mládež

Kdo z dětí splní výzvu Jaromíra Jágra, má šanci si zatrénovat na Škole hokejových talentů

ilustrační foto FB

Děti stále méně sportují a každým rokem stoupá počet těch, co mají problémy s obezitou. Legendární útočník Jaromír Jágr se s tím rozhodl bojovat. V rámci projektu Kaufland Škola hokejových talentů bude se svými hokejovými kolegy každých deset dní pro děti vyhlašovat challenge a motivovat je tak k pohybu.

Z údajů ministerstva zdravotnictví ČR vyplývá, že před třiceti lety byla obézní tři procenta dětí, nyní je to už přes šestnáct procent. Zejména v posledních dvou letech tento problém kvůli covidu eskaloval. Jaromír Jágr, majitel a hráč kladenských Rytířů, by to rád změnil. Jako jeden z ambasadorů Školy hokejových talentů, jejímž cílem je herní a osobnostní rozvoj mladých hráčů, edukace rodičů a trenérů, a vůbec celkové zlepšení hokejového prostředí, by do projektu rád zapojil více dětí.

Had zjišťuje alkohol u mladistvých

ilustrační foto

Policisté začali prověřovat alkohol u mladistvých. Při celorepublikové akci s názvem HAD zjišťují, jestli provozovatelé českých barů a restaurací neprodávají alkohol dětem a mladistvým nebo jestli je nenechávají hrát hazardní hry.

V první fázi akce policisté zkontrolovali zhruba 860 provozoven. U více než 50 osob mladších 18 let zjistili alkohol v krvi.

„V průběhu kontrolního týdne byly zjištěny i dva případy, ve kterých osoby mladší 18 let u sebe držely omamné a jiné psychotropní látky. Celkově bylo v této první fázi zjištěno 272 přestupkových jednání,“ říká mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Akce se zúčastnilo na 900 policistů. Kontroly budou pokračovat až do konce září letošního roku. (red)

 

OBRAZEM: Halloweenská párty na ledě!

ilustrační foto

Na Zimním stadionu proběhla v pátek 28. října Hallowenská párty na ledě, pořádaná vedením klubu LHK Jestřábi mládež.

"Do programu byla zařazena krasobruslařská exhibice, pro rodiče byl připravený horký svařák na zahřátí zdarma. Párty provázela též tématická hudba, přítmí a spousta masek na ledě i mimo něj", popsala příjemnou událost jedna z přítomných maminek, paní Petra.

"Na závěr děti procházely stezkou odvahy mezi šatnami zimního stadionu, na jejímž konci dostali sladkou odměnu za statečnost. Všichni jsme se skvěle bavili", dodala Petra.

Další akci, kterou vedení LHK Jestřábi mládež plánuje, je Mikuláš. Vyrazíte? (red)

Mladí vidí nejen problémy, ale zajímají se také o jejich řešení

Foto ICM

 

Ve středu v podvečer diskutovali v Olomouci mladí lidé s politiky o komunitním životě. Akce s názvem „Já a moje komunita“ proběhla na půdě Městského zastupitelstva dětí a mládeže (MZDM) Olomouc díky spolupráci s Informačním centrem pro mládež (ICM) Prostějov, které akci uspořádalo v rámci Evropského týdne mládeže.

Akce Evropského týdne mládeže probíhají v tomto týdnu po celé České republice. Také ICM Prostějov se zapojilo ve spolupráci s Eurodeskem do letošního ročníku, zaměřeného na zapojení mládeže do pracovního, politického a obecně do komunitního života, s besedou „Já a moje komunita“. Beseda proběhla ve středu 6. května od 16.00 hodin v prostorách Městského zastupitelstva dětí a mládeže Olomouc.

Jak je to s konzumací alkoholu na veřejném prostranství?

Foto archiv

 

Hned dva opilce převáželi v uplynulém týdnu na záchytku prostějovští strážníci. Oba byli bezdomovci a k odpočinku se uložili v ulicích města.

 

 

 

"Třiašedesátiletá žena ležela na lavičce v ulici Jana Zrzavého. V dechu měla 2,93 promile," popsala první případ strážník Jana Adámková.  Za dva dny na to  putoval do záchytky muž, spící na trávě u rybníka v Drozdovicích. "Devětadvacetiletý muž nadýchal 4,19 promile," dodala Adámková.

 

Akademie hokejové mládeže dostane od kraje půl milionu

ilustrační foto internet

 

Projekt spolupráce hokejových klubů, jejichž nejlepší dětští hráči budou v pravidelných intervalech trénovat společně, podpořil v minulých dnech Olomoucký kraj. 

