křižovatka

V Křižovatce Olomoucká - Valenty vznikají odbočovací pruhy

Foto MMP

Na základě dotazů našich čtenářů zveřejňujeme opět novou podobu křižovatky Olomoucká - Valenty v Prostějově. Vzniknou zde mimo jiné dva odbočovací pruhy a bude instalována světelná signalizace.

"Odbočovací pruhy vzniknou jak ve směru z centra z Olomoucké ulice do uliceE. Valenty, tak z Valenty do centra města, obě části těchto komunikací tedy budou v úseku těsně před křižovatkou tříproudé," vysvětlil vedoucí Odboru dopravy Miroslav Nakládal s tím, že v Olomoucké ulici ve směru do centra bude opět umístěn zastávka autobusu. 

Motoristé pozor! Oprava křižovatky E. Valenty a Olomoucké vypukne 1. října!

ilustrační foto MMP

Výstavba křižovatky ulic E. Valenty a Olomoucká vypukne 1. října. Přinese mimo jiné problémy motoristům, průjezdný totiž bude jen jeden jízdní pruh. 

„Jde o rekonstrukci stávající křižovatky ulic Olomoucká a E. Valenty včetně přeložení autobusové zastávky, opravy části komunikace E. Valenty a instalace světelné signalizace v koordinaci s železničním přejezdem na ulici Olomoucká,“ vysvětlil první náměstek primátorky Zdeněk Fišer již letos v květnu. „Rádi bychom, aby se stavba realizovala co nejrychleji. Víme, že pro motoristy je tato křižovatka velmi problematická, připojovací pruhy by ji, stejně jako semafory, měly zprůjezdnit,“ dodala primátorka Alena Rašková.

Křižovatky hlídají kamery

Foto PvNovinky.cz

Také jste si všimli kamer, které se objevily na zrekonstruovaných semaforech v křižovatce Olomoucká, Vápenice, Újezd a Svatoplukova v Prostějově? Neděste se, žádný velký bratr nás nehlídá! Kamery nahradily smyčky ve vozovce. 

"Kamery na křižovatce Olomoucká, Vápenice, Újezd a Svatoplukova slouží k monitorování počtu vozidel čekajících před křižovatkou. Dříve se k tomu používaly smyčky ve vozovce, ale ty nejsou tak spolehlivé. Na uvedené křižovatce jsou namontovány zároveň s výměnou světel a sloupů, která teď proběhla," sdělil redakci Miroslav Nakládal, vedoucí Odboru dopravy prostějovského magistrátu.

V Prostějově jsou tyto kamery ještě na křižovatce Olomoucká, Barákova a Sladkovského. (ber)

 

Křižovatku Olomoucká-Vápenice-Svatoplukova-Újezd opět řídí semafory!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Se čtyřdenním předstihem se podařilo zjistit výměnu zkorodovaných sloupů a LED svítidel semaforů na křižovatkách Olomoucká, Vápenice, Svatoplukova, Újezd.

Řidiči projíždějící centrem Prostějova si mohou oddechnout. Semafory na křižovatkách ulic Olomoucká, Vápenice, Svatoplukova a Újezd opět řídí světelná signalizace. Výměnu zkorodovaných sloupů a LED svítidel semaforů se podařilo vyměnit o čtyři dny dřív, než byl plánován termín ukončení prací. (red)

OBRAZEM: Na křižovatce Vápenice-Olomoucká-Svatoplukova-Újezd chybí semafory

Foto PvNovinky.cz

Jak si jistě mnozí řidiči všimli, na semaforech nejfrekventovanější bezkruhové křižovatky v Prostějově zmizely během dnešního dne semafory. Příčinou je oprava zařízení.

Jak se nám podařilo zjistit, tato situace by mohla zůstat beze změny po dlouhých čtrnáct dní. Mění se totiž nejen stožáry, ale i světelná návěstidla.

"Na uvedené křižovatce dochází k výměně zkorodovaných sloupů SSZ včetně výměny návěstidel za LED návěstidla, vše po dohodě s Odborem správy a údržby majetku města a příslušných orgánů včetně stanovené přechodného dopravního značení. Předpokládaná doba pro výměnu je maximálně čtrnáct dnů", uvedl ředitel společnosti .A.S.A. Prostějov Martin Grepl.

