Nemocnice Prostějov

V prostějovské porodnici přišlo vloni na svět 835 dětí. Dvojčata jen dvakrát

Ilustrační foto ber

Porodnost v prostějovské nemocnici se v posledních letech drží na přibližně stejné úrovni. V loňském roce se narodilo 835 dětí, rok předtím o tři méně a v roce 2018 jich bylo 895.

 

Porodů bylo 833, dvě maminky si z porodnice odvážely dvojnásobný balíček novorozeneckého štěstí.  

"Letos jsme si pro rodiče miminek, která se narodí v naší nemocnici, připravili překvapení. Jsou to čepičky pro novorozence s nápisem „Už jsem tady“," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Prostějov má první miminko roku 2021

Ilustrační foto pixabay.com

Na prvního novorozence roku 2021 si Nemocnice Prostějov počkala celé tři dny. Dnes přišla na svět Elenka.

„Dnes, 3. ledna 2021, v 7.12 hodin ráno, se narodila malá Elena. Váží 3650 g a měří 50 cm. Maminka je z Prostějova,“ informovala mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Prostějovsko se stalo posledním okresem kraje, kde se narodilo první miminko nového roku.

Těžký osud Kristiána rodinu nezlomil. Snaží se žít naplno, pomáhá jim i Nadace AGEL

Foto Nemocnice Prostějov

Před sedmi lety nabral život Aleny Koucké z Prostějova jeden směr v podobě intenzivní celodenní péče o svého mladšího syna Kristiána.

Seznam jeho zdravotních problémů sice vydá na pořádné sousto písmenek a slov, přesto si společně s maminkou a starší sestrou Veronikou dokáže celá rodina život užívat. Vydatně jim v tom pomáhá také Nadace AGEL, která finančně rodinu podporuje třetím rokem a na řadu kompenzačních pomůcek rodině Koucké přispěla dohromady již částkou 80 tisíc korun.

Na testování na covid je v Prostějově volno až po Vánocích

Foto Nemocnice Prostějov

Ve čtvrtek odstartovalo v nemocnicích patřících pod Středomoravskou nemocniční bezplatné antigenní testování na přítomnost onemocnění COVID-19 pro veřejnost. Zájem obyvatel je značný, termíny se zaplňují velmi rychle.

"V tuto chvíli máme v Nemocnici Šternberk poslední volné termíny před Vánoci, v Prostějově, Přerově a Jeseníku již až po Vánocích. Lidé se mohou objednávat prostřednictvím online rezervačního systému Reservatic, kde si sami volí termín a čas návštěvy. Zájemci se objednávají na konkrétní čas, takže nehrozí fronty ani shromažďování zájemců před odběrovým místem. Denně přitom každé z odběrových míst v Prostějově, Přerově a Šternberku otestuje v rámci bezplatného antigenního testování až 120 osob, v Jeseníku pak 50 osob," uvedla mluvčí Radka Miloševská.

Kaplanku v prostějovské nemocnici koronavirus nezastavil

Foto Nemocnice Prostějov

Poskytování duchovní péče v Nemocnici Prostějov nezastavila ani koronavirová epidemie. S ohledem na situaci však bylo nutné některé podmínky upravit.

Nemocniční kaplanka Martina Studýnková pracuje v duchovní službě v Nemocnici Prostějov již pět let. Asi ne každý si dokáže pod pojmem duchovní služba něco představit. „Jedná se o rozhovory, naslouchání, povzbuzení, četbu z Bible, modlitby, doprovázení na bohoslužby konané v nemocnici, zajišťování svátostí a návštěvu kněze, všechno dle přání toho, komu je tato služba poskytována.

Moravská vodárenská poskytla finanční dar nemocnici i během druhé vlny pandemie

Foto MOVO

Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., která zásobuje pitnou vodou velkou část Olomouckého kraje, se rozhodla pomoci také v druhé vlně pandemie a věnovala finanční dar v hodnotě 100.000 korun Anesteziologicko-resuscitačnímu oddělení Nemocnice Prostějov k zakoupení potřebného technického vybavení, které pomáhá v boji proti onemocnění COVID-19.

Ve čtvrtek 19. listopadu předal zástupce společnosti MOVO, ředitel regionu Prostějov Jiří Suchánek, darovací šek primáři Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Martinu Pomajbíkovi.