"Akademie hokejové mládeže bude určena pro hokejisty od 5. do 8. tříd. Akce předpokládá spolupráci hokejových klubů z Olomouce, Šumperka, Přerova, Prostějova, Uničova a Šternberka," uvedl mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Organizátoři chtějí tímto způsobem zvýšit počet družstev hrajících celorepublikové extraligové soutěže a vychovat úspěšně reprezentanty. Celkové náklady činí 2,4 miliónu korun, kraj hodlá poskytnout 500 tisíc. (red)

Mezinárodní setkání mládeže okořenilo prázdniny

ilustrační foto

Na Velehradě vrcholí v týdnu 22. až 29. července mezinárodní projekt Multicultural Filmmaking pořádaný Informačním centrem pro mládež Prostějov, kterého se účastní celkem 45 mladých lidí z šesti různých zemí Evropy – mimo České republiky také mládež z Francie, Itálie, Polska, Rumunska a Turecka.  

Cílem projektu, který probíhá už od května, je společný týden na Velehradě zaměřený na oblast multikultury, poznávání života v jednotlivých zemích účastníků a společná práce při tvorbě filmového dokumentu. Během společného setkání se účastníci učí natočit krátký film podle vlastního scénáře, který v kostce představí jejich vlastní zemi. Získávají od lektorů informace o postupech při psaní scénáře, při natáčení i následném střihu videa, ale především společně tvoří a zkoušejí tyto postupy v praxi.

Lavičky pro teenagery jsou již vyrobeny, čekají na instalaci

ilustrační foto

Radní vyhověli žádosti Okrašlovacího spolku města Prostějova a schválili záměr výpůjčky dvou částí pozemku u hlavního nádraží v Prostějově o celkové výměře 4 m2. Budou zde umístěny dvě lavičky speciálně upravené pro teenagery. 

„Teenageři rádi sedávají na opěradlech laviček, což jim nyní chceme umožnit. Bude to takový náš vstřícný krok směrem k této věkové skupině. Lavičky jsou upraveny tak, aby sezení na opěradle bylo pohodlné a bezpečné, samozřejmě za podmínky pevného ukotvení do země nebo ke zdi. Zároveň bychom tímto opatřením předcházeli nepříjemnostem, kdy se starší lidé nebo rodiče s malými dětmi posadí na klasickou lavičku, kterou předtím obsadili právě teenageři a pak mnohdy zjišťují, že sedátko je špinavé od bláta a prachu.

Výpravy do evropských zemí s dobrovolníky

Islanďan Birgir a Italka Valentina

V Informačním centru pro mládež při Cyrilometodějském gymnáziu v Prostějově působí v tomto období další dva dobrovolníci v rámci Evropského grantu – Islanďan Birgir a Italka Valentina. Jak už se stalo dobrým zvykem, jejich prostřednictvím se může veřejnost seznámit s životem v zemi, odkud pochází.

Birgir připravil svou prezentaci severského ostrovního Islandu na poslední únorový den. Podvečer zaujal účastníky zajímavým vyprávěním, ochutnávkou lososa se salátem a zachutnal i dezert čokoládový dort, soutěžilo se v páce a kdo chtěl, mohl se podívat na islandský film s českými titulky. Nechyběly materiály o Islandu ve formě plakátů a fotek.

Dobrovolníci byli oceněni za svou obětavou práci

Marcela Vystrčilová předává knižní poukázku

Prostějovské Informační centrum pro mládež (ICM) v pátek 9. prosince připravilo pro dobrovolníky a koordinátory dobrovolníků z prostějovských neziskových organizací akci s názvem Den dobrovolníků. Během akce převzali nominovaní dobrovolníci diplomy, knižní poukázky a medová srdce jako ocenění své obětavé práce pro druhé. ICM Prostějov pro ně potom připravilo také workshop, nazvaný „Pozitivní povahové profily“, během kterého si vyzkoušeli řadu zajímavých aktivit. 

Den dobrovolníků uspořádalo Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov, sídlící v budově Cyrilometodějského gymnázia, v rámci Evropského roku dobrovolnictví. „V letošním roce byla práce dobrovolníků na řadě míst vyzdvihovaná i díky právě probíhajícímu Evropskému roku dobrovolnictví. Práce dobrovolníků je pro mnoho neziskových organizací naprosto nezbytná, a proto jsme i my rádi využili příležitosti k veřejnému ocenění a zviditelnění jejich práce, kterou vykonávají v prostějovských neziskových organizacích,“ přiblížila smysl akce Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.