Morava

O osud národního ptáka se vede boj. Máme orlici, argumentují někteří Moravané a Slezané

foto pixabay.com

Společnost pro Moravu a Slezsko napsala otevřený dopis ministryni životního prostředí Hubáčkové.  Protestuje proti vyhlášení ankety o "českého národního ptáka", která je nesmyslná. Morava a Slezsko totiž už svého národního ptáka mají. Majestátní orlici. Tu má ve znaku i naše město.

Národního ptáka by si měli lidé podle plánu zvolit v anketě či menším referendu. Podle europoslance Alexandra Vondry, který je jedním z iniciátorů návrhu, je Česká republika jednou z mála zemí světa, která svého národního ptáka nemá. O konkrétní podobě hlasování se zatím vedou jednání. Na jeho výsledek ale nečekali zástupci neziskového spolku. Obrátili se otevřeným dopisem na ministerstvo životního prostředí, které má akci organizovat.

Města a obce dnes vzdávají hold věrozvěstům

Foto FB

Město Prostějov a další desítky měst a obcí v Olomouckém kraji dnes vyvěsily moravskou vlajku. Uctí tak příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který si Česká republika dnes připomíná.

Autorkou výzvy je místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Iniciativa chce obnovit užívání historických symbolů a barev Moravy. Od roku 2010 oslovuje před­stavitele samospráv, aby ve státní svátek 5. července v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Meto­děje nebo v jiný významný moravský den vyvěsili moravskou vlajku. 

Města a obce dnes vzdávají hold věrozvěstům

Autorkou výzvy je místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Iniciativa chce obnovit užívání historických symbolů a barev Moravy. Od roku 2010 oslovuje před­stavitele samospráv, aby ve státní svátek 5. července v Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Meto­děje nebo v jiný významný moravský den vyvěsili moravskou vlajku. 

Tip na výlet. Vydejte se po Olomouci. Lodí nebo Ološlapem

Foto plavbyolomouc.cz, oloslap.cz

Olomoucké plavby po Moravě vstoupily letos již do své sedmé sezony. V souvislosti se stavbou protipovodňových opatření se i nadále využívá jiná trasa plavby se zázemím v přístavišti U Vodníka.

Přes léto se můžete těšit na poznávací plavby, příměstské tábory, ale také rozlučky se svobodou, firemní akce a jiné oslavy. Více informací najdete na plavbyolomouc.cz.

Diskotéka Morava v Lužické je zdrojem hluku a nepořádku. Hrozí jí zavření

Ilustrační foto ber

V rámci vyřešení stížností tamních obyvatel proběhlo na radnici opětovné jednání. Setkání nejen s provozovateli diskotéky, ale také s dotčenými občany inicioval primátor města František Jura a náměstkyně pro oblast životního prostředí Milada Sokolová.

„Několikrát jsme s provozovatelem jednali a žádali, aby v areálu zajistil takové úpravy, aby lidé nechodili kouřit ven, tedy aby vybudoval na vhodném místě v budově „kuřárnu“. Tady je již požádáno o povolení jejího vzniku a úprava již byla zahájena. Věříme, že takovéto opatření zajistí potřebný klid z venkovní části diskotéky, tedy ve veřejném prostoru,“ doufá Jura.

Tělo utonulého vodáka bylo nalezeno. Po osmi dnech

foto Policie ČR

V pondělí 6. července dopoledne oznámil jeden z vodáků, že při splouvání Moravy, poblíž Mitrovic, nalezl v korytě řeky bezvládné tělo. Operační důstojník na místo ihned vyslal policisty včetně policejních potápěčů a také hasiče. 

"Můžeme říci, že se s největší pravděpodobností jedná o pohřešovaného vodáka, kterého v neděli 28. června vpodvečer strhl u Moravičan proud řeky. Policistům však nezbývá než provést další úkony směřující k ověření totožnosti utonulého. Bezvládné tělo bylo včerejšího dne nalezeno zhruba jeden a půl kilometru od místa, kde měl mladého muže na sklonku minulého týdne strhnout proud řeky," uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

Pátrací akce po ztraceném vodákovi stále pokračuje

Foto HZS Olomouckého kraje

Muž spadl do řeky Moravy u Moravičan na Šumpersku z nafukovacího člunu v neděli 28. června. Další dvě osoby zachránili z toku hasiči.  Po mladém muži pátrají i nadále.

Policisté při pondělním pátrání prošli dostupná místa podél břehů toku a za součinnosti pracovníků provedli kontrolu česel v nedaleké elektrárně Nové Mlýny.

Bohužel kvůli špatným klimatickým podmínkám a neustávajícímu dešti stoupla hladina řeky a výrazně se zvýšil i její průtok. Stávající podmínky tak neumožňují bezpečné prohledání toku a nasazení plavidel. „Policistům tak nezbývá, než situaci monitorovat a o nasazení potřebných sil a prostředků rozhodnout podle aktuálních podmínek,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

Mladík vypadl z nafukovacího člunu. Morava jej ještě nevydala

foto Policie ČR

Od nedělního podvečera pátrají policisté po mladém vodákovi, který při splouvání řeky Moravy vypadl u Moravičan na Šumpersku z nafukovací kánoe a strhl jej proud. Mladík dosud nebyl nalezen.

 

„Oznámení o této nešťastné události jsme na lince tísňového volání přijali v neděli 28. června krátce před půl šestou odpoledne. Podle prvotních informací sjížděla čtveřice mladých lidí řeku na nafukovací kánoi, a jak se ukázalo, nevyhnuli se při tom popíjení alkoholu. Nedaleko vodáckého tábořiště v Moravičanech pak jeden z vodáků, 26letý mladík, z kánoe vypadl a zmizel pod hladinou. Ani přes veškerou snahu přítomných osob, mu nedokázal nikdo pomoci,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Pamatujete? Morava

Foto SOkA

Dnes se podíváme do Lužické ulice, vlastně na rohovou budovu, která v ní stojí dodnes. Ulice dostala název v roce 1928 podle bývalého slovanského historického území Lužice, dnes součástí Spolkové republiky Německo.

Na rohu s Olomouckou ulicí stojí od roku 1963 multifunkční objekt Morava s přízemní prodejnou potravin. V prvním patře byla restaurace, kavárna a taneční místnost, dnes je zde diskotéka. (ber)

Víte, kde leží střed Moravy? Máme jej za humny!

foto ber

Víte, kde je střed Moravy? Máme ho doslova za humny a mnozí kolem něj velmi často jezdí. Kříž, kterým je střed označen, totiž leží pouhé dva metry od jednoho z hlavních tahů z našeho města. Víte kde?

Kříž byl zbudován v roce 1791, v roce 1945 byl zničen válkou. Jeho nástupce byl vybudován v roce 1998. Konec dohadů, střed Moravy najdete na pravé straně u silnice mezi Čelčicemi a Klenovicemi na Hané. (ber)