defibrilátor

Databáze AED je spuštěna. Přidejte svůj defibrilátor, vzkazují zdravotníci

ilustrační foto

Během měsíce dubna jsme ve spolupráci s aplikací Záchranka zveřejnili na našich webových stránkách záložku s databází AED. Díky tomuto portálu můžete zaregistrovat dané AED přímo do systému aplikace Záchranka a tato informace bude zároveň dostupná i zdravotnickému operačnímu středisku naší krajské záchranné služby. Informace bude zpracována a v mapě následně zviditelněna (viz. screenshot obrazovky).

„Mapa přístrojů AED je veřejná, tudíž přes záložku na našich webových stránkách můžete vidět rozložení jednotlivých AED v Olomouckém kraji i vy - mobilní přístroje jsou v mapě označeny světle zelenou barvou, tmavý odstín mají potom AED stacionární,“ uvedla mluvčí ZZS Olk Lucie Mikisková.

Skvělá reakce policistů a defibrilátor dnes u TESCO zachránili život

ilustrační foto Policie ČR

Dnes krátce po půl deváté se tříčlenná hlídka policistů z oddělení hlídkové služby nacházela v blízkosti prodejny Tesco na ulici Konečná v Prostějově, když k nim přiběhl muž, který je požádal o pomoc v souvislosti se zdravotní indispozicí prodavače ryb, který se nacházel v nedalekém stánku.

Policisté ani na chvilku nezaváhali a běželi k místu, kde našli muže v bezvědomí. Ihned zkontrolovali jeho životní funkce a když nenahmatali tep, zahájili masáž srdce. Dva z policistů mu poskytovali první pomoc a třetí běžel do obchodního střediska, kde je pro tyto případy uložen defibrilátor. S jeho pomocí se jim ještě před příjezdem přivolané záchranné služby podařilo zkolabovaného muže oživit a přivést zpátky k životu. Po příjezdu zdravotníků na místo ho předali do jejich péče. Sanitkou byl poté 53letý muž převezen do prostějovské nemocnice.

Policisté zachránili muži život. S pomocí defibrilátoru

ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek pár minut po poledni Zdravotnická záchranná služba požádala Policii ČR o rychlou spolupráci prostřednictvím integrovaného operačního střediska související se záchranou života. Akutně žádali hlídku s defibrilátorem k muži, kterého našla jeho družka v místě bydliště v Přerově v bezvědomí.

"Do dvou minut byli policisté z oddělení hlídkové služby, i s potřebným vybavením, u muže ve vážném zdravotním stavu a bez zaváhání se pustili do jeho oživování. Jeden z policistů zahájil ihned nepřímou masáž srdce a další dva připravili AED defibrilátor, který se používá u osob postižených náhlou srdeční zástavou a muže napojili na zařízení a pokračovali v oživování až do příjezdu zdravotníků. Během krátké doby se jim společně podařilo muže oživit a stabilizovat," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Automatický externí defibrilátor zachránil další život!

ilustrační foto ZZS

AED, přístroj první pomoci v terénu pro laiky, zachránil nedávno v olomouckém obchodním domě Globus život starší ženě. Informovala o tom mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

„U samoobslužných pokladen došlo k náhlému kolapsu ženy staršího věku. Ostatní nakupující ihned zbystřili, ženu uložili do zotavovací polohy a kontaktovali zdravotnickou záchrannou službu na lince 155. Operátorka ihned vyhodnotila situaci a na místo události byla vyslána pomoc ve formě tzv. "vláčku”, kdy se jedná o součinnost posádek RV a RZP. Během hovoru však u ženy došlo k neadekvátnímu dýchání - lapaní po dechu ( tzv. gaspingu), který je známkou náhlé zástavy oběhu.

Metro70 nabízí nové plátno, projektor i defibrilátor

foto Magistrát města Prostějova

Upgrade zařízení – to je stav, ve kterém se v současnosti kino nachází.

„Novinky, které můžeme zmínit, je nové plátno, zbrusu nový laserový projektor a probíhající redigitalizace. Prostě modernizace se vším všudy,“ usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Do kina se investují nemalé částky a diváci by to měli na návštěvě zařízení zcela jistě poznat.

Kaufland namontoval i do prostějovských provozoven automatické defibrilátory

ilustrační foto kaufland.cz

Obchodní řetězec Kaufland si je vědom své společenské odpovědnosti a podniká v této oblasti široké spektrum aktivit. Tou nejnovější je instalace celkem 141 automatických externích defibrilátorů ve všech prodejnách po celé České republice, ve skladech v Modleticích a Olomouci, vlastním masozávodě v Modleticích i v pražské centrále. Jsou i v Prostějově.

„Zdraví a bezpečí našich zaměstnanců a zákazníků je pro nás zásadní a díky defibrilátorům budeme v případě potřeby schopni zajistit optimální pomoc každému, kdo by ji potřeboval,“ vysvětluje Renata Maierl, tisková mluvčí řetězce. Zelenou samolepku s bílým srdcem a nápisem AED tak uvidí zákazníci již při vstupu do každé prodejny Kaufland.

“V průběhu září byli zaškoleni odpovědní kolegové na všech našich pracovištích. Velkou výhodou AED je, že jej dokáže ovládat každý. Přístroj dává jednoduché hlasové příkazy, které přesně navedou každého laika,” vysvětluje Renata Maierl.

Město Prostějov zakoupí dva defibrilátory. Jeden pro kino, druhý pro divadlo

ilustrační foto Městská policie Prostějov

Další krok pro bezpečnost Prostějovanů udělalo Město Prostějov, když zakoupí dva defibrilátory. Jeden bude mít k dispozici kino Metro 70, druhý pak městské divadlo. Rozhodla o tom rada města na svém jednání. Defibrilátor mají k dispozici už také prostějovští strážníci.

„Jsem ráda, že jsme se s kolegy shodli na pořízení defibrilátorů, i když bych si zároveň přála, aby nebyly vlastně nikdy potřeba. Na druhou stranu, třeba do divadla na představení může přijít více než 500 diváků a v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu někoho z návštěvníků může defibrilátor zachránit život,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že konkrétně pracovníci městského divadla prošli v loňském roce školením, jehož součástí bylo i předvedení defibrilátoru.