stavba

Stavba návštěvnického zázemí Kolářových sadů a okolí hvězdárny pokračuje

foto Magistrát města Prostějova

Jedná se o novou stavbu zahrnující výstavbu hygienického zařízení – sanitárního kontejneru a jeho napojení novými přípojkami kanalizace, vody a nízkého napětí, spolu s úpravou navazující plochy pro návštěvnické centrum v parku – Kolářových sadech.

„Zázemí bude sloužit návštěvníkům parku včetně sportovců a rodičů s dětmi,“ připomněla účel stavby náměstkyně Milada Sokolová.

Hygienické zařízení bude tvořit typizovaný zateplený sanitární kontejner.

Stavba byla zahájena v říjnu a bude dokončena v prosinci letošního roku. Zhotovitelem stavby je firma Prostějovská stavební společnost PROSTAS, s.r.o.

Investiční akce je realizována za podpory Olomouckého kraje ve výši 405.500 korun. Celkové náklady stavby pak činí 1,3 milionu korun. (red)

Začala stavba návštěvnického zázemí Kolářových sadů

foto Magistrát města Prostějova

Kolářovy sady vylepší nové zázemí pro jeho návštěvníky. Jedná se o novou stavbu zahrnující výstavbu hygienického zařízení v podobě sanitárního kontejneru a jeho napojení na kanalizaci, vodu a nízké napětí. Stavbu doplní úprava navazující plochy pro návštěvnické centrum v tomto parku.

„Kolářovy sady už podobné zázemí opravdu potřebovaly. Bude sloužit, jak návštěvníkům sadů, maminkám s dětmi, tak sportujícím ze zdejšího workutového hřiště. Na místě bude také instalována nabíječka pro elektrokola. Těší mě, že stavbu podpořil také Olomoucký kraj,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má oblast životního prostředí na starosti.

V Moravské bude stát nový garážový dům

Foto ber

Stavební povolení obdržela v minulých dnech novostavba garážového domu v Moravské ulici v Prostějově.  V objektu, kde bude i zázemí, vznikne 44 garážových míst.  Stát bude na pozemcích, které dosud vlastní město.

„Dotčené pozemky jsou ve vlastnictví města a o záměru jejich prodeje stavebníkovi, kterým je prostějovská firma, rozhodlo na svém jednání Zastupitelstvo.  Prodej byl ale podmíněn získáním stavebního povolení, což bylo nyní splněno,“ sdělil PvNovinkám náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Se stavbou krytého bazénu město zatím nepočítá

foto MMPV

O nutnosti výstavby nového krytého bazénu se v Prostějově mluví již několik let. Měl by mít nejen plavecké dráhy, ale i tobogán, nejrůznější atrakce i wellness. Vyrůst by měl v blízkosti Aquaparku v Anenské ulici. Jenže tomu hned tak nebude.

Stavba je totiž v současné době koronavirové krize pro město příliš drahá. „V roce 2020 jsme měli proinvestováno 280 milionů korun, pro rok letošní máme na investice 167 milionů,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal. Město navíc některé investice již provádí a čeká jej rovněž rekonstrukce Kulturního a společenského centra.

Starý Prostějov. Škola ve Studentské

Foto J. Grulich

Dnes se podíváme na jedno hodně probírané staveniště. Pozornosti se mu dostává zejména v posledních letech souvislosti s bývalým židovským hřbitovem.

Uhodli jste? Jde o nynější budovu RG a ZŠ ve Studentské ulici. V roce 1974, kdy se zde poprvé usadili v lavicích žáci, ale nesla jméno Julia Volka Choráze, českého učitele, novináře a komunistického politika, který v našem regionu působil. Myslím, že většina z nás jí "Chorázka" říká dodnes. (ber)

Místo do stavebnin si pro materiiál zajel na stavbu do Držovic

Ilustrační foto pixabay.com

Těžkou hlavu z krádeží si zřejmě nedělal neznámý pachatel, který někdy během posledních tří dnů zavítal do lokality v obci Držovice, kde se staví rodinné domy.

