prior

Starý Prostějov. Stavba Prioru

Foto SOkA

Dnešní fotografií se vracíme do roku 1969.

Kvůli stavbě obchodního domu Prior musel být zbourán blok starých měšťanských domů v prostoru mezi Dukelskou bránou, dnešním náměstím T. G. Masaryka, E. Husserla, Svatopluka Čecha a Filipcovým náměstím. Asanační výměr byl vydán v červnu 1968, o rok později byly domy demolovány. (ber)

Pamatujete? "Prior" má výročí

Foto archiv PVNovinky

Za pár dnů to bude deset let, kdy se veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci otevřel bývalý Prior. Stavba v centru města od té doby nese název Zlatá brána. My vám přinášíme pár fotografií z rekonstrukce.

Obchodní dům se změnil k nepoznání nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. „Znám to tady dvacet let a normálně se ztrácím. Ještěže schodiště zůstalo původní," svěřil se nám tehdy jeden z kmenových zaměstnanců. (ber)

Starý Prostějov. Stavba Prioru

Foto SOkA

Stavba bývalého Prioru, který navždy změnil ráz prostějovského hlavního náměstí, začala v první polovině roku 1969.

A začala nešťastně, zbouráním několika měšťanských domů v prostoru mezi ulicí Dukelská brána, náměstím T. G. Masaryka, E. Husserla, Svatopluka Čecha a Filipcovým náměstím, které překážely ve stavbě.

Starý Prostějov. Před Priorem

Foto SOkA

Vůbec si nedovolím tipovat, z kterého roku je tahle fotografie, zachycující část prostějovského centra.

Domy na pravé straně snímku byly kvůli výstavbě OD Prior asanovány v roce 1969. (ber)

Bude za město tahat horké kaštany v kauze Manthellan Prior?

ilustrační foto

 

Na posledním zastupitelstvu informoval primátor Miroslav Pišťák o stavu jednání se společností Manthellan, která má v Prostějově vybudovat obchodní galerii na místě stávajícího Kulturního a společenského centra. Došlo k překvapivému zvratu, neplatnost smlouvy žaluje společnost Prior.

"S představiteli Manthellanu jsme si řadu bodů vyjasnili. Společnost nás ujistila, že má zájem v Prostějově stavět," konstatoval primátor. Zároveň dodal, že došlo k určitému posunu, který do určité míry může ovlivnit další vývoj celé záležitosti. "Společnost Prior podala žalobu na neplatnost smlouvy o smlouvě budoucí, kterou město uzavřelo s Manthellanem. Doporučuji, abychom vyčkali rozhodnutí soudu, jak se s tím vypořádá," dodal Pišťák s tím, že poté bude mít město relevantní informaci k dalšímu postupu. (ber)

Zlatá brána - den třetí

Foto PvNovinky, David Vančík

 

I v dnešní den byl ve Zlaté bráně připraven kulturní program. Na své si přišli posluchači skupiny Maxim Turbulenc či fanynky Vlasty Korce.

Dle slov našeho pana fotografa se v dnešní den "tísnilo" ve Zlaté bráně tolik lidí, kolik bylo při slavnostním zahájení ve čtvrtek. "Počkáme si, až tu nebude takový nával. Dám tomu ještě týden", nechala se slyšet jedna ze starších dam, které stály venku před Zlatou bránou.

Bude to bezpečnější, sdílíme stejný názor. (red)

Otevření Zlaté brány - den druhý

Foto David Vančík

 

I dnešní odpoledne se úderem třetí hodiny vypravil náš fotograf David Vančík do včera slavnostně otevřené Zlaté brány. I pro dnešní den byl připraven bohatý kulturní program. Akci moderovala Eva Decastelo, vystoupila zpěvačka Machálková či komik Nesvadba.

"Dle mého názoru dnes bylo přítomno mnohem více lidí jak včera. Navíc tlačenice na slevy a honba za přívěšky na klíče zdarma byla všudepřítomná", napsal ke svým zaslaným fotografiím Vančík. (red)

OBRAZEM: Zlatá brána podruhé

Foto David Vančík

 

Náš pan fotograf, který se v pořádku vrátil z první pochůzky Zlatou bránou, se vrátil zpět, aby "udělal" další fotografie.

Jedná se o koncert Markéty Konvičkové a následný ohňostroj, který byl slyšet po celém Prostějově.

Pro dnešek se Zlatou bránou končíme, zítra vám nabídneme fotografie z dalšího programu. (red)

Zlatá brána otevřená... kdo do ní vejde, tomu hlava sejde...

Foto David Vančík

 

Zlatá brána se dnes otevřela koupěchtivým a zvědavým Prostějovanům. Slavnostní odpolední program měl přilákat především rodiče s dětmi. Podle prvních ohlasů to však organizátoři nezvládli.

„Postavit pódium k jezdícím schodům, to byl opravdu super nápad. Lidé stojící u podia a lidé přijíždějící do prvního patra neměli jinou možnost, než se tlačit a tlačit a stejně to nepomáhalo. Malé děti byly málem roztrhány davem lidí, kterým bylo úplně jedno, že je maminka drží za ruku. A to jsem ještě říkala jednomu z ochranky, že jim tam padají lidi, a on - že to není jeho problém,“ napsala nám na Facebooku čtenářka Lenka. Okamžitě na to reagovala řada jiných, třeba pan Michal: „Já tam byl taky a viděl jsem to. Jen debil by tohle udělal, aby dal podium ke schodům.

Sobotní dopoledne aneb Děláte své noviny!

ilustrační foto

Stále častěji nám posíláte své postřehy a fotografie. Tím se vlastně stáváte tvůrci PvNovinek. A my jsme fakt moc rádi. Protože to znamená, že vás PvNovinky baví a zajímají. A to je právě ono! 

Tak třeba náš stálý čtenář pan Pavel nám poslal snímky ze sobotní procházky po náměstí. „Skupina se zpěvem Hare Krišna skoro roztančila náměstí. Já jsem pokračoval k Prioru, tam se už stěhují nájemci a vrcholí poslední práce,“ napsal k fotografiím pan Pavel. „Když jsem fotil průčelí budoucí Zlaté brány, poznamenala moje žena, že myslela, že skla na fasádě bude víc, že toho šedého betonu je tam na její vkus až příliš. Slyšel to chlapík, co šel okolo, a povídá: Mladá paní, to je nové prostějovské nádraží, přes Svatoplukovu až sem povedou koleje!“ A smál se.