodou. Následky si oběti i viníci nesou celý život,“ říká vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Olomoucký kraj zřizuje ENERGOLINKU. Pomůže lidem, jejichž dodavatel energie zkrachoval

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj zřídil novou telefonní a e-mailovou energolinku. Proškolení pracovníci budou jejím prostřednictvím pomáhat lidem, jejichž dodavatel energie ukončil činnost. Služba bude fungovat v pracovní dny od sedmi do patnácti hodin a je určena pro všechny obyvatele regionu.

„Lidé, kteří se kvůli rozkolísanému energetickém trhu ocitli v nepříznivé sociální situaci, se mohou obrátit na pracovníky odborů sociálních věcí příslušných obecních úřadů a na kontaktní pracoviště úřadu práce,“ dodal náměstek hejtmana Ivo Slavotínek.

Dotazy občanů budou zodpovídat i pracovníci energetického hospodářství Olomouckého kraje. Praktické rady a návody naleznou zájemci také na webových stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz.

Servisní společnost odpady Olomouckého kraje hledá projektového manažera

ilustrační foto ber

Projektový manažer pro oblast odpadového hospodářství v rámci Olomouckého kraje bude zajištovat komplexní činností a vedení příslušných svěřených projektů souvisejících s agendou Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, a.s., jejímž primárním zájmem je pro své akcionáře (města a obce v kraji) za co nejpříznivějších podmínek zajišťovat využití komunálního odpadu.

Požadavkem je, mimo jiné, VŠ vzdělání technického, ekonomického nebo právnického směru v rozsahu magisterského studijního programu, zkušenosti z práce v oblasti nakládání s odpady, nejlépe v oblasti svozu, třídění a využití komunálního odpadu a tříděných složek komunálního odpadu, znalost aktuální legislativy v oblasti odpadového hospodářství (zákon o odpadech, oběhové hospodářství, …), schopnost práce s technickou dokumentací. Předpokládaný nástup do funkce je únor 2022.

Hejtmanství podpořilo péči o nemocné děti

Foto olkraj.cz

Šek na 28 tisíc korun předal zástupcům nadace Šance hejtman Josef Suchánek. Šlo o peníze z on-line koncertu Moravské filharmonie Olomouc, který se konal u příležitosti zářijových oslav Dnů Olomouckého kraje. Finanční prostředky poputují na dovybavení oddělení dětské hematoonkologie Fakultní nemocnice Olomouc.

„Vždy jsem velmi rád, když můžeme podpořit užitečnou věc. Šek předáváme organizaci, která odvádí potřebnou a skvělou práci a pomáhá dětem i jejich rodinám v boji s nemocí,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Peníze z on-line koncertu budou mít cílené využití. „Použijeme je na dokončení vybavení hematoonkologického oddělení dětské kliniky, které v letošním roce prošlo velkou rekonstrukcí. Chybí nám ještě několik nadstandardních věcí, jako například křesla pro maminky, které sedí u lůžka, a jedno větší sezení potřebujeme i do čekárny,“ doplnila Herta Mihálová, ředitelka Šance Olomouc.

Kraj svolal krizový štáb. Tématem byl znovu covid-19

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj svolal na pátek 5. listopadu zasedání krizového štábu. Hlavním tématem byla zhoršující se nákazová situace v regionu. Odborníci na svém on-line setkání řešili, jak epidemickou situaci udržet pod kontrolou.

„Máme dvě priority: Dostatečnou lůžkovou kapacitu v nemocnicích. Chceme se také zaměřit na to, abychom nákazu udrželi pod kontrolou zejména na školách, odkud se může lavinovitě šířit dál. Aktuálně máme v kraji uzavřených 140 tříd – všechny z rozhodnutí ředitelů škol. Případné plošné zavírání škol není v tuto chvíli na pořadu dne a všichni se mu snažíme vyhnout,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Kraj má plán na zimní údržbu silnic. Z jejího rozsahu neslevil

ilustrační foto

Správa silnic Olomouckého kraje představila plán údržby na zimní sezónu. Sypače a pluhy budou opět obsluhovat tisíce kilometrů krajských cest s výjimkou většiny vozovek první třídy, které spadají do kompetence ŘSD.

„Krajští silničáři se musí postarat zhruba o 2 900 kilometrů silnic, které spadají do majetku Olomouckého kraje. Přibližně dvě třetiny ošetřují chemicky, zbytek posypem,“ uvedl Michal Zácha, náměstek Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Zimní údržba se nebude provádět pouze na sto devadesáti kilometrech silnic nižších tříd. Z rozsahu údržby ale hejtmanství neslevilo – jde totiž o stejnou kilometráž jako v minulých letech. Mezi neudržované cesty spadají pouze vozovky málo využívané a ty, které vedou do míst, kam současně směřují jiné silnice.

Krajští radní se setkali se zástupci podnikatelů, obcí i neziskovek. Na Konicku

Foto olkraj.cz

První výjezdní jednání Rady Olomouckého kraje proběhlo ve čtvrtek 14. října na Konicku. Zástupci hejtmanství se tam setkali s představiteli soukromé i neziskové sféry, podnětná byla také diskuse se starosty jednotlivých obcí.

„Smyslem podobných jednání je, aby se členové rady seznamovali s problematikou dané lokality a se zástupci významných firem i institucí přímo na místě. V terénu dostáváme řadu podnětů, které pak můžeme dále rozpracovávat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Soukromníky zastupovali na jednání například dopravci, výrobci textilu, strojního vybavení nebo oken. Radní diskutovali také s představiteli Charity, sportovních klubů a hasičů. Na jednání dorazili rovněž zástupci téměř dvaceti obcí z celého Konicka.

V Cenách cestovního ruchu zvítězily Hanácké stezky, Špacírštejn a Zlatá farma!

foto Olomoucký kraj

V prostějovském regionu se o hlasy v Cenách cestovního ruchu Olomouckého kraje ucházely Hanácké stezky, kemp Baldovec, Špacírštejn v Lipové a Naučná stezka Velký Kosíř. Právě prvně jmenovaný projekt spolku Bikers Minds v čele s Romanem Hájkem se stal absolutním vítězem letošního ročníku. Zlatá farma Štětovice si pak odnesla vítězství, které získala v loňském ročníku.

Ceny cestovního ruchu za roky 2020 a 2021 udělil ve středu 16. září Olomoucký kraj. Vloni se předávání cen nekonalo kvůli epidemii covid-19 a proběhlo za oba ročníky až letos. Mezi oceněnými jsou turistické atraktivity z celého regionu. Absolutním vítězem za loňský rok se staly Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové.