Žešov

Strážníci chodí s prevencí i do mateřinek

Foto Městská policie Prostějov

V průběhu minulého týdne zavítali strážníci oddělení prevence Městské policie Prostějov do mateřských školek Šárka a Žešov.

„Na začátku preventivní besedy jsme dětem vysvětlili, čím se zabývá městská policie a podle čeho poznají strážníka. Děti měly za úkol rozpoznat situace na obrázcích, zda jde o správné nebo nesprávné chování. Dále jsme upozornili na nebezpečné situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat. Nechyběly ani názorné ukázky, které jsme s dětmi zábavnou formou nacvičovali," říká komisařka Tereza Greplová.

Čokoládový bandita se vloupal do domu v Žešově

ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 29. května dopoledne se neznámý pachatel vloupal do rodinného domu v obci Žešov.

„Následně z něj odcizil starší notebook za dva tisíce korun a sebral i krabici s patnácti kusy čokoládových bonbónů. Mimo odcizených věcí majitel odhadl škodu na poškozených vstupních dveřích na 25 tisíc korun," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Pachateli hrozí za přečiny porušování domovní svobody, krádež a poškození cizí věci trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. (red)

Na dětských hřištích jsou instalovány nové herní prvky

Foto Magistrát města Prostějova

Herní prvky s prostějovskou tématikou jsou nově k dispozici na dvou dětských hřištích.

„Konkrétně na dětském hřišti v Žešově, kde si děti mohou pohrát s otočnými kostkami, a dále na hřišti na sídlišti E. Beneše, kde je jim k dispozici herní prvek v podobě pexesa. Tyto herní prvky s prostějovskou tématikou jsme umístili díky podpoře Sdružení Střední Moravy, jehož jsme členem,“ upřesnila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Trefil ostrůvek pro cyklisty a pokračoval v jízdě. Řidič Volva měl v dechu 3 promile

Foto Policie ČR

V sobotu dopoledne vyjížděla hlídka dopravních policistů k nehodě, která se stala mezi obcemi Výšovice a Prostějov. Řidič vozidla značky Volvo jel směrem na Prostějov a před křižovatkou na obec Žešov přejel do protisměru, kde narazil do ochranného ostrůvku v místě určeném pro přejezd cyklistů.

Přitom na vozidle poškodil přední kolo a deformoval dopravní značení umístěné na ostrůvku. 40letý řidič po dopravní nehodě pokračoval dále v jízdě a zastavil až v Prostějově u hřbitova na ulici Brněnská, kde byl vypátrán hlídkou z oddělení hlídkové služby. "S řidičem byly provedeny dechové zkoušky s pozitivními výsledky a to 2,87; 3,12 a 3,02 promile a na výzvu policistů se podrobil odběru bio materiálu v nemocnici," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že hmotná škoda byla předběžně stanovena na 4 000 Kč.

Žešovské hřiště bude mít nové zázemí

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města doporučuje zastupitelstvu schválit rozpočtové opatření ve výši 1 600 000 Kč na vybudování zázemí hřiště v místní části Žešov.

„Půjde o výstavbu zázemí hřiště, včetně napojení na inženýrské sítě. Dále je součástí opěrná stěna, která řeší havarijní stav ujíždějícího svahu nad hřištěm a výsadba nové zeleně. Řešená lokalita se nachází v místní části Žešov. Předpokládané náklady na realizaci stavby byly dle projektové dokumentace vyčísleny na 3,6 mil Kč,“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal s tím, že koncem roku 2023 proběhlo výběrové řízení na zhotovitele akce.

Po polích se potuluje rohatý bezdomovec

Foto ZOO Olomouc

V minulých týdnech byl na území Prostějov spatřen hnědý kozel. Pohybuje se po poli mezi Brněnskou ulicí a Určickou ulicí, případně u Žešova.

