semafory

Na odbočení z Wolkerovy do Brněnské je krátká doba!, upozorňuje magistrát Prostějovan

Foto čtenář

Před časem se pan V.K. (plné jméno má redakce k dispozici) obrátil na Magistrát města Prostějova s dotazem stran fungování semaforu v křižovatce ulic Wolkerova a Brněnská. Vadí mu krátký časový úsek, po který svítí pro vozy odbočující do Brněnské ulice. Magistrát mu odpověděl šalamounsky. Zjisti si to sám.

Třicátého dubna do aplikace otázky a odpovědi na webu města dal následující otázku. „Dobrý den, denně jezdím z Wolkerovy ulice ve směru od kostela a zabočuji do Brněnské. Interval na semaforu v tomto směru umožňuje průjezd maximálně tří vozidel, což je v současné době, kdy je uzavřen nájezd na D46 u Mechaniky, velký problém. V době špičky se tvoří dlouhé kolony a blokují celou Wolkerovu. Nešlo by semafor seřídit tak, aby projelo více aut? Díky za odpověď.“

Policisté provoz na křižovatce s nefunkčními semafory řídit nebudou! Zatím

ilustrační foto ber

Komplikace v podobě kolon přináší od pondělí řidičům v Prostějově výpadky semaforů v křižovatce Vojáčkovo náměstí, Újezd, Svatoplukova, Olomoucká. Policisté situaci monitorují, řídit provoz se ale zatím nechystají.

"Situaci samozřejmě sledujeme a vyhodnocujeme. Zatím řízení křižovatky příslušníkem Policie ČR není nezbytně nutné," sdělil redakci mluvčí PČR OO Prostějov František Kořínek s tím, že pokud se stav vyhrotí, policisté zcela jistě zasáhnou.

Podle vedoucího Odboru správy a údržby majetku města Jaroslava Chromka by pražská servisní služba měla závadu v systému odstranit během dneška. "Systém se sám vypíná, a to v nepravidelných intervalech. Technik ho musí vždy restartovat," vysvětlil včera PvNovinkám. (ber) 

Semafory Vápenice, Svatoplukova, Olomoucká, Újezd v poruše!

ilustrační foto

Pokud jste se v první školní den setkali s kolonami aut v centru města, vězte, že za nimi vězí porucha semaforů. Ty vypovdly službu v křižovatce Vápenice, Svatoplukova, Olomoucká, Újezd.

"Poruchu řešíme. Vznikla už minulý týden, kdy byl porušen jeden z kabelů. To bylo opraveno, ale systém se od té doby sám nepravidelně vypíná. Technik to jezdí restartovat a znovu zapnout," potvrdil PvNovinkám problém vedoucí Odboru správy a údržby majetku města Jaroslav Chromek.  

Podle jeho slov musí motoristé i chodci počítat ještě minimálně s jedním dnem problémů. "Opravu zajišťuje pražská firma. Urgovali jsme ji a doufáme, že do dvou dnů bude už vše v pořádku," dodal Chromek. (ber)

Semafory na Poděbradově náměstí čeká výměna

ilustrační foto MMP

Koncem loňského roku hejtmanství informovalo o zahájení revitalizace Brněnské ulice, která měla jít v rámci opravy silnice „II/433 Prostějov – Mořice“. Uzavírka byla krátce po vyhlášení, z důvodu nepříznivých klimatických podmínek, hejtmanstvím zrušena. Stavební práce by tak, dle informací Krajského úřadu Olomouc, měly probíhat letos.

Město Prostějov proto využije této situace a nechá obměnit semafory na Poděbradově náměstí. Tento postup a součinnost s krajskou uzavírkou doporučil Odbor dopravy Magistrátu města Prostějova a také Dopravní inspektorát Policie ČR.

„Konkrétně půjde o výměnu sloupů, návěstidel a řadiče světelné signalizace, který je ve špatném stavu a po ukončené technické životnosti,“ vysvětlil náměstek primátorky Jiří Pospíšil. Podle jeho odhadů by výměna semaforů v termínu duben – květen 2018 měla trvat asi čtyři týdny.

Vedení města chystá úpravu semaforů v Olomoucké. Konečně

ilustrační foto ber

Interval cyklu semaforů regulujících dopravu v Olomoucké ulici bude pro motoristy příznivější. Změna se má týkat světelného signalizačního zařízení ve prospěch směru vozidel jedoucích do centra města, konkrétně v době od 14,00 do 16,30 hodin.

