Nemocnice Prostějov

Darujte krev na Valentýna v páru

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Valentýnský odběr krve v Nemocnici Prostějov nabídne speciální odměnu pro dárce, kteří přijdou v páru

Transfuzní stanice Nemocnice Prostějov chystá na pondělí 15. února akci s názvem „Valentýnský odběr krve“. Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžeme druhým dát, je darovat nejcennější tekutinu ‒ krev.

Valentýnský odběr má v Nemocnici Prostějov již svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Také letos zájemci jsou pro účastníky Valentýnského odběru krve připraveny dárky. Jedná se o sladkost od Ferrero Raffaello. Dárci, kteří přijdou v páru, se pak mohou těšit na láhev vína.

Speciální centrum v prostějovské nemocnici léčí postcovidový sydrom, který často postihuje také mladé

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Nemocnice Prostějov otevřela pro pacienty, kteří prošli onemocněním covid-19 a dlouhodobě je trápí klinické projevy této nemoci, speciální Postcovidové centrum. V něm se specialisté snaží zbavit pacienty řady zdravotních problémů spojených s prodělaným koronavirem. Postcovidový syndrom postihuje ve velkém i mladé lidi, kteří měli jen malé nebo dokonce vůbec žádné příznaky nemoci covid-19.

Přetrvávající dušnost či bolesti na hrudníku. To jsou nejčastější, ale zdaleka ne jediné zdravotní neduhy trápící značnou část populace i několik měsíců pro prodělání nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2. „U postcovidového syndromu přetrvávají potíže 12 týdnů od zjištění onemocnění. Nejčastějšími příznaky bývá únava, dušnost při námaze, kterou pacienti sami charakterizují jako stav, kdy se nemohou dostat do formy.

Neurologické oddělení Nemocnice Prostějov získalo ESO Angels ocenění

ilustrační foto

Mezinárodní zlaté ocenění ESO Angels Award získalo v roce 2020 Iktové centrum Nemocnice Prostějov za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Nemocnici jej udělila Evropská organizace pro CMP (European Stroke Organisation – ESO), která sleduje zvyšování kvality péče napříč evropskými centry.

Jako součást sítě center vysoce specializované péče o pacienty s iktem, tedy cévní mozkovou příhodou, sleduje neurologické oddělení Nemocnice Prostějov od počátku své existence mnoho indikátorů v mezích předem stanovených intervalů. „Data do nových mezinárodních registrů zadáváme od roku 2016.

Nemocnice zahájila provoz magnetické rezonance

Foto Nemocnice Prostějov

Vlastní pracoviště magnetické rezonance vybudovala ve svém areálu Nemocnice AGEL Prostějov. Projekt zahrnul jak nákup nového moderního přístroje, tak rekonstrukci prostor. Stavební práce byly zahájeny na konci listopadu a trvaly do konce roku. V měsíci lednu zdravotníci zahájili zkušební režim, který byl dnes ukončen. Pracoviště tím přešlo do ostrého provozu.

Magnetickou rezonanci dosud v prostějovské nemocnici provozovala externí soukromá společnost. „Ačkoliv jsme si na vzájemnou spolupráci nemohli stěžovat, postupem času jsme došli k rozhodnutí, že zdravotnické zařízení významu, který prostějovská nemocnice má, kdy disponuje 500 lůžky a nabízí péči napříč obory medicíny, by si zasloužilo provozovat magnetickou rezonanci pod vlastními křídly. Proto jsme se rozhodli do nákupu a provozu vlastní technologie investovat,“ vysvětluje dlouholetá ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová.

Prvním „zákazníkem" nové rezonance byl Vladimír Němec

Foto Nemocnice Prostějov

Ve středu 27. ledna najela na ostrý provoz nová magnetická rezonance v Nemocnici Prostějov. Vůbec prvním pacientem byl Vladimír Němec ze Slatinic. Toho na odborné vyšetření poslala oční lékařka.

„Před časem jsem ztratil 50 procent zraku na levém oku. Moje očí mne sem poslala, aby se zjistila příčina,“ sdělil PvNovinkám. „Úplně mi bude stačit, když nic nenajdou,“ dodal se smíchem.