Spatřen byl opakovaně, naposledy 19. září. „Zvíře je velmi plaché a není možný jeho odchyt, o který se pokoušeli strážníci městské policie. Pravděpodobně se jedná o druh kozy kamerunské,“ sdělil PvNovinkám magistrát města Prostějova doplnil: „Vzhledem k tomu, že zvíře může ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, žádáme majitele, aby si zvíře odchytil a zajistil, pokud tak již neučinil.“ (ber)

Dobrovolní hasiči z Žešova a Plumlova převzali velitelské vozy

ilustrační foto

Dva velitelské vozy slavnostně během srpna převzaly do užívání dvě jednotky sboru dobrovolných hasičů na Prostějovsku. Nejprve HZS Olomouckého kraje věnoval vyřazený Ford Ranger jednotce Prostějov - Žešov, v tomto týdnu pak klíče od velitelského automobilu Mitsubishi L200 převzali hasiči z Plumlova.

Oba velitelské vozy jsou terénní a díky svým parametrům jsou schopny zasahovat v hůře dostupných místech nebo v prostorech, kam se jiná zásahová technika nedostane kvůli svým rozměrům nebo hmotnosti – například lesoparky, lesy apod. Automobily budou dobrovolným hasičům sloužit pro transport členů jednotky na místo zásahu, zajištění týlu nebo pro činnosti spojené s rozsáhlými mimořádnými událostmi při ochraně obyvatelstva.

Dobrovolní hasiči z Žešova mají nový velitelský automobil

Foto Magistrát města Prostějova

Generál Karel Kolařík, zástupce Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, ve středu slavnostně předal vyřazený velitelský vůz k užívání jednotce sboru dobrovolných hasičů statutárního města Prostějova – Žešova, zastoupené primátorem Františkem Jurou.

„Jednotka sboru dobrovolných hasičů statutárního města Prostějova – Žešov dlouhodobě nedisponovala dopravním nebo užitkovým automobilem, který je nezbytný k zajištění běžných provozních potřeb jednotky, proto jsme byli velmi potěšeni nabídkou bezúplatného nabytí již vyřazeného velitelského vozidla od Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje,“ vysvětluje Jura.

Na cyklostezce do Žešova se srazili cyklisté. Policie hledá svědky!

Foto Policie ČR

V pátek 28. července v době mezi 20:40 a 21:00 hodin jel 31letý cyklista od obce Prostějov ve směru na obec Žešov po cyklostezce, kdy v protisměru jel 27letý cyklista. Starší cyklista po cyklostezce kličkoval a s největší pravděpodobností vjel protijedoucímu do jízdní dráhy, kdy došlo ke střetu a pádu obou cyklistů na zem.

„S mladším cyklistou jela na koloběžce jeho přítelkyně, která ale jela před ním a samotný střet neviděla, pouze za sebou uslyšela ránu. Uvedla ale, že protijedoucí cyklista při jízdě kličkoval a sama musela při průjezdu okolo něj zpomalit, aby nedošlo ke kolizi. Oba muži se při pádu zranili a skončili v péči záchranářů s následným převozem do nemocnice," informovala o nehodě policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Připravte se na další kolony. ŘSD po Velikonocích opraví dálnici mezi Vranovicemi a Žešovem

ilustrační foto ber

Po Velikonocích začne zhruba měsíční oprava poloviny dálnice D46 mezi Vranovicemi a Žešovem.  Rekonstrukce asfaltového povrchu v km 18,7 až 16,2 potrvá od středy 12. 4. 2023 do první poloviny května. Práce budou prováděny pouze v levém pásu D46 neboli směrem na Vyškov/Prahu.

Zásluhou uzavírky jen levé části dálnice může být provoz hlavní trasy sveden do obousměrného režimu pruhů 1+1. Neprůjezdný EXIT 16 Vranovice-Kelčice vlevo bude nahrazen objízdnou trasou přes nejbližší EXIT 12 Brodek u Prostějova, kudy řidiči dojedou zpět do Vranovic.