Olomoucký kraj

Kraj pošle na venkov desítky miliónů korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj chce příští rok nalít do Programu obnovy venkova rovných 40 miliónů korun. Uvedenou částku už schválila krajská rada. Ve druhé polovině prosince by ji mělo posvětit také zastupitelstvo.

„Největší díl, konkrétně třiatřicet miliónů korun, půjde do obnovy a budování infrastruktury obcí. Peníze budou moci starostové využít například na opravy silnic a chodníků,“ vysvětlil Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj.

Tři milióny budou k dispozici na pořízení projektové dokumentace, stejnou částku mohou obce využít na podporu venkovských prodejen a jeden milión na tvorbu územních plánů.

Prostějov měl v listopadu nejnižší nezaměstnanost v kraji

ilustrační foto MPSV

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl v listopadu podobný, ve všech došlo k nárůstu nezaměstnanosti.

Na Jesenicku se počet nezaměstnaných zvýšil nejvíce – a to o 210 osob, čili o 18 % (tento procentuální nárůst je vůbec nejvyšší ze všech okresů v ČR). Naopak na Šumpersku počet nezaměstnaných vzrostl nejméně – pouze o 34 osob. Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republiková hodnota vykázaly dva okresy – Přerov a Jeseník. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl naopak zaznamenán v okrese Prostějov (2,6 %).

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (4,8), nejméně naopak v okrese Prostějov (pouze 1,2 osoby na 1 volné místo). (red)

Kraj podpoří budování cyklostezek, dopravních hřišť i přechodů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Rada Olomouckého kraje na svém posledním zasedání schválila rozsáhlé investice do dopravy. Ty se týkají projektů, které zvýší bezpečnost silničního provozu. Hejtmanství tak podpoří budování cyklostezek, dopravních hřišť i přechodů pro chodce.

„Cyklostezky jsou pro bezpečnost dopravy zcela zásadní. Proto na ně chceme příští rok uvolnit rovných jedenáct miliónů korun. Příslušný dotační program spustíme v lednu,“ informoval Michal Zácha, radní Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Další peníze kraj poskytne na modernizaci a budování dopravních hřišť. Jejich přínosem je především výchova školáků, aby se v reálném provozu uměli dobře orientovat. Obce a města, která se rozhodnou pro stavbu nebo obnovu těchto tréninkových ploch, mohou od kraje žádat celkem čtyři milióny korun.

Průzkum zjistí spokojenost lidí s internetem. Výsledky využije také Olomoucký kraj

ilustrační foto Olomoucký kraj

Pouze pět minut zabere lidem vyplnění dotazníku, jehož předmětem je průzkum spokojenosti internetového pokrytí v Olomouckém kraji. Šetření probíhá na základě zájmu Ministerstva průmyslu a obchodu, které chce touto cestou zjistit informace o využití internetu v domácnostech. Zajímá se také o to, jaký vliv má na využívání internetového připojení a spokojenost s ním pandemie COVID-19. Dotazník je anonymní.

„Lepší a rychlejší internetové pokrytí Olomouckého kraje je jednou z priorit jeho nového vedení. Proto je velmi důležité, aby se do průzkumu zapojilo co nejvíce respondentů. Data, která tak získáme, nám napoví, kam přesně máme svoji pozornost směřovat,“ vysvětlila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje pro oblast IT.

Na konci měsíce se opět rozjedou všechny autobusy

foto Olomoucký kraj

Hejtmanství se připravuje na obnovení veřejné hromadné dopravy. Ta byla částečně omezena kvůli zavřeným školám. Do běžného režimu se mají spoje Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vrátit od 30. listopadu.

„Rozsah dopravních služeb bude stejný jako před vyhlášením nouzového stavu. Dojde především k obnovení všech školních spojů,“ informoval Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Koordinátor integrovaného dopravního systému (KIDSOK) omezil školní spoje poté, co vláda uzavřela většinu školských zařízení. Vyhnul se tak vysokým ekonomickým ztrátám, které by plynuly z neefektivní dopravy. (red)

Kraj podpořil další šikovné studenty

ilustrační foto olkraj.cz

Radní Olomouckého kraje schválili peníze na stipendia studentům, kteří si řádně plní školní povinnosti a dále například vynikají při praktické výuce. Podporou učňovských i maturitních oborů se hejtmanství snaží oživit nabídku pracovního trhu.