„Děkuji společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ za poskytnutý finanční dar, který našemu oddělení velmi pomůže. Využijeme jej na potřebné dovybavení našeho oddělení,“ vysvětlil primář Pomajbík. (red)

V laboratoři prostějovské nemocnici vyšetřili v říjnu na koronavirus 12 tisíc vzorků. Podíl pozitivních přesáhl 40%

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Téměř 12 tisíc vzorků analyzovali na nový typ koronaviru SARS-CoV-2 během měsíce října odborníci v mikrobiologické laboratoři Nemocnice AGEL Prostějov. Záchyt pozitivních vzorků přesahuje 40 procent.

„V některých říjnových dnech se pozitivita potvrdila až u poloviny všech vyhodnocených vzorků. Ještě na konci září jsme přitom pozitivitu zachytili u každého čtvrtého vzorku,“ uvádí předsedkyně představenstva Středomoravské nemocniční a ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová.

Rekordní covidový víkend v nemocnicích skupiny AGEL v Olomouckém kraji

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Ve třech nemocnicích Středomoravské nemocniční v Prostějově, Přerově a ve Šternberku leží aktuálně 172 covid-pozitivních pacientů, z toho 26 osob ve vážném stavu na odděleních ARO a JIP. To je o víkendu vůbec nejvíce od počátku epidemie. Dalších 38 pacientů je aktuálně hospitalizováno v Nemocnici Jeseník.

„Počty covid-pozitivních pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, začaly dramaticky růst zhruba v polovině října. Ještě v polovině září u nás leželo v průměru okolo 25 pacientů. Minulý víkend už to bylo 155 pacientů a během tohoto týdne počty dále narůstaly až k téměř 180,“ upřesňuje předsedkyně představenstva AGEL Středomoravské nemocniční Marie Marsová s tím, že nejvytíženější je prostějovská nemocnice, kde aktuálně leží 83 nemocných, z toho 13 ve vážném stavu na lůžkách ARO/JIP.

Covidová lůžka jsou prakticky ihned obsazena, říká šéf skupiny AGEL

Foto Nemocnice Prostějov

Téměř 500 pacientů s onemocněním COVID-19, z toho přes 70 ve vážném stavu na oddělení ARO, je aktuálně hospitalizováno v nemocnicích skupiny AGEL v České republice, která provozuje také nemocnici v Prostějově. Nemocnice ze skupiny AGEL proto průběžně navyšují kapacity covidových lůžek. Laboratoře skupiny AGEL v těchto dnech vyšetřily jubilejní sto tisící vzorek a díky modernizaci přístrojového vybavení budou nyní denně provádět až 3 tisíce analýz denně.

„Naše nemocnice neustále přidávají kapacity covidových jednotek. Tato lůžka jsou vždy prakticky ihned obsazena,“ sdělil předseda představenstva společnosti AGEL Aleš Herman s tím, že nejvíce vytížené jsou nemocnice v Olomouckém kraji, které v součtu pečují o více covidových pacientů než zdejší největší fakultní nemocnice v Olomouci.

Pacienty s onemocněním srdce hlídají v prostějovské nemocnici nové telemetry

Foto nemocnice Prostějov

Čtyři nové moderní přístroje, telemetry, sloužící k sledování srdečního rytmu, zakoupila pro interní oddělení B Nemocnice Prostějov. Celkem je nyní na interním oddělení B pro pacienty připravených osm telemetrů, takže lze měřit parametry současně až u osmi klientů. Pořízení nových telemetrů pro interní oddělení přišlo na téměř 800 tisíc korun.

Telemetrický přístroj ocení zejména pacienti po infarktu myokardu a dalších kardiovaskulárních chorobách, kteří jsou ve vyšším riziku poruchy srdečního rytmu. „Díky telemetrii dokážeme nepřetržitě sledovat srdeční rytmus, v případě náhlé vážné poruchy rytmu rychle diagnosticky a léčebně reagovat a zachránit tak prakticky pacientovi život,“ říká primář interního oddělení Nemocnice Prostějov Miloslav Špaček s tím, že telemetr slouží k monitoraci srdeční akce, počtu pulzů pacienta na dálku, takže dokáže detekovat životu nebezpečné arytmie.