Podle primáře radiodiagnostického oddělení Martina Folprechta nepatří takové vyšetření mezi nejvíce frekventované. „Vyšetřujeme ponejvíce pacienty z neurologie, onkologie, ortopedie, traumatologie. Značnou část jich tvoří i sportovci z Agel sport clinic,“ vypočítal primář.

Zkušební provoz nové rezonance naběhl 4. ledna 2021, do ostrého přešel o tři týdny později. (ber)

Nemocnice Prostějov zve dobrovolníky na valentýnské darování krve

ilustrační foto nemocnice Prostějov

V rámci oslav sv. Valentýna začít den dobrým skutkem mají možnost všichni, kteří se rozhodnou darovat krev nebo krevní plazmu v hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice  Prostějov. Navíc na ně 15. února čeká drobný dárek. Prvodárci i pravidelní dárci krve si s sebou odnesou sladkou pozornost a pokud přijde darovat pár, dostane ještě jeden dárek navíc.

Darovat krev či krevní plazmu mohou dobrovolníci v pondělí 15. února na hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Prostějov, od šesti do osmi hodin ráno.

Počty pravidelných dárců v celé České republice dlouhodobě klesají. Dárci stárnou a nejpozději v 65 letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, spíše klesá. V celém Česku podle odhadů chybí až 100 tisíc dobrovolníků.

Nemocnice Prostějov začala proti onemocnění covid-19 očkovat seniory starší 80 let

Foto Nemocnice Prostějov

Termín očkování si musí lidé sjednat prostřednictvím centrálního rezervačního systému na adrese https://registrace.mzcr.cz/ a zájem je vysoký. Prozatím nemocnice nabídla termíny očkování pro seniory na 19. a 20. ledna a jsou již plně obsazeny. Vakcína bude během těchto dvou dnů aplikována 90 lidem. Další termíny budou do rezervačního systému doplňovány průběžně v závislosti na dodávkách očkovací látky.

„Očkování v úterý proběhlo plynule a bez problémů. Pouze jeden příchozí přišel do nemocnice bez předchozího objednání k očkování, personál mu proto poradil, jak postupovat správně. Prozatím u žádného seniora nedošlo po aplikaci vakcíny ke kolapsovému stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red)

V Nemocnici Prostějov je osm desítek pacientů s COVID 19

Ilustrační foto Nemocnice LT

S nákazou COVID 19 je v prostějovské nemocnici hospitalizováno 81 pacientů, 12 z nich je ve vážném stavu. V úterý to PvNovinkám sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Ne všichni jsou z prostějovského regionu. Podle mluvčí si nemocnice v případě zaplněných kapacit vypomáhají, a tak se v Prostějově léčí i pacienti z jiných okresů. (ber)

Plošné testování antigenními testy v Nemocnici Prostějov pokračuje

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Bezplatné dobrovolné testování občanů antigenními testy, které začalo loni 16. prosince a mělo dle původního záměru skončit 15. ledna, pokračuje na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví i nadále. Zájemci jej tak mohou stále podstoupit i na odběrovém místě Nemocnice Prostějov.

Největší zájem o vyšetření měli lidé před a v průběhu vánočních svátků, kdy zdravotníci na odběrovém místě v prostějovské nemocnici denně vyšetřili 300 až 400 lidí. V novém roce zájem veřejnosti o antigenní testování pomalu klesá a vyšetřeno je zde v průměru 150 lidí denně.

Největší loňské miminko mělo skoro pět kilo, hlásí Nemocnice Prostějov

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Od loňského ledna až prosince přišlo na svět v Nemocnici Prostějov 835 dětí, 447 chlapců a 388 dívek. Vůbec největším dítkem byla téměř pětikilová holčička.

„Čtrnácého ledna se narodilo přirozenou cestou největší miminko roku 2020. Jednalo se o holčičku s porodní váhou 4900 gramů,“ uvedla Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

Z celkového počtu 831 porodů bylo 179 maminek starších 35 let. Nejstarší rodička měla ještě o deset let více.

Na letošní první miminko si musela prostějovská porodnice počkat až do 3. ledna, kdy se v 7:12 narodila Elenka. (ber)