U jednoho z rozestavěných domů ukradl poškozenému ze stavby jednu stavebnici lešení a čtyři pytle lepidla na Ytong. Na další stavbě vzal dva a půl stavebnice lešení a z místa zmizel i se stavebním materiálem, který mu nepatřil. Prvnímu poškozenému způsobil škodu necelých 11 000 Kč a druhému majiteli rozestavěného domu 18 000 Kč. "Po pachateli krádeží nyní pátrají policisté z prostějovského oddělení a událost šetří pro trestný čin krádež," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Rekonstrukce Tiché skončí v prosinci

Foto ber

Rekonstrukce silnice spojující Domamyslice s výpadovkou na Kostelec na Hané, takzvané Tiché, začala 10. srpna tohoto roku. Dokončena by měla být v prosinci letošního roku.

O tom, že původní vozovka nebyla zrovna kvalitní, hovoří i zpráva z Olomouckého kraje, který je investorem oprav. „Vozovka vykazovala plošné deformace s četnými vysprávkami, síťovými trhlinami, sednutými okraji vozovky a výtluky," uvedla při začátku stavby mluvčí Eva Knajblová.

Opravy ale mají i další důvod.  „V roce 2021 po ní povede objízdná trasa v rámci výstavby severního obchvatu Prostějova. Po zprovoznění obchvatu budou tyto silnice rovněž ve větší míře využívány jako spojka mezi silnicemi II/366 a II/150 a tím více zatíženy," doplnila Knajblová.

OBRAZEM: Lidl roste do výšky

Foto ber

Do půl roku chce společnost Lidl otevřít v Prostějově zbrusu novou prodejnu. Ta roste na místě bývalého objektu v Anenské ulici.

Prodejna byla 21. června definitivně uzavřena, nová bude otevřena v průběhu prosince 2020. Podle tiskové mluvčí řetězce Zuzany Holé bude prodejna odpovídat nejmodernějším trendům, včetně pokladen s velkou odkládací plochou. 

Parkovacích míst, která budou prostornější, neubude. Hlídat jej budou závory. (ber)

Přestavba dálniční křižovatky Prostějov-střed začne zřejmě už letos

Foto ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic bude letos pokračovat v kultivaci „Hanácké dálnice“, tedy D46 mezi Vyškovem a Olomoucí. Aktuálně zná vítěze tendru na přebudování nevyhovující mimoúrovňové křižovatky v Prostějově. Stala se jím firma Strabag.

„Hodnocení nabídek proběhlo vícekriteriálním způsobem. Stavbu by měla realizovat společnost Strabag a.s. s nabídkovou cenou 196,460 milionů korun. Stavba má pravomocné stavební povolení a zahájení stavby se předpokládá ještě ve třetím čtvrtletí roku 2020,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Betonové monstrum v Plumlovské opět budí emoce

Foto archiv PvNovinky.cz

Začátkem roku hnula Prostějovem stavba vysoké betonové zdi v Plumlovské ulici. Stěžovali si na ni majitelé sousedících provozoven i obyvatelé, kterým připadá víc než nevzhledná. Stavba byla v červnu přerušena, dnes se zde buduje dál. A to vadí opět hlavně sousedům. 

"Stavba „betonového monstra" na Plumlovské ulici v Prostějově, naproti OD Albert, už byla několikrát, především v tisku, řešena. To, co se na staveništi děje v tuto chvíli, však přesahuje veškerou únosnou mez. Již cirka týden dochází k natloukání pilotů (v stavebnictví jsem laik, ale nevím, jak lépe to popsat) do země. Tento proces provází kromě zvýšené hlučnosti během celého dne i extrémní otřesy. Hluk bych byl u stavby ještě ochotný akceptovat, ale otřesy rozhodně ne.