„Frekventovaná ulice se tak v dopravní špičce bude rychleji uvolňovat a věřím tomu, že se touto cestou alespoň trochu vyhneme kolonám, které jsou pro řidiče i životní prostředí velmi zatěžující," uvedl náměstek primátorky Pavel Smetana. Úprava, jejímž výsledkem má být zkapacitnění směru do centra města, si vyžádá doplnění dalšího signálního programu s prodlouženou délkou cyklu.

Pozor! Semafory na Poděbradově náměstí jsou v opravě!

ilustrační foto mapy.cz

Také jste si všimli, že na Poděbradově náměstí nefungují semaory? Je to kvůli opravám.

"Společnost ELTODO opravuje poškozené návěstidlo na světelné signalizaci. Ta je po dobu opravy vypnuta," sdělil redakci Jaroslav Chromek, vedoucí oddělení údržby majetku města. (red)

Zelená vlna v Prostějově nebude. Máme kamery

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Návrh dopravní komise města Prostějova o zavedení zelené vlny na vnitřním okruhu města neprošla přes Radu města Prostějova. Ta vidí budoucnost v inteligentních kamerách.

„Zavedli jsme systém inteligentních kamer, které monitorují dopravu v křižovatkách Olomoucká, Vápenice, Újezd, Svatoplukova, Olomoucká, Barákova a Sladkovského. Díky nim jsou semafory na křižovatkách seřízeny tak, aby byl provoz co nejplynulejší,“uvedla primátorka Alena Rašková s tím, že měření je prováděno na dvanácti místech.

„Koncem roku budeme znát nové hodnoty, týkající se vytíženosti dopravy. Podle nich pak můžeme uvažovat o úpravách,“ dodala primátorka.

Semafory policisté jen tak nenahradí. Zatím

ilustrační foto PvNovinky.cz

Kvůli rekonstrukci semaforů v křižovatce Vápenice, Újezd, Olomoucká a Svatoplukova dochází hlavně ve špičce k dopravním zácpám. Policisté situaci monitorují, na křižovatkách je ale zatím neuvidíme.

„Víme o rekonstrukci i o tom, že způsobuje motoristům problémy. Situaci průběžně monitorujeme, zatím si ale náš zásah v podobě policistů řídících na křižovatkách provoz, nevyžádala. Pokud se tak stane, samozřejmě budeme dopravu řídit,“ tlumočil PvNovinkám mluvčí František Kořínek odpověď vedoucího dopravního inspektorátu PČR Prostějov Vítězslava Matyáše.

Podle policistů by motoristé neměli zapomenout na skutečnost, že na uvedených komunikacích jsou svislé stálé dopravní značky nadřazeny vodorovným dopravním značkám. (ber)

Špatně seřízené semafory na křižovatce Vápenice-Olomoucká budou nově seřízeny!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Jak PvNovinky koncem června informovaly, podnětem řidičů, kteří si stěžovali na špatně seřízené semafory na křižovatce ulic Olomoucká – Vápenice, se zabýval vedoucí odboru dopravy Magistrátu města Prostějova Miroslav Nakládal. Celou záležitost předal správci semaforů k prověření. Řidiči měli pravdu, bude se znovu seřizovat.

„V praxi dochází k tomu, že vozidla jedoucí z Olomoucké ulice rovně projíždějí v době, kdy je již volno z ulice Vápenice. Je otázkou, zda je to špatným seřízením semaforů, čemuž osobně nevěřím, nebo neukázněností řidičů, kteří interval žlutého světla využívají až do poslední chvíle i projíždějí případně i na červenou,“ sdělil redakci tehdy Miroslav Nakládal, podle kterého projet křižovatku na žlutou může řidič pouze v případě, že by vozidlo nemohl bezpečně zastavit.

Pozor na semafory na Olomoucké, varují řidiči

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Do redakce PvNovinek doputovala informace o údajně špatně seřízených světlech na křižovatce ulic Olomoucká – Vápenice. Řidiči si stěžují, že zde může dojít ke kolizi. Na podnět reagoval vedoucí odboru dopravy Magistrátu města Prostějova Miroslav Nakládal. Celou záležitost předal správci semaforů k prověření.

„ V praxi dochází k tomu, že vozidla jedoucí z Olomoucké ulice rovně projíždějí v době, kdy je již volno z ulice Vápenice. Je otázkou, zda je to špatným seřízením semaforů, čemuž osobně nevěřím, nebo neukázněností řidičů, kteří interval žlutého světla využívají až do poslední chvíle i projíždějí případně i na červenou,“ sdělil Nakládal, podle kterého projet křižovatku na žlutou může řidič pouze v případě, že by vozidlo nemohl bezpečně zastavit. „Jak víme z praxe, moc se to nedodržuje,“ posteskl si.