Na střetu Valenty – Olomoucká vznikne světelně řízená křižovatka

ilustrační foto MMP

Rada města Prostějova schválila další krok, který vede k opravě frekventované křižovatky E. Valenty a ulice Olomoucká.  Formou výzvy jednomu zájemci zadá projektovou dokumentaci společnosti ATELIER DPK, Brno na světelně řízenou, průsečnou křižovatku. Vybudování křižovatky přijde na 5 milionů korun.

Zrychlení a usnadnění dopravy, to je hlavní záměr vedení města, které naplánovalo opravu křižovatky frekventovaného dopravního uzlu města. Obnovu měli radní na stole už i v dřívějších letech. Od původní představy o stavbě okružního křížení upustili z důvodu malého prostoru, nákladných přeložek inženýrských sítí a především z technicky dopravních důvodů. Nový záměr hovoří o křižovatce světelné.

Nebezpečná křižovatka na R46 u Olšan zmizí

Foto PČR

Problematická křižovatka v zatáčce u Olšan u Prostějova má být bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic už požádalo o stavební povolení a brzy se chystá na kompletní proměnu křižovatky. Opravy začnou příští rok v červnu a skončí v listopadu 2017.

O stavbě informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl, podle kterého budou doplněny připojovací a odbočovací pruhy, osmičkový tvar křižovatky zůstane zachován. „Pro vybudování připojovacího a odbočovacího pruhu ve směru na Olomouc bude potřeba podstatně rozšířit most přes potok Blata. Zároveň bude nutné vybudovat nový nadjezd nad silnicí třetí třídy 5707. Zde bude zároveň přemostění přes rychlostní silnici R46,“ dodal mluvčí. Přímé větve křižovatky budou upraveny na rychlost 50 km v hodině. V blízkosti domů navíc vyroste nová protihluková stěna.

Obyvatele sídliště E. Beneše zajímá osud křižovatky Olomoucká – E. Valenty

ilustrační foto MMP

Další v řadě setkání vedení města Prostějova s občany včera přineslo diskuzi s obyvateli sídliště E. Beneše. Nejčastější otázky padaly na téma křižovatka, parkování nebo třeba tamní sportovní hřiště.

První náměstek primátorky Zdeněk Fišer přítomné seznámil se všemi investičními akcemi, které se v této části města letos podařilo zrealizovat. Zmínil rekonstrukci hygienických kabinek v základní škole, dětské hřiště nebo stavební úpravy v ulici Veleslavínská, kde práce budou ještě pokračovat opravou komunikace, chodníků a veřejného osvětlení. Doplnil také informace k dokončení projektové dokumentace na opravu křižovatky Olomoucká - E. Valenty. „Tato oprava byla původně plánována v souladu s obnovou křižovatky Olomoucká - Barákova - Sladkovského a železničního přejezdu.

Špatně seřízené semafory na křižovatce Vápenice-Olomoucká budou nově seřízeny!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Jak PvNovinky koncem června informovaly, podnětem řidičů, kteří si stěžovali na špatně seřízené semafory na křižovatce ulic Olomoucká – Vápenice, se zabýval vedoucí odboru dopravy Magistrátu města Prostějova Miroslav Nakládal. Celou záležitost předal správci semaforů k prověření. Řidiči měli pravdu, bude se znovu seřizovat.

„V praxi dochází k tomu, že vozidla jedoucí z Olomoucké ulice rovně projíždějí v době, kdy je již volno z ulice Vápenice. Je otázkou, zda je to špatným seřízením semaforů, čemuž osobně nevěřím, nebo neukázněností řidičů, kteří interval žlutého světla využívají až do poslední chvíle i projíždějí případně i na červenou,“ sdělil redakci tehdy Miroslav Nakládal, podle kterého projet křižovatku na žlutou může řidič pouze v případě, že by vozidlo nemohl bezpečně zastavit.

Dopravní situaci ulehčí nová křižovatka ulic Valenty - Olomoucká

ilustrační foto iprostejov.cz

 

Motoristé využívající křižovatku ulic E. Valenty a E. Outraty s Olomouckou ulicí se mohou těšit na zrychlení a usnadnění dopravy. Rada města Prostějova totiž odsouhlasila zařadit do návrhu rozpočtu Statutárního města Prostějova na rok 2016 výstavbu světelně řízené křižovatky. 

Vybudování nové křižovatky měli radní na stole už i v dřívějších letech. Od původní představy o stavbě okružního křížení upustili z důvodu malého prostoru, nákladných přeložek inženýrských sítí a především z technicky dopravních důvodů.