kostel

Vánoční bohoslužby z hlavního kostela najdete na youtube

foto Magistrát města Prostějova

Od pátku opět platí stupeň 4, což znamená, že bohoslužeb se bude moci zúčastnit jenom takový počet účastníků, který odpovídá 20 % míst k sezení v daném kostele. Farnost Povýšení svatého Kříže Prostějov bude vánoční bohoslužby slavit především ve svém největším kostele Povýšení svatého Kříže.

Již od třetí neděle adventní je možné na bohoslužbách získat bezplatnou vstupenku na vánoční bohoslužby, aby se předešlo zbytečným nedorozuměním. Bohoslužby se může zúčastnit ten, kdo má vstupenku; v případě volných míst ji dostane u vstupu. Časy bohoslužeb a informace o volných místech naleznete na tomto odkazu: https://bit.ly/…Psk

Farnost také zve k návštěvě vánočně vyzdobeného kostela Povýšení svatého Kříže a betléma – kostel je otevřený každý den v tyto časy:

Byl jsem pokřtěn a mohu být ve střetu zájmů, zaznělo při schvalování dotace

ilustrační foto Prostějo farnost

Zvláštním vystoupením ohromili v pondělí prostějovští radní za ČSSD zastupitele. Před hlasováním o příspěvku na opravu varhan ve farním kostele Povýšení sv. Kříže prohlásili hned tři z nich, že jsou pokřtěni a hlasováním by u nich mohlo dojít ke střetu zájmů.

“Byl jsem pokřtěn a a ač ateista, může jít o střet zájmů,” vyslovil se jako první náměstek Zdeněk Fišer. Následovali ho radní Pavel Smetana a Milada Galářová. Všichni tři tím naráželi na svůj momentální boj s Jakubem Čechem, který je ze střetu zájmů obvinil v kauze DTJ. Ta je dodnes v řešení správních orgánů.

Do diskuze se zapojila řada zastupitelů, kteří mimo jiné připomenuli, že podobným zastrašováním nelze dojít ke shodě. Příspěvek ve výši 200 tisíc korun byl nakonec schválen 29 hlasy. (ber)

OBRAZEM: Kostel Jana Nepomuckého? Nádhera, říká čtenářka Luďa

Foto Luďa Posiřilová

Do redakčního e-mailu nám přišel krátký e-mail s fotografiemi.

"Poslední den v minulém roce jsem se byla podívat v mimořádně otevřeném kostele Jana Nepomuckého. Je to opravdu krása. Jen mi není jasné, proč není otevřený častěji, aby tu krásu vidělo co nejvíc lidí. Někde jsem četla, že se opravuje, ale nebylo nikde vidět, že by se tam něco dělo... Tak se aspoň podělím s vámi o tu krásu. Pěkný začátek Nového roku Vám přeje Posiřilová Luďa", napsala čtenářka.
A my velmi děkujeme za zaslané fotografie! (red)

Z kostela na Brněnské zmizel relikviář svatého Václava!

Foto PČR

V sobotu 19. září v době od 13:30 do 14 hodin odcizil z volně přístupných prostor římskokatolického kostela v Brněnské ulici v Prostějově neznámý pachatel relikviář svatého Václava.

"Schránka s ostatky světce je vysoká přibližně 35 centimetrů a je vyrobena ze žlutého kovu," popsal policejní mluvčí František Kořínek. Poškozené farnosti pachatel tímto činem způsobil škodu v předběžně stanovené výši 60 tisíc korun. (red)

Bohoslužby o svátcích v Prostějově?

ilustrační foto milosrdni.cz

 

Níže vám nabízíme seznam bohoslužeb.

čtvrtek 25. prosince, Narození Páně – Boží hod vánoční

Povýšení sv. Kříže14–18 hodin: betlém – otevřený kostel7.30, 10.30 hodin: mše svatá

Sv. Bartoloměj (Vrahovice)9 hodin: mše svatá14–16 hodin: kostel otevřen

Sv. Petr a Pavel9, 18 hodin: mše svatá14–16 hodin: kostel otevřen

U Milosrdných bratří10 –12 hodin: betlém – otevřený kostel10 hodin: mše svatá

Proměny měly letos rušný rok!

Foto FB

 

Prostějovský pěvecký sbor Proměny má za sebou rušný rok. Zazpíval si, mimo jiné, s Hradišťanem, vystoupil na Staroměstském náměstí v Praze, má za sebou sérii vánočních koncertů. A už se chystá na další pěvecký rok.

Vrcholem letošní sezony byl  bezesporu charitativní koncert pro prostějovský Klokánek, kde si Proměny zazpívaly s již zmíněným Hradišťanem. Mimo víc než výjimečného zážitku si návštěvníci koncertu odnášeli i dobrý pocit, na Klokánek se vybralo neuvěřitelných 146 856 korun. 

OBRAZEM: Milosrdným bratřím budou hledat využití studenti

ilustrační foto MMP

 

Město se obrátí na Fakultu architektury Vysokého učení technického Brno s žádostí o spolupráci na projektovém námětu „Nové funkční využití Kláštera Milosrdných bratří v Prostějově.“ 

V rámci zpracování semestrálních (diplomových) prací se nabízí možnost prověřit využití areálu kláštera s ohledem na jeho umístění a v souladu s potřebami a zájmem města," vysvětlila  Jana Gáborová, mluvčí Magistrátu města Prostějova. (red)

Kam dnes za kulturou? Na varhanní koncert!

Foto archiv O. Mucha

 

V neděli dne 28. září 2014 se od 15 hodin uskuteční v kostele sv. Petra a Pavla v Prostějově Svatováclavský varhanní koncert, na kterém Vám představí dva mladí umělci královský nástroj tak, jak jej neznáte. 

Na programu zazní vedle sólových skladeb především díla určená pro dva hráče – čtyři ruce, která jsou pro tento nástroj zcela ojedinělá. Varhaníci Ondřej Mucha a Anna Tomanková, kteří mají za sebou řadu koncertů, se těmto skladbám plně věnují a ze svého širokého repertoáru Vám představí díla z období baroka, klasicismu a romantismu. Těšit se můžete na skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, W. A. Mozarta, M. Surzynského, A. Hesseho a Fantasii na chorál Svatováclavský od S. Macha.

Vstupné na koncert je dobrovolné. (om)

Komentované prohlídky v kostele?!

Foto David Vančík

 

Tři komentované vánoční prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže v podání tří studentek SOŠ podnikání a obchodu v Prostějově si od čtrnácté do šestnácté hodiny nenechala ujít přibližně stovka návštěvníků.

"Měli jsme možnost se seznámit s historií kostela, historií vánočních obyčejů a slyšet varhaní vystoupení paní Dittmannové. Byla to poučná a zároveň velmi zajímavá prohlídka", sdělil k zaslaným fotografiím David Vančík.

Děkujeme! (red)

Kam vyrazit na vánoční bohoslužbu

ilustrační foto: církev.cz

 

O vánočních svátcích si můžete i v Prostějově vychutnat atmosféru svátečních bohoslužeb. Nabízíme jejich přehled.

Úterý 24.12. Štědrý den

Povýšení sv. Kříže