„Celková požadovaná částka na období září až prosinec činí 2,8 miliónu korun. Požadované peníze budou zaslány školám, které je následně vyplatí dotyčným žákům,“ uvedl Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Na celý letošní rok hejtmanství připravilo stipendia za více než osm miliónů korun. Peníze míří na podporu těch oborů, po kterých je ze strany zaměstnavatelů největší poptávka – jde třeba o tesaře, malíře, elektrikáře nebo obsluhu CNC strojů.

Hejtmanství dočasně omezilo provoz autobusové dopravy

ilustrační foto Olomoucký kraj

V souvislosti s uzavřením škol přistoupil Olomoucký kraj k dočasnému omezení některých autobusových linek. Ty ode dneška – od pátku 6. listopadu - přešly do takzvaného prázdninového režimu – nejsou vypravovány spoje, které obvykle sváží děti do škol a zpět.

„Jedná se o dočasné opatření. Jakmile mimořádná situace v souvislosti s koronavirem skončí, autobusová doprava se vrátí do normálního režimu,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Omezení se nyní dotklo pouze autobusových linek, jejichž objednavatelem je Olomoucký kraj. Hejtmanství tak chce zamezit plýtvání finančními prostředky na provoz spojů, které by jezdily prázdné. I přes tyto změny zůstává 93 % spojů zachováno tak, aby byla zajištěna doprava do zaměstnání a k lékařům. Vlakové dopravy se změny netýkají.

Kraj má zájem o linku na výrobu roušek

ilustrační foto olkraj.cz

Záměr pořízení linky na výrobu nanoroušek a jednorázových roušek schválili na svém ustavujícím zasedání noví zastupitelé Olomouckého kraje. Záměr počítá s přijetím zařízení z daru zprostředkovaného předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milošem Vystrčilem během jeho návštěvy Taiwanu.

Všichni si ještě dobře pamatujeme, v jaké situaci jsme se ocitli na jaře během první vlny koronaviru. Roušky tehdy zoufale chyběly a do jejich výroby se zapojoval každý, kdo měl jen trochu šikovné ruce. Opakování tohoto scénáře chceme pořízením linky předejít,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Schválením záměru vyjádřili krajští zastupitelé prioritní zájem získat do regionu jedno ze zařízení. Díky lince by v případě potřeby byla zajištěna výrobní kapacita nanoroušek i jednorázových roušek pro potřeby ochrany nejohroženějších skupin obyvatel Olomouckého kraje.

Kraj má nového hejtmana, ve vedení nechybí zástupkyně Prostějovska

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje dnes zvolilo nové členy rady kraje.

V čele kraje usedne jako hejtman Josef Suchánek, který byl zvolen za koalici Piráti-STAN. Jeho prvním zástupcem bude lidovec Ivo Slavotínek a náměstky hejtmana se stali také občanští demokraté Dalibor Horák a Michal Zácha, stejně jako další lidovec Jan Šafařík.

V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce, přesněji zástupkyně, Prostějovska. Prostějovanka Milada Sokolová bude mít jako zastupitelka na starosti vnější vztahy a cestovní ruch. (red)

Podepsáno. Olomoucký kraj povede trojkoalice stran Piráti a STAN, Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj a ODS

Foto Olomoucký kraj

„Přebíráme kraj v nelehké době koronavirové pandemie, vysokého zadlužení a očekávaných dalších ekonomických důsledků krize. Také proto jsme se rozhodli snížit počet náměstků ze sedmi na čtyři,“ řekl kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Rada Olomouckého kraje bude mít celkem jedenáct členů. Čtyři křesla obsadí Piráti a Starostové, stejný počet bude patřit Spojencům – Koalici pro Olomoucký kraj a tři ODS.

Hejtmanem se stane Josef Suchánek, který bude mít ve své působnosti finance a krizové řízení. Post prvního náměstka obsadí Ivo Slavotínek, v jehož kompetenci budou sociální věci a záležitosti seniorů. Druhým náměstkem se stane Dalibor Horák – ten se zaměří na oblast zdravotnictví.