kočka

Krátkouchá koťátka jsou kocouři, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Poslední červnový den se v ZOO Olomouc narodila dvě koťata kočky krátkouché. Nyní u nich proběhlo první odčervování a mohlo být zjištěno i pohlaví. „Během prvního odčervování mláďat jsme zjistili, že se jedná o dva samečky. Matka si je prozatím stále ještě hlídá v boudičce. Zajímavostí je, že mláďata na rozdíl od předešlých let odchovávají oba rodiče společně,“ popisuje zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká ZOO chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 61 mláďat.

V Koreji krátkouchá kočka ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav. Loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Mnohem snadnější je totiž ulovit přiotrávenou kořist, což se ale stává pro kočku velmi nebezpečným. Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava. V letech 1984-1989 byl tento druh v Číně loven pro kvalitní kožešinu. Ročně se exportovalo až 200 000 kůží převážně do Japonska.

ZOO Olomouc přivítala první koťata kočky slaništní

foto ZOO Olomouc

Dvě mláďata kočky slaništní, a to samci, se narodila 14. června na Svatém kopečku.  Prozatím jsou schovaná v boudě, ale co nevidět ji začnou opouštět a prozkoumávat okolí. „Chovem této kočky jsme se začali zabývat teprve před 3 lety. Z prvních koťat máme nepochybně velkou radost,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Zoo Olomouc chová kočky slaništní od roku 2019.

Spolu s pumou se jedná o nejjižněji žijící kočkovitou šelmu. Rozšířená je v Jižní Americe, od oblastí Uruguaye a Paraguaye, Rio Grande v Brazílii a jižní Bolívie přes Chile a Argentinu až k Magellanově průlivu. Obývá husté lesy, případně křovinaté oblasti. Kočka slaništní se svou konstitucí blíží kočce domácí. Její kresba se vyznačuje černými skvrnami, které se slévají v pruhy, na krku tvoří typický obojek, černé ušní boltce mají bílou skvrnu. Ta jim slouží ke komunikaci s ostatními kočkami. Je to samotářská šelma s převážně noční aktivitou, žijící skrytým způsobem života.

Kastrování koček podporuje město Prostějov již řadu let, říká náměstkyně Sokolová

ilustrační foto ber

Toulavé kočky jsou problémem v mnoha městech. Prostějov se s ním vypořádává již několik let příspěvkem na jejich kastraci, který je určen pro občany s trvalým pobytem v Prostějově. K žádosti, která se podává na odboru životního prostředí, je třeba přiložit doklad od veterináře, který je vystavený na žadatele.

„Příspěvek na kastraci koček město poskytuje od roku 2009. Na první kočku vykastrovanou v kalendářním roce je to 300 korun, na každou další v témže roce pak 150 korun,“ sdělila PvNovinkám  náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Krátkouchá koťata míří z Olomouce do nových domovů

foto ZOO Olomouc

V ZOO Olomouc se 1. července narodila dvě koťata kočky krátkouché neboli amurské. Mláďata prospívají dobře a na konci roku je čeká cesta do Itálie a Německa, kde najdou nové domovy.

„Obě koťata jsou samice, prospívají velmi dobře, těší se dobrému zdraví a v této chvíli pro ně máme již umístění. Zájem o ně je veliký,“ popisuje nadšeně Jitka Vokurková, zoolog olomoucké ZOO.

Zoo chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 55 mláďat. Aktuálně je tento druh chován v malém počtu zoologických zahrad. Díky úzké spolupráci českých zoo v Olomouci, Praze a Jihlavě se daří chov tohoto zajímavého druhu rozšířit i do dalších evropských zoo. (red)

Fotopostřeh. Je libo kočičku?

Foto ber

Je pravdou, že obchodníci se snaží sortiment neustále rozšiřovat. Nejinak je tomu v zahradnictvích.

Třeba v Otaslavicích si podle této momentky k nákupu květin či sadby ale můžete přibalit i kočku. (ber)

Lykoi. Kočka vlkodlak

ilustrační foto

Viděli jste někde na netu kočky, které vypadaly jako vlkodlaci? Možná jste si mysleli, že je to nějaký vtip, co koluje internetem, nebo že jde o kočku, která má problémy s kůží. Ani jedno. Je to dnes již uznané plemeno zvané lykoi.

Název lykoi pochází z řeckého lýkos, tedy vlk. Tyto kočky jsou přirozenou mutací domácí krátkosrsté kočky, která vypadá jako vlkodlak. Mutace se vyskytla u domácích koček v posledních 20 letech několikrát, ale nikdy se neobjevily zprávy, že by někdo založil nové plemeno. Až se tak stalo v USA, díky doktorovi Johnnymu Gobbleovi a jeho paní. První koťata lykoi se narodila 14. září 2011.

Ztratilo se tříměsíční koťátko!

Foto FB

V okolí Rumunské ulice se ztratilo malé koťátko.

"Prosíme o pomoc, ztratil se nám tříměsíční kocourek v okolí Rumunské ulice, pokud máte nějaké informace, prosím, volejte číslo 606 507 632. Prosím též o sdílení příspěvku", prosí majitelka. (red)

Ze zraněné kočky se vyklubala čerstvá máma

ilustrační foto archiv ber

 

24. července před polednem spatřil muž krvácející kočku, ležící ve vchodu domu.O nálezu údajně zraněného zvířete informoval prostějovské strážníky. Všechno ale bylo jinak.

Strážníci kočku na uvedeném místě nalezli. „Zranění neměla, jen byla po vrhu koťat. Následně vyšlo najevo, že patří jedné z tamějších bydlících, která v té chvíli nebyla  doma,“ sdělila strážník Jana Adámková. Žádná další opatření nebyla zapotřebí. (red)

Neviděli jste maminu od koťat? Ztratila se v Žešově

Foto FB Jana Kaderková

 

S prosbou o pomoc se obrátila na spolubočany na FB Jana Kaderková. Hledá kočku, která se ztratila před dvěma týdny v Žešově.

"Před dvěma týdny se nám ztratila kočka, roční důvěřivá a mazlivá kočka, momentálně 7 týdnů po koťatech, dost pohublá. Protože se nevrátila ke koťatům, očekávám, že se jí muselo něco stát, ale rozhodla jsem se vyzkoušet ještě tuhle cestu. Třeba ji kolem Žešova někdo viděl a ona se na "čičí" nechala chytit a protože je vyhublá, třeba "nálezce" věří, že je opuštěná, ale my bychom ji moc chtěli zpátky domů. Prosím o případné zprávy, my nemáme žádnou stopu", prosí paní Kaderková. Neviděli jste mícu? (red)

 

Pozor, našla se zraněná kočka!

Foto

 

V neděli večer byla v Karafiátové ulici v Domamyslicích nalezena zrzavá kočka. Je po čerstvé operaci, má jizvu na levém boku. 

Má omezenou pohyblivost, a tak zřejmě bydlí někde v okolí místa nálezu. "Pokud někdo tuší, či by mohla být, prosím o kontaktovaní na tel. čísle 739552778," píše nálezce. Takže sdílejte a pátrejte, možná tuhle zrzku zoufale hledá její majitel